ZUS: emeryci i renciści dostaną zwrot nadpłaconego podatku

Pieniądze (fot. coindesk.com)
Tczew - ZUS: emeryci i renciści dostaną zwrot nadpłaconego podatku
Zaliczka na podatek i składka emerytów i rencistów, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale pomiędzy 4 920 zł a 12 800 zł będzie obliczana na korzystniejszych zasadach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku.

Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale od 4 920 zł do 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne starych zasadach. Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców wprowadzenie "Polskiego Ładu" jest neutralne. Nic nie stracą, gdyż ich emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Takich osób pobierających świadczenia z ZUS jest 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów.

- Nowa wysokość kwoty na rękę będzie obowiązywała od lutego. Osoby które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie. Większość emerytów skorzysta na "Polskim Ładzie". Najwięcej kwotowo zyskują osoby ze świadczeniem brutto w okolicach 2500 zł miesięcznie. Taka osoba wykorzystuje w pełni kwotę wolną od podatku, a brak odliczenia składki zdrowotnej nie jest przy tej kwocie świadczenia tak istotny. Emeryt z takim świadczeniem przed zmianą przepisów otrzymywał "na rękę" 2088 zł. Obecnie jego świadczenie netto wzrosło do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci 187 zł miesięcznie podatku. Rocznie daje to kwotę 2244 zł więcej w portfelu takiego emeryta czy rencisty. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


Z kolei osoba z minimalną emeryturą lub rentą, czyli obecnie 1250,88 zł brutto, otrzymywała na rękę 1067 zł. Dzięki zmianom wypłata wzrosła do 1138 zł. To więcej o 71 zł miesięcznie, a 864 zł rocznie. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto. W ich portfelach będzie więcej o 148 zł miesięcznie, czyli 1776 zł rocznie.


Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej - nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +4

  xxx_gość_gość

  12.01.2022, 11:06

  Bzdury !!!

  Bezczelnie PIS pod wodzą " małego zakompleksionego człowieczka " zabiera emerytom i rencistom ULGĘ REHABILITACYJNĄ w kwocie prawie 480 zł rocznie oraz odliczenie 18% wydatków na leki !!! Składa zdrowotna miesięcznie zrosła do 7% !!! I co teraz mohery ? Dalej będziecie wierzyć w te absurdy JK waszego guru ? Nauczcie się w końcu dodawać i odejmować.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx9.xx1 
 • EkO_gość

  12.01.2022, 11:57

  bądź obiektywny

  Wchodząc w polemikę z Tobą, emeryci i tak mają lepiej jak za PO&PSL. Trzynastka, czternastka, rewaloryzacje... Przypomnisz ile wynosiła rewaloryzacja za PO? 36zł o ile dobrze pamiętam. Nie chcę bronić PiSu, bo to nie moja bajka, ale obiektywnie trzeba stwierdzić, że Kaczorek ułatwił życie emerytom i rencistom.

  Cytuj
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • +2

  Sylwia _gość

  12.01.2022, 17:17

  "Wchodząc w polemikę z Tobą, emeryci i tak mają lepiej jak za PO&PSL. Trzynastka, czternastka, rewaloryzacje... Przypomnisz ile wynosiła rewaloryzacja za PO? 36zł o ile dobrze pamiętam. Nie chcę bronić PiSu, bo to nie moja bajka, ale obiektywnie trzeba stwierdzić, że Kaczorek ułatwił życie emerytom i rencistom."

  Rozumiem Cię. Moja mama również jest emerytka. Natomiast te wszystkie benefity 500 plus, 300 plus, trzynastki itp to nie jest za darmo. Państwo nie ma pieniędzy. Dodatkowe środki muszą pozyskać, np z wyzszych podatków, itp.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.