Konserwator wydał decyzje na rekonstrukcję wież, ale wciąż nie wiadomo, co z najważniejszymi kwestiami

Most Tczewski (fot. Jakub Politowski)
Konserwator wydał decyzje na rekonstrukcję wież, ale wciąż nie wiadomo, co z najważniejszymi kwestiami
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję pozwalającą na rekonstrukcję czterech kwadratowych wież przyczółka zachodniego Mostu Tczewskiego oraz wieżyczek na filarach, które mają być wykonywane na koniec przebudowy. W Starostwie Powiatowym, na którego barkach spoczywa ciężar odbudowy, optymizmu jednak nie widać. Urzędnicy muszą bowiem najpierw zmierzyć z demontażem przęsła ESTB i odtworzeniem przęseł w nurcie rzeki.

W piątek (01.12) w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku zwołano konferencję prasową (na briefing nie zaproszono większość tczewskich redakcji zajmujących się tematem mostu). Termin konferencji i ogłaszane decyzje dziwnie zbiegają się ze zbliżającą się zmianą rządu, której skutkiem będą zapewne zmiany na stanowisku Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Nastąpiła finalizacja procesu zatwierdzania projektów dotyczących rekonstrukcji, przebudowy, konserwacji Mostu Tczewskiego w zakresie złożonych wniosków. Przypomnę, że 11 kwietnia 2023 roku podpisałem decyzję umożliwiającą przeniesienie pozostałości przęsła ESTB, pochodzącego z czasów drugiej wojny światowej i zamontowanego w latach 50. XX wieku na Moście Tczewskim, znad nurtu Wisły na brzeg, celem jego ekspozycji. 25 października 2023 roku wydaliśmy decyzję pozwalającą na rekonstrukcję czterech kwadratowych wież przyczółka zachodniego. Te wieże oraz znajdująca się między nimi arkada otwierająca dawny wjazd na most, to najbardziej charakterystyczny element tego mostu. 30 listopada 2023 roku podpisałem decyzję akceptującą projekt rekonstrukcji cylindrycznych wież, które znajdowały się na filarach mostowych - mówi na łamach "Dziennika Bałtyckiego" Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku. - Na razie jest mowa o rekonstrukcji wież tylko na dwóch filarach (taki jest zakres wniosku i decyzji - dop. redakcji). Mam nadzieję, że w przyszłości te cylindryczne wieże zostaną zrekonstruowane na wszystkich historycznych filarach, czyli według stanu sprzed 1 września 1939 r.

Jak podkreśla "Dziennik Bałtycki", zadaniem konserwatora te wszystkie decyzje wydane po tym, jak projektanci dostosowali się do konserwatorskich zaleceń, mają pozwalać powiatowi tczewskiemu na wznowienie prac, czyli na przeniesienie na brzeg przęsła oraz na rekonstrukcję przyczółka zachodniego.

W siedzibie konserwatora pojawił się też przedstawiciel Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Gdańsku, które w 2019 roku przyczyniło się do wstrzymania prac związanych z odbudową Mostu Tczewskiego. TOnZ uznało, że wstawione po wojennych zniszczeniach przęsło ESTB jest cennym zabytkiem, a jego demontaż w calu zastąpienia go repliką przęsła Lentza jest niszczeniem zabytku. Przedstawiciel TOnZ poinformował dziennikarzy o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który dotyczył skargi TOnZ na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 23 marca 2023 r. wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji poprzedniego konserwatora wojewódzkiego Agnieszki Kowalskiej. Sąd uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 15 lutego 2023 r.''

Piątkową konferencję krótko skomentował Społeczny Komitet Odbudowy Mostu:

- Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zwołał konferencję prasową, nie zapraszając na nią osób najbardziej tematem zainteresowanych - czyli tczewskich dziennikarzy - tych którym od miesięcy nie odpowiada na zadawane mu pytania. Igor Strzok próbował wmówić opinii publicznej na tym spotkaniu, że z jego strony w kwestii mostu wszystko jest w najlepszym porządku. - pisze SKOM w mediach społecznościowych.

Tymczasem w Starostowie Powiatowym trwa oczekiwanie na zmianę w fotelu PWKOZ. Wszystko na to wskazuje, że po zmianie rządów Igor Strzok pożegna się ze stanowiskiem. Jako jego potencjalnych następców wymieniani są - Barbara Brzuskiewicz, właścicielka pracowni zajmującej się konserwacją zabytków, Dariusz Chmielewski, były pomorski wojewódzki konserwator zabytków w latach 2012-2016, oraz Małgorzata Chmiel, architektka, była radna i posłanka.

Starostwo cały czas stoi na stanowisku, że wciąż ważne jest wtrzymane w 2019 roku, wydane przez poprzedniego konserwatora, pozwolenie na prowadzenie całości prac.

- Czekamy na nowy rząd, na zmianę na fotelu konserwatora zabytków. Obecnie mamy do czynienia z taką sytuacją, że co innego się mówi, co innego się robi. Ciągle pojawiają się "niespodzianki", które przedłużają procedowanie. - mówi Mirosław Augustyn, starosta tczewski - Odbudowę wież mamy przewidzianą w ostatnich etapach. Najpierw za pieniądze z Polskiego Ładu chcemy zbudować filar, dokończyć układanie okładzin, może uda się odtworzyć jedno przęsło Lentza. Wystąpimy o środki na dalsze etapy, by można je prowadzić w systemie ciągłym.

Most Tczewski, mimo 78 lat od zakończenia II wojny światowej, wciąż nie został odbudowany z wojennych zniszczeń, a ciężar jego utrzymania i odbudowy spoczywa na barkach biednego samorządu powiatowego. To jedyny tak duży i cenny obiekt na Wiśle, za którego stan odpowiada samorząd. Chociaż rząd PiS przekazał promesę na 65 mln zł na dalszą odbudowę obiektu, to od 2019 roku - kiedy prace zostały wstrzymane przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - nic się nie dzieje. Na razie pozytywną informację pozostaje jedynie to, że trwają już prace koncepcyjne nad stworzeniem w przyczółku mostu oddziału Muzeum II Wojny Światowej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (29)
dodaj komentarz

 • +17

  Marco_gość

  07.12.2023, 09:43

  Ciekawe, czy jest w Polsce lub Europie drugi taki precedens, gdzie na remont mostu czeka się ...ile już lat? Chyba kilkanaście...gdyby komuś zależało na dobru ogółu, to dawno wybudowano by nowy most, aby służył ludziom. A obecny służy sporom, a pieniędzy ciągle mało na jego remont.

  Odpowiedz
  IP: 80.54.xx0.xx0 
 • marnotrawny PiS_gość

  07.12.2023, 15:19

  Igora smialo mozna wrzucic do szuflady razem z Czarnecki, Sasinem, Glinski itd. mam nadzieje ze znajda sie w celi + bo to, i tu cytat Danuty D. "nalezy sie mi " tak jak pieniadze minister sportu-turystyki Danucie Dmowskiej 18 tys. zl za dwa tygodnie + dodatki

  Cytuj
  IP: 95.223.xx1.xx3 

  Marek_gość

  14.05.2024, 23:37

  Most najważniejszy

  Wystarczy spojrzeć na morde Igora , wzrok nieskalany myśleniem

  Cytuj
  IP: 37.30.xx3.xx7 
 • +17

  maro_gość_gość_gość_gość

  07.12.2023, 09:56

  konserwator most

  Żeby nie bzdurna decyzja o wstrzymaniu rozbiórki ESTB,a potem równie bzdurny pomysł o przeniesieniu tego co zostało z tego nieszczęsnego przęsła,nie było by dzisiejszego tematu.A,tak 13 ÓWCZESNYCH milionów i bodajże 3 lata w nurt Wisły.TAK SIĘ MARNUJE PIENIĄDZE podatników.

  Odpowiedz
  IP: 188.47.xx4.xx4 
 • -1

  Rowerowy_gość_gość

  07.12.2023, 23:53

  Trzeba już teraz przeczekać ....

  .... ten kawałek czasu, aż wyp***ą szkodników tj. konserwatora razem z wojewodą i jego głównym protektorem, konserwatorem krajowym. Raczej to nie potrwa długo.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx3 
 • Do dzieła_gość

  07.12.2023, 09:56

  Posełka Pomaska jeszcze pamięta o nas?

  No to teraz czekamy na Panią Pomaskę i całą "demokratyczną" ekipę, która niedawno lansowała się na tle mostu. O obietnicach szybko się zapomina ale tak mało czasu minęło od wyborów, że jeszcze Powinni pamiętać. Rotacyjny Szymek bez szkoły zlikwidował zamrażarkę ustaw więc nic nie stoi na przeszkodzie by uchwałą zabezpieczyć środki na odbudowę mostu - czekamy. Wiem, że jest sporo obietnic po drodze do spełnienia ale zapowiadali, że wszystko w 100 dni ogarną, a w roku jest 365 więc i na most wystarczy czasu.

  Odpowiedz
  IP: 37.30.xx0.xx2 
 • +2

  Taws_gość

  07.12.2023, 11:50

  Most

  Ujadasz ,ujadasz ,a zapomniałeś szybko jak przez ostatnie osiem lat energicznie pracowano przy odbudwie mostu.

  Cytuj
  IP: 31.0.xx2.xx7 
  -1

  Hołownia _gość

  07.12.2023, 11:59

  Ona już przy korycie nic ją nie interesuje do następnych wyborów.

  Cytuj
  IP: 185.239.xx3.xx2 
  +2

  Y&_gość

  07.12.2023, 20:32

  Groteska

  Zwolennicy PiS oczekują że nowa władza dokona w ciągu 100 dni cudu nad Wisłą! Idź po kasę do Smolińskiego, Morawieckiego, Dudy!! Na temat zarządu i rady powiatu, to powiem iż potrzebne jest gruntowne przewietrzenie!!!!

  Cytuj
  IP: 37.30.xx2.xx6 
 • +12

  qq_gość

  07.12.2023, 10:26

  ten erdolniety wydaje decyzje na coś co ma być wykonane pod koniec przebudowy na którą nie ma pozwolenia!? no debil....dobrze że to pisoskie dziadostwo już się kończy razem z matim

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • +5

  as_gość_gość_gość_gość_gość

  07.12.2023, 10:29

  To nie do wiary!

  Jak długo będzie trwał ten " chocholi taniec" na tym zrujnowanym moście. Mija już kilkanaście lat jak trwa ten żałosny show i końca nie widać. A może ktoś by policzył ile to kosztowało do tej pory niepotrzebnych wydatków na osłonę filarów, kary umowne , opinie ekspertów ,zgody , komunikacja między urzędami i.t.d. , i. t.p. A zmarnowany czas? A czas to pieniądz. Przez te kilkanaście została zahamowana turystyka głównie rowerowa. Mam nadzieję , że nowy rząd pomoże uzdrowić sytuację.

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx2.xx8 
 • +5

  jaaa_gość_gość_gość

  07.12.2023, 10:54

  odpowiedz

  Z czysto ekonimocznego punktu widzenia, odbudowaniego mostu ma maly sens. Kilka km dalej jest most w Knybawie, wiec istnieje przeprawa. Oczywiscie 3mam kciuki by most zostal odbudowany jak najszybciej. pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 158.116.xx5.xx2 
 • +4

  Tadek z Tczewa_gość

  07.12.2023, 11:34

  Rozbierzcie ten złom i postawcie w to miejsce wiadukt przynajmniej dla pojazdów do 3.5T, jakby coś się stało w Knybawie to przynajmniej tędy ludzie mogliby jeździć do pracy. Szkoda pieniędzy na taką miliardową kładkę dla rowerów i pieszych. To marnotrawstwo pieniędzy podatników. Ktoś powinien za to beknąć. Żaden to zabytek, po prostu bezużyteczny złom. Takie jest moje zdanie

  Odpowiedz
  IP: 157.25.xx7.xx9 
 • +1

  darmozjadzie_gość

  07.12.2023, 13:36

  dla prywatnych firm nikt nie bedzie stawial mostu !

  Cytuj
  IP: 95.223.xx1.xx3 
  -3

  betonowy mozg !_gość

  07.12.2023, 15:07

  juz Tczewianie tobie wczesniej odpowiedzieli nikt nie bedzi dla twojej firmy budowal mostu, przyjales w koncu to, do wiadomosci dzbanie !

  Cytuj
  IP: 95.223.xx1.xx3 
  -3

  Leon_gość

  07.12.2023, 21:45

  Popieram

  Cytuj
  IP: 83.13.xx1.xx3 
 • +2

  Hahaha_gość

  07.12.2023, 12:57

  Wiekszej durnoty już dawno nie czytałem... hahaha... polecam zobaczyć jak wyglądają tamte wyremontowane.. sypią się a syf niesamowity

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx7 
 • -6

  Papajak_Watykaniak_gość

  07.12.2023, 13:02

  Dajcie spokój z tym LISEWSKIM mostem.

  Dla przeciętnego mieszkańca Tczewa ten most nie ma znaczenia. Pamietam czasy jak most był i że dzicz z Lisewa przychodziła do Tczewa. Jaka była przestępczość a jak spadła gdy most nie był już przejezdny. Niech siedzą u siebie i modlą się do Światowida, drzew czy w co tam wieży lisewskie plemię.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx9.xx1 
 • +1

  nastepny wiesniak_gość

  07.12.2023, 13:34

  a ty z jakiej wsi czeresniaku jestes ?

  tylko dla ciebie "glupi urodziles sie, glupszy umrzesz" poza tym historia klania sie o Moscie Tczewskim, bo jakos nie znalazlem na mapie mostu lisewskiego ale Most Tczewski !

  Cytuj
  IP: 95.223.xx1.xx3 
  -3

  Papajak_Watykaniak_gość_gość

  07.12.2023, 17:14

  Napewno nie z lisewskiej wsi

  Tym wpół do polakom z lisewskiej republiki ludowej zależy na tym moście i się marzy byśmy płacili na naprawę tego złomu. Lepiej naprawić drogi w Tczewie niż dzikusom most robić.

  Cytuj
  IP: 178.235.xx9.xx1 
 • +1

  architekt wnetrz_gość

  07.12.2023, 13:31

  zasluzyl sobie na cele+ tak jak PiS

  mam nadzieje ze znajdzie sie Igor w celi+ propisowskie beztalecie

  Odpowiedz
  IP: 95.223.xx1.xx3 
 • -5

  Mieszkaniec_Lisewa_gość

  07.12.2023, 13:39

  Gdzie prom?

  Ja się domagam promy nad Wisłą. Przez te 8-10lat szybciej by zrobili by drogę do promu niż ten most.

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx4.xx0 
 • dzbanie_gość

  07.12.2023, 15:04

  wszelkie skargi i zazalenia prosze kierowac do burmistrza Malborka , poniewaz wies Lisewo malborskie nalezy do pow. malborskiego, a nie do pow. tczewskiego, poza tym geografia klania sie tobie

  Cytuj
  IP: 95.223.xx1.xx3 
 • +4

  Tczew_gość

  07.12.2023, 14:42

  Ta instytucja to prawdziwa klęska

  i kolebka biurokracji działająca na szkodę lokalnych mieszkańców . To takie działania wywołują niechęć do odrestaurowania zabytków, bo wszyscy widzą tylko mega problemy i ogromne koszta inwestycji. To tak nie powinno działać.

  Odpowiedz
  IP: 77.255.xxx.xx1 
 • +4

  Paweł_gość

  07.12.2023, 23:34

  To nie do końca tak. Instytucja konserwatora jest potrzebna i musi istnieć. Problem polega na tym że Strzok to był bardziej polityk z pisowskiego nadania niż konserwator. W Gdańsku też narobił olbrzymich szkód i przez lata utrudniał życie gdańskim samorządowcom. Na szczęście czas tego faceta na stanowisku konserwatora dobiega końca.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx0.xx1 
 • Leon_gość

  07.12.2023, 21:42

  Chyba nikt nie liczy kosztów , zabytki święta sprawa, ale ten sporny most to smród po sobie zostawi. Problem był , jest i będzie . Koszt odbudowy ogromny a i koszt utrzymania będzie wysoki ! Pytanie czy warto ? A może nowy most tańszy i bardzie funkcjonalny , konserwator będzie uwolniony od problemu . Na otwarciu nowego wszyscy się zmieszczą ! Proponuję lewicę od strony Lisewa a prawicę od strony Tczewa , niezależni po środku . Wstęgi wystarczy dla wszystkich ! A jak most będzie za mały to otwarcie można kilka razy odprawić .....

  Odpowiedz
  IP: 83.13.xx1.xx3 
 • +4

  Paweł_gość

  07.12.2023, 23:23

  Już wiadomo co z najważniejszymi kwestiami. W przyszłym tygodniu zaprzysiężenie nowego rządu. Zaraz potem wymiana wojewodów, w tym wojewody pomorskiego. Jedną z pierwszych decyzji nowego wojewody będzie wymiana konserwatora zabytków. Decyzje w sprawie tczewskiego mostu zapadną już w styczniu. Cały powyższy artykuł jest bezprzedmiotowy. Decyzje pisowskiego konserwatora, niejakiego Strzoka nie mają już żadnego znaczenia. Mnie tylko interesuje czy wyżej wymieniony Strzok poniesie odpowiedzialność za swoje polityczne harce i narażenie powiatu tczewskiego i miasta Tczew na wielomilionowe straty.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx1 
 • -3

  Prawda Czasu _gość

  08.12.2023, 12:20

  Czarny humor

  Zwolennicy i elektorat posła Smolińskiego odgrywa w komentarzach groteskowe sceny! Nie trzeba było głosować na tych żałosnych przedstawicieli! Konserwator w mojej opinii zachował się profesjonalnie!!

  Cytuj
  IP: 37.30.xx5.xx5 
 • gość..._gość_gość_gość

  19.12.2023, 13:54

  Odwołali konserwatora:)

  Odwołali Strzoka!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.