Jest już oficjalny wniosek ws. próby przekazania Mostu Tczewskiego. A co na konferencji?

Konferencja ws. mostu (fot. Tcz.pl)
Tczew - Jest już oficjalny wniosek ws. próby przekazania Mostu Tczewskiego. A co na konferencji?

zobacz galerię zdjęć: 3
Kolejne pokłosie wspólnej akcji dziennikarzy i społeczników - #MostTczewskiJakWesterplatte. Władze powiatu w ostatni czwartek złożyły już oficjalne pismo do premiera z wnioskiem o przejęcie mostu. Z kolei w piątek w tczewskim Starostwie Powiatowym spotkali się m. in. poseł Kazimierz Smoliński, władze powiatu i przewodnicząca Rady Gminy Lichnowy, by rozmawiać o znalezieniu sposobu na jak najszybszą odbudowę cennego zabytku z powojennych zniszczeń. Poseł Smoliński uważa, że odbudowy nie da się zrealizować drogą specustawy, deklarował jednak, zabiegi o pozyskanie środków na remont z budżetu centralnego. Z kolei samorządowcy podkreślali, że tylko środki rządowe zapewnią szybką odbudowę.

Most Tczewski przed laty trafił pod skrzydła powiatu - i ta kuriozalna decyzja, wydana zza urzędniczego biurka, ciąży do dzisiaj. To chyba jedyny tak duży obiekt inżynieryjny spinający brzegi Wisły, który nie jest własnością Skarbu Państwa, a znajduje się pod opieką samorządu powiatowego. Nawet cały roczny budżet placówki - nie wystarczyłby na przeprowadzanie remontu zabytku. Mało tego - koszt robót jest tak wielki, że właściciela ledwo stać nawet na pokrycie wkładu własnego do pozyskanych dotacji.

Niestety - błędna decyzja sprzed lat - pokutuje do dziś. Od lat ciągnie się remont obiektu - który jest wciąż wyłączony z użytkowania, a kolejne dofinansowania są niepewne. W XIX obiekt został wybudowany w ciągu 6 lat - obecnie jest remontowany już 7 - nie widać końca tych robót - a z powodów finansowych zakończenie odbudowy można stanąć pod wielkim znakiem zapytania. Obecnie demontowane się przęsła typu ESTB, które tymczasowo zamontowano na obiekcie, by przywrócić przeprawę po zniszczeniach wojennych. Tymczasowa konstrukcja przetrwała aż do teraz - i zniknie do końca tego roku. Nie wiadomo jednak, czy potem nie zostanie nam wielka dziura w moście - w postaci braku dwóch przęseł - bo samorząd powiatowy może nie być w stanie pokryć kolejnych etapów.

Czy uda się wreszcie znaleźć finansowanie dla szybkiej odbudowy tego cennego zabytku? W piątek (20.09) w tczewskim Starostwie Powiatowym spotkali się poseł PiS Kazimierz Smoliński, starosta tczewski Mirosław Augustyn, przewodniczący Rady Powiatu Marek Modrzejewski oraz przewodnicząca Rady Gminy Lichnowy Anna Grunau.


- Przywróćmy wreszcie komunikację na tym moście, aby dalsze roboty nie trwały 5, 10, czy 15 lat. Most jest już zamknięty od 2012 roku i nie wiadomo jak to długo jeszcze potrwa, ani czy w ogóle uda się ten remont zakończyć. - mówił starosta Mirosław Augustyn, dodając, że w czwartek urzędnicy złożyli już oficjalne listy do prezydenta RP i kancelarii premiera z wnioskiem o przejęcie mostu. - Nikt nie zdejmuje dachu, jeśli nie ma środków na dalszy remont - my tymczasem nie mamy na dalszy wkład własny.

Anna Grunau, przewodnicząca Rady Gminy Lichnowy, podkreślała, że dla mieszkańców drugiej strony Wisły obecnie najważniejsze jest przywrócenie funkcji komunikacyjnej:

- 90 procent osób z naszej gminy w Tczewie ma pracę, dzieci chodzą tu do szkół, mamy tu swoich lekarzy, czy jeździmy na zakupy - mówiła przewodnicząca.

Z kolei Marek Modrzejewski, przewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego podkreślał, że historia prób przekazania mostu skarbowi państwa jest tak stara jak historia samorządu powiatowego. Apelował również do gazet - o przeprowadzenie akcji "kuponowej" - tak jak kilka lat temu było w przypadku walki o zjazd z autostrady A1 w Stanisławiu.

- Początkowo tego zjazdu miało nie być, ale był opór władz i mieszkańców, którzy słali kupony i udało się to wywalczyć - podkreślał - Należy za pomocą specustawy przejąć ten obiekt - bo nie chodzi tylko o odbudowę, ale także późniejsze koszta utrzymania.

Zdaniem tczewskiego posła Prawa i Sprawiedliwości przejęcie Mostu Tczewskiego przez specustawę nie jest możliwe, ale zadeklarował, że będzie zabiegał o to, by finansowanie odbudowy było w 100 procentach z budżetu państwa.

- To jest skrót na Mierzeję dla mieszkańców Tczewa, a mieszkańcom z drugiej strony Wisły ułatwia dojazd do pracy, szkoły, czy wreszcie szybciej dojedzie tam karetka pogotowia ratunkowego. To są te elementy, które mogą przeważyć, że jednak będzie finansowanie w nowej formuje - bo formuła "50 na 50" jest zapewniona - nie ma żadnego problemu, by dalej to realizować. Natomiast wiemy, że starostwo powiatowe wkładu własnego już nie ma. A nie da się powtórzyć ostatniego wariantu, gdy byłem w ministerstwie i praktycznie etap mamy w 100 procentach sfinansowany. Jedyna szansa to moim zdaniem rezerwa premiera, chyba że minister kultury zdecydowałby się na to, by wszystkie elementy historyczne wziąć na siebie - i tam powstałby oddział Muzeum II Wojny Światowej. To jest możliwe - ale jako elementy mostu - a nie most jako muzeum. Wszystko jest możliwe, ale to muszą być decyzje polityczne. Im więcej argumentów będziemy mieli za tym, tym są większe szanse na realizację. I nacisk medialny, i elementy typu bezpieczeństwo ruchu to elementy, które mogą przeważyć, że decyzja zostanie podjęta. - mówił Kazimierz Smoliński.


Podczas spotkania starosta poinformował media, że temat inicjatywy przedstawił na Konwencie Powiatów Województwa Pomorskiego - gdzie miał uzyskać poparcie samorządowców - m. in. prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Przypomnijmy, 8. września ruszyliśmy wspólnie z Społecznym Komitetem Obudowy Mostu i lokalnymi mediami - "Dziennikiem Bałtyckim", radiem Tczew i Telewizją Tetka z akcją #MostTczewskiJakWesterplatte. Chcemy zabrać jak najwięcej podpisów - i sprawić, że zabytkowy Most Tczewski trafi do Skarbu Państwa - by wreszcie zakończyła się jego odbudowa - a w odbudowanym przyczółku powstał oddział Muzeum II Wojny Światowej - gdzie będzie można oglądać ekspozycję poświęconą walkom o most. Pomysły społeczników można znaleźć tutaj.Chcesz przyspieszyć remont Mostu Tczewskiego i stworzyć tu część Muzeum II Wojny Światowej?

W akcję może włączyć się każdy z Was. Wystarczy podpisać petycję, którą przekażemy decydentom. Link do petycji można znaleźć tutaj.

Zachęcamy do wrzucania na swoje profile na portalach społecznościowych krótkich filmików opatrzonych hasztagiem - #MostTczewskiJakWesterplatte.

Jak możesz pomóc w akcji?

- najważniejsze: podpisz petycję na stronie www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl

- pomóż nagłośnić naszą akcję, tak aby dotarła nie tylko do tczewian

- nagraj krótki filmik i opublikuj go na swojej tablicy najlepiej publicznie. Proponowana treść: "Most Tczewski - to tu 80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Skarb Państwa przejął Westerplatte, apeluję do władz Polski o przejęcie również Mostu Tczewskiego. Podpisz petycję! Most Tczewski jak Westerplatte!"

- w opisie filmiku koniecznie podlinkuj adres petycji oraz wklej nasz hasztag, czyli #MostTczewskiJakWesterplatte

- alternatywnie zamiast filmiku opublikuj swoje zdjęcie np. z kartką, na której umieść hasztag #MostTczewskiJakWesterplatte!


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (20)
dodaj komentarz

 • +9

  flisak_gość

  20.09.2019, 16:31

  Tylko Rydzyk może odbudować Most, bo ma kasę z budżetu państwa.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx5 
 • -18

  dr_gość

  20.09.2019, 17:18

  most tczewski

  Ciekawe, że jak rząd oferuje coś przejąć i zdjąć obciążenie, to się tylko krytykuje. Trzeba było załatwić sprawę przez 8 lat rządów PO-PSL. Dawno nie byłoby już problemu. Most już wtedy wymagał remontu, na który nie stać samorządu.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx3 
 • +35

  Patriota niezależny_gość_gość__gość

  20.09.2019, 16:54

  Marzenia iluzoryczne !?

  Poseł Smoliński podobnie zapewniał cztery lata temu - pis dojdzie do władzy będzie zrealizowana odbudowa mostu nad Wisłą - okazało się iluzja posła i marzenia naiwnych !? A co ze szpitalem panie pośle jest publiczny czy SA !? Prezes zapewniał że będą Publiczne - czy kłamał ?! Jaki jest efekt ekonomiczny i korzyść medyczna dla pacjentów powiatu przez dokonane przekształcenie w spółkę SA ?! Ma pan kręgosłup moralny ?!

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx9.xx3 
 • -24

  franio_gość

  20.09.2019, 17:21

  most tczewski

  W sumie szpital SA też może być publiczny, jeśli należy do jednostki rządowej. Nie wiem co się czepiasz Smolińskiego. Czep się lepiej PO-PSL, którzy mieli 2 razy więcej czasu by zrobić porządek ze szpitalami.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx3 
  +8

  Joanny Mnemonic_gość

  21.09.2019, 18:40

  Wszystko się zgadza. Problem w tym że ciemny lud już tego nie pamięta.

  Cytuj
  IP: 83.23.xx1.xx3 
 • +21

  Patriota niezależny_gość_gość__gość

  20.09.2019, 16:57

  Cenzura

  Czy jeszcze wolność słowa i wypowiedzi ?!

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx9.xx3 
 • +13

  Marian_gość

  20.09.2019, 17:15

  Przed kampanią się też tak spotykali i agitowali w tej kwestii? Śmiechu warte! Jesteście żenujący! Wymiotować się chce!

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx4.xx2 
 • -36

  maligna_gość

  20.09.2019, 17:16

  most tczewski

  Super, że są wybory i w sprawę zaangażował się Poseł Smoliński. Dziękuję Panu bardzo. Ma Pan mój głos.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx3 
 • +11

  Alexis_gość_gość

  20.09.2019, 20:32

  To co zaprezentował soba poseł podczas konferencji to anty-zaangażowanie :p Posel z tczewa ktory kreci nosem na łatwy sposob na uratowanie most poprzez specustawe, ktora sam promowal wczensiej przy Westerplatte

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx2 
 • +8

  Obiektywny_gość

  20.09.2019, 20:44

  Sprawa polityczna się zrobiła. Pamiętajcie, że każdy obiecuje, a potem olewa.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx7 
 • -21

  Edek_gość

  20.09.2019, 21:38

  Uważajcie PO-KOwcy bo PIS w wiele ...

  ...obietnic już spełnił. Jeśli ten most faktycznie zostanie odrestaurowany, to będzie Wam bardzo głupio, a internet pamięta głupie wypowiedzi i plucie na wszystko bo pisowskie. Będzie trzeba połknąć język i zostanie się bez argumentów - pomyślcie hejterzy.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xx6 
 • były Solidaruch.._gość

  20.09.2019, 22:47

  smutne i wredne....

  ...smutne i wredne są personalne ataki na naszego kieszonkowego bohatera, który w iście "reytanowskim" geście obiecywał remont most! Po prostu nie udało się, ale jeśli tym razem oddacie glos na niego i PiS, to most powstanie z popiołów w ciągu 3-4 tygodni. A przecież nie po to cierpiał w komunistycznych kazamatach Kwidzynia podczas ośmiodniowego internowania, aby teraz czuć się pominiętym.... Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wie kim był Tadeusz Reytan i nie poczuje się obrażony...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx6.xx7 
 • +5

  Aaaa_gość_gość_gość

  21.09.2019, 08:12

  Wybory

  Wybory sie zblizaja pan Smolinski sie uaktywnia w sprawie mostu

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx4 
 • -25

  tadzik_gość

  21.09.2019, 09:56

  Pan K.S. jest super kandydatem na posła. Brawo Panie S !!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx2 
 • +7

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  23.09.2019, 08:45

  Mieszane uczucia !!

  Wielkim cudem jest być Człowiekiem! Podłością być trollem PiS !!

  Cytuj
  IP: 188.146.xx7.xx4 
 • -10

  felek_gość

  22.09.2019, 20:48

  Tylko Pan K.S. To przyzwoity człowiek.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx2 
 • -1

  Buli_gość

  23.09.2019, 06:27

  Tadzik, Felek????

  A może gender? IP to samo...

  Cytuj
  IP: 37.47.xx9.xx5 
 • +3

  Tczewian_gość_gość_gość

  23.09.2019, 13:02

  Gosc

  A gdzie jest spec który brał pieniądze za rewitalizację Wisły Pan Wi?rek . Tego oczekują mieszkańcy Tczewa .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx4 
 • +3

  Gosc_gość_gość_gość_gość

  23.09.2019, 13:09

  Co zrobił pan Wiórek dla rzeki Wisły przez okres swojego urzędowania .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx4 
 • +2

  reijo_gość

  24.09.2019, 11:29

  Sposób jest banalnie prosty.

  Aby przekazać finansowanie remontu państwu, zlikwidujmy powiaty. I tak są niepotrzebne.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA