Narkowy - 265 rocznica urodzin gen. Jan Henryka Dąbrowskiego

Rocznica (fot. T.Jagielski)
Tczew - Narkowy - 265 rocznica urodzin gen. Jan Henryka Dąbrowskiego

zobacz galerię zdjęć: 3
2 sierpnia 1755 roku w Pierzchowie urodził się gen. Jan Henryk Dąbrowski bohater narodowy uwieczniony w słowach "Mazurka Dąbrowskiego". Prawie 200 lat później w pobliskiej parafii w Niegowici posługę kapłańską pełnił Karol Wojtyła. To z jego inicjatywy dzieci i młodzież spotykała się w dzień urodzin generała, by uczcić bohatera polskiej historii. Taki pomył przyświecał Adamowi Goryckiemu z Kielc, który postanowił wskrzesić tę idę. W tym roku w jedenastu miejscach na terenie Polski uhonorowano pamięć Jana Henryka Dąbrowskiego. Także w Narkowach na terenie gminy Subkowy, powiat tczewski.

To tutaj w lutym 22 lutego 1807 roku nastąpiła koncentracja wojsk polskich przed atakiem i szturmem na Tczew. Podczas walki na murach miasta nad Wisłą został ranny Jan Henryk Dąbrowski i jego syn Michał. Mieszkańcy wsi oraz miłośnicy historii spotkali się pod pamiątkową tablicą by upamiętnić bohatera hymnu narodowego. Kwiaty, przemówienia, modlitwa i krótki rys historyczny to współczesne formy pamięci o naszych polskich bohaterach. Ta żywa lekcja historii i pamięć o pobycie Dąbrowskiego na Kociewiu pozostanie w naszej pamięci.

Wśród gości uroczystości obecni byli:

- Jacek Lisewski Przewodniczący Rady Gminy Subkowy

- Jan Kulas Radny Powiatu Tczewskiego
- ks. kan. Feliks Kamecki
- członkowie ZKP oddział Kociewski w Tczewie
- członkowie "Fundacji Napoleona" w Gdańsku

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +3

  ObywatelRP_gość

  04.08.2020, 09:45

  Gdzie maseczki u tych wieśniaków ? nawet kulas radny daje przyklad do nienoszenia maseczek .brawo !

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx1.xx0 
 • +4

  ja tcz_gość_gość

  04.08.2020, 11:09

  PAN RADNY

  A JAK PAN RADNY POWIATOWY DOJECHAŁ DO NARKÓW ? JAK JUŻ BYŁ TAK BLISKO TO MÓGŁ ODWIEDZIĆ SWÓJ DAWNY ZAKŁAD PRACY W RADOSTOWIE :) TAM GDZIE ZOSTAWIŁ ,,Po pośle została herbatka owocowa i zdjęcia papieża"

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx3.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA