Aż 70 procent wypadków z udziałem rowerów z winy kierowców. Rusza specjalna akcja

(fot. KPP Tczew)
Tczew - Aż 70 procent wypadków z udziałem rowerów z winy kierowców. Rusza specjalna akcja
Według danych Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji w latach 2007-2019 w Tczewie doszło do 189 zdarzeń drogowych z udziałem osób poruszających się na rowerach. Ich głównym powodem było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu rowerzystom przez kierowców (77 przypadków, czyli 70% wszystkich zawinionych przez kierowcę). Dlatego tczewski ratusz opracował kampanię, której celem jest edukacja w zakresie obowiązku ustąpienia pierwszeństwa rowerzystom. "W ramach akcji "Kierowco! Ustąp pierwszeństwa rowerzyście" informujemy kierowców, że przecinając przejazd dla rowerów, muszą ustąpić rowerzyście. - tłumaczą urzędnicy".

Celem naszej kampanii jest zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów, a co za tym idzie poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo, a kiedy nie?

"Art. 27.


1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe."
- Zawsze, bez znaczenia na barwę przejazdu rowerowego, jeżeli osoba poruszająca się na rowerze już jest na przejeździe rowerowym to kierujący pojazdem MUSI ustąpić pierwszeństwa. Czemu przejazdy rowerowe są w Tczewie wykonane na czerwono (ponad 90% z nich)? Dzięki wyrazistej barwie przejazd rowerowy jest lepiej widoczny dla kierowcy.

"Art. 25.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi (rower to też pojazd) nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo."
- Powyższy przepis opisuje tzn. zasadę "prawej ręki". Funkcjonuje ona na większości dróg osiedlowych gdzie nie ma określonego znakiem A-7 i D-1 pierwszeństwa przejazdu. Należy pamiętać, że rower zgodne z przepisami Kodeksu Ruchu Drogowego to pojazd więc zasadę prawej ręki również stosuje się wobec osób poruszających się na rowerach.

"Art. 27.

1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić."
- Dodany w 2011 roku nowy punkt do art. 27. określa sytuację, w której rowerzysta jedzie prosto po jezdni lub prosto po tzw. ścieżce rowerowej, a kierujący samochodem skręcając przecina tor jazdy rowerem. Dotyczy to zarówno sytuacji gdy jadą obok siebie po jezdni lub obok siebie, ale kierowca po jezdni, a rowerzysta po biegnącej obok drodze rowerowej, ale również sytuacji gdy kierowca dojeżdża z drogi podporządkowanej do drogi z pierwszeństwem przejazdu i zamierza w nią skręcić. Taka sytuacja ma miejsce na większości skrzyżowań z udziałem rowerzystów np. na skrzyżowaniu z największym ruchem samochodowym i rowerowym w Tczewie czyli na ul. Wojska Polskiego i dobiegającej do niej ul. Saperskiej. Nowy przepis odnosi się również do dróg dla rowerów poprowadzonych wokół rond, gdzie na mocy tego przepisu, rowerzysta ma pierwszeństwo. Zanim skręcisz samochodem w prawo lub w lewo i sprawdzisz czy inne auto Ciebie przepuszcza to sprawdź również, czy nie nadjeżdża za Tobą lub przed Tobą rowerzysta. Średnia prędkość rowerzysty miejskiego to 15-20 km/h, a kolarza do 30 km/h. 

Zielona strzałka
- Należy pamiętać, że zielona strzałka to warunkowe pozwolenie na przejazd przez skrzyżowanie. Musimy zatem bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa uczestnikom ruchu, którzy mają zielone światło. Dotyczy to też pieszych i rowerzystów, którzy mogą przecinać nam w tym czasie drogę. Dopiero po ustąpieniu wszystkim pierwszeństwa można przejechać za sygnalizator. Taką sytuację mamy jadąc w dół ul. Sobieskiego przed skrętem w prawo w ul. Wojska Polskiego gdzie należy ustąpić pierwszeństwa pieszym i rowerzystom. Analogiczna sytuacja jest na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej z ul. Armii Krajowej przy skręcie w prawo w ul. Armii Krajowej oraz na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej z Al. Kociewską.

Kiedy osoba poruszająca się na rowerze traci pierwszeństwo?

Taka sytuacja występuje tylko w przypadku kilku przejazdów rowerowych w Tczewie. Dotyczy to sytuacji, w której przejazd rowerowy przecina w poprzek jezdnię, po której samochody poruszają się z pierwszeństwem przejazdu (znak D-1). Jeżeli przed przejazdem kierowca nie ma odebranego pierwszeństwa poprzez znak lub skrzyżowanie, to rowerzysta powinien ustąpić. Taka sytuacja występuje w następujących lokalizacjach (z łącznie ponad 100 przejazdów):


- przejazd rowerowy na ul. Armii Krajowej na skrzyżowaniu z ul. Okulickiego i Kasztanowej
- przejazd rowerowy na ul. Jagiellońskiej na skrzyżowaniu z ul. Braci Grimm i Zygmunta Starego
- przejazd rowerowy na ul. Gdańskiej przy Zespole Szkół Ekonomicznych oraz przy wylocie z ul. Jedności Narodu (na przeciwko sklepu Netto)
- przejazd rowerowy na ul. Czatkowskiej na wysokości Zakładu Usług Komunalnych (wzdłuż głównej drogi)
- przejazd rowerowy na ul. Czerwonego Kapturka na wysokości sklepu Biedronka
- przejazd rowerowy na ul. Jana z Kolna w górnej części na wysokości parkingu
- przejazd rowerowy na ul. Pułaskiego na wysokości ul. Polnej przy niecce Czyżykowskiej
- przejazd rowerowy na ul. Saperska na wysokości przedszkola i pierwszego wieżowca nr 10

UWAGA! Nie dotyczy to sytuacji, w której rowerzysta już znajduje się na przejeździe.

Jeździsz rowerem? Poruszasz się samochodem? Dbajmy o siebie nawzajem! 

- Jako urząd inwestujemy w ścieżki rowerowe, remontujemy chodniki i naprawiamy drogi. Staramy się by przestrzeń wspólna była dla wszystkich przyjazna i bezpieczna. Jednak bardzo dużo zależy również od Was samych. - tłumaczy oficer rowerowy Tczewa, Grzegorz Pawlikowski.

Drogi kierowco, więcej rowerzystów, to więcej miejsca dla Twojego auta, czystsze powietrze i mniej korków. Pamiętaj:

- wyprzedzaj rowerzystę w odległości minimum 1 metra,
- spójrz w prawe lusterko skręcając w prawo, w szczególności gdy skręcasz na tzw. "zielonej strzałce",
- jezdnia jest wspólna dla wszystkich,
- włączając się do ruchu pamiętaj, że rowerzyści też jeżdżą szybko,
- wychodząc z samochodu zawsze spójrz za siebie czy właśnie nie mija Ciebie rowerzysta,
- zbliżając się do rowerzysty nie trąb, bo może go to wystraszyć i wytrącić z toru jazdy,
- nie parkuj na chodniku i na drodze dla rowerów, ich nawierzchnia nie jest dostosowana to takich obciążeń.

Drogi rowerzysto, dziękujemy, że wybrałeś rower. Rowerem dotrzesz szybko z punktu A do B. To dobry i ekologiczny środek transportu.

Mamy dla Was kilka rad:

- miejsce roweru jest na jezdni, nie na chodniku,
- na jezdni wyraźnie sygnalizuj swoje zamiary, aby inni widzieli, co zamierzasz zrobić,
- szukaj kontaktu wzrokowego z innymi uczestnikami ruchu, by upewnić się, że zostałeś zauważony,
- przestrzegaj przepisów,
- szanuj pieszych,
- nie jedź przy samym krawężniku i blisko parkujących samochodów,
- zadbaj o własną widoczność - pamiętaj o prawidłowym oświetleniu roweru

Mijając wolno jadące lub stojące w korku samochody pamiętaj, że niektórzy kierowcy mogą Cię nie zauważyć. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na przejazd. W przeciwnym przypadku ryzykujesz spotkaniem z otwartymi drzwiami.

Rowerzysto pamiętaj!

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) Opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)." (art. 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym)

Poruszając się chodnikiem lub w strefie dla pieszych pamiętaj, że pieszy ma tam ZAWSZE pierwszeństwo! Jedź powoli i zachowaj szczególną ostrożność.

Inny kierowca pomógł Ci włączyć się do ruchu, a pieszy podzielił się przestrzenią na chodniku? Uśmiechnij się, podziękuj. Z pewnością ktoś kiedyś Ci się odwzajemni ????

Miłego dnia!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (34)
dodaj komentarz

 • -14

  Rowerzysta_gość

  04.08.2020, 10:10

  Idioci jeździć nie potrafią i mają gdzieś rowerzystów bo mają auto i myślą że są lepsi

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx1.xx0 
 • +12

  m_gość

  04.08.2020, 10:20

  za to wy panowie ścieżek rowerowych jeździć potraficie?watpie

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx5 
  +13

  kierowca_gość

  04.08.2020, 13:55

  jak rowerzysta jedzie od 10 do 15 km/h i kierowca nawet sie upewni a w tczewie jest dużo takich miejsc ze przejazd dla rowerów wychodzi z za rogu wiec kierowca nie ma szansy nawet zobaczyć ! Jeśli widzę rower to się zatrzymuje ale wy rowerzyści też możecie choćby w takich miejscach przyhamować a nie "wyskoczycie " nie wiadomo skąd i wtedy to że mieliście pierwszeństwo wam nie pomoże bo was nie będzie a kierowca będzie miał was na sumieniu a wystarczyło naprawdę tylko zwolnić żeby kierowca was zauważył !

  Cytuj
  IP: 188.147.xx4.xx0 
  +2

  JACK_gość

  05.08.2020, 10:58

  Konieczne są zmiany teraz

  Dlatego konieczne jest uspokojenie ruchu rowerowego. Zwężenie ścieżek i wstawienie progów zwalniających. Barierki przed wjazdem na przejściem dla pieszych.

  Cytuj
  IP: 31.186.xx5.xx4 
 • +20

  m_gość

  04.08.2020, 10:19

  tyle tylko ze rowerzysta wiedząc o tym ze ma pierwszeństwo czuje się na ścieżce rowerowej jak Pan a jest wiele takich miejsc w których nadjeżdżających rowerzystów poprostu nie widać juz nie mówiąc o tym ze niektorzy jezdza z bardzo duza prędkością. A warto też przypomnieć rowerzysta ze gdy poruszają się po chodnikach to pierwszeństwo maja piesi a nie oni.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx5 
 • -6

  tak_gość_gość_gość_gość_gość

  04.08.2020, 10:41

  70 % wypadków z winy kierowców , ale ty nadal swoje .

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx2 
  +9

  m_gość

  04.08.2020, 11:35

  tak z winy kierowców bo jeśli do potrącenia dojdzie na ścieżce rowerowej to jest zawsze z winy kierowcy.a ja mowie o tym ze powinniście tez zachowywać ostroznosc.ostatnio jedna pani rowerzystka na chodniku prawie potracila mojego syna w ostatniej chwili odciągnęłam go na bok

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx5 
  +1

  Evans_gość

  04.08.2020, 14:58

  42%

  "70 % wypadków z winy kierowców , ale ty nadal swoje ."

  42% to wina rowerzystów, a tcz.pl nie potrafi przyklejać artykułów.

  Cytuj
  IP: 85.198.xx9.xx8 
  -1

  Kierowca i rower_gość_gość

  04.08.2020, 18:39

  Kierowca

  Nie bądź hipokrytką ... Jak kierowca ma jechać 30 km/h to obraza , bo nie po to kupił auto by tak wolno jechać .... A jak są wydzielone strefy tempo 30 lub 40 to płacz bo to przecież zamach na wolność .... A jak rowerzysta jedzie 30 km/h to szybko i pojawia się nagle .... To 30 km/h to dużo , czy nie ? Bo już się pogubiłem .... hipokryci...

  Cytuj
  IP: 94.254.xx8.xx9 
 • +6

  Rowerowi mordercy_gość

  04.08.2020, 10:31

  Wczoraj rowerzysta śmiertelnie potrącił na chodniku 5 letnie dziecko. Wcześniej rowerzysta poturbował do nieprzytomności staruszkę na przystanku autobusowym.

  Odpowiedz
  IP: 192.241.xx4.xx0 
 • -3

  tak_gość_gość_gość_gość_gość

  04.08.2020, 10:42

  to już się nazywa psychoza drogi człowieku z twojej strony

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx2 
  -2

  michał_gość

  04.08.2020, 11:27

  Łgarz.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx3.xx7 
 • -6

  Prawda_gość

  04.08.2020, 12:01

  70procent wypadków z WINY KIEROWCY auta A tu dalej bredzą jak by nie czytali tego tylko na odwrót że to przez rowerzystow ,no bo wiadomo że kierowca auta to burak i cham jak zamknie się w swojej puszczę śmierci styki odcina w mózgu i nie wie co się dzieje na drodze stąd te wypadki Zakodujcie sobie samochodziakowcy jak PAN rowerzysta ma pierwszeństwo to ty kierowco chamujesz i czekasz jak Pan rowerzysta przejedzie i dopiero wtedy po ujawnieniu się że jakoś Pan nie nadjezdza możesz powoli ruszyć koniec tematu

  Odpowiedz
  IP: 89.8.xx8.xx7 
 • +3

  kierwnica_gość

  04.08.2020, 13:58

  a ty możesz też zachować ostrożność i trochę przyhamować jak widzisz przejście bo twoje pierwszeństwo rowerzysto jest gówno warte w momencie jak cie nie widać bo jedziesz zza zakrętu którego kierowca cie nie zobaczy !

  Cytuj
  IP: 188.147.xx4.xx0 

  m_gość

  04.08.2020, 14:18

  no tak dlatego dla tych Panow rozkładają czerwone dywany hahahhahaha nie wytrzymam padne ze śmiechu

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx5 
  +1

  Evans_gość

  04.08.2020, 15:00

  42%

  Właśnie widać jak Ty przeczytałeś bo 42% to wina rowerzystów, a te 70% dotyczy braku ustąpienia pierwszeństwa ale tylko w tej części zdarzeń spowodowanych przez kierowców.

  Cytuj
  IP: 85.198.xx9.xx8 
 • +3

  Papiez_gość

  04.08.2020, 12:07

  Wiedziałem, że i tak wszyscy będą obracali kota ogonem xD wyraźnie napisane, że w większości z winy kierowców, a w komentarzach, że rowerzysta śmiertelnie potrącił dziecko.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx1.xx0 
 • Grdf_gość

  04.08.2020, 13:00

  Dzisiejszych czasach Ciasno majtkowy dalej pisząc rowerzysta to w większości przypadków samochodowy drogowy terrorysta. Prawo dzungli. Roszczeniowi dramatyzują y wszystko co możliwe, taka jest prawda. Ja wam życzę zdrówka kręci korbki.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xx0 
 • -1

  barni_gość

  04.08.2020, 13:07

  kto jest autorem artykułu?

  Martwią mnie takie artykuły, które nie są nawet podpisane. Kto bierze odpowiedzialność za opisane warianty krzyżowań...? cyt "Przecinasz przejazd dla rowerów autem musisz ustąpić pierwszeństwa" a w kolejnych zdaniach wyjątki???? Słabe!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx8 
 • -2

  Sławek EU07_gość

  04.08.2020, 13:15

  przejazdy dla rowerów

  W niebezpiecznych miejscach zlikwidować przejazdy dla rowerów w płaszczyźnie poziomej i zastąpić je kładkami, tak jak się to robi z przejazdami kolejowymi.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx5 
 • +2

  Jasiek_gość

  04.08.2020, 13:20

  Skąd te 70%?

  Jeżeli we wspomnianym okresie doszło do 189 zdarzeń drogowych z udziałem osób poruszających się na rowerach, a w jedynie 77 przypadkach powodem było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu rowerzystom przez kierowców, to jest to raczej 41%, a nie 70%!

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx4.xx9 
 • +2

  Evans_gość

  04.08.2020, 14:54

  58 do 42

  Dobrze zauważyłeś/aś. Tytuł artykuły wprowadza w błąd. Tak jak jest napisane w treści 70% dotyczy braku ustąpienia pierwszeństwa ale tylko w tej części zdarzeń spowodowanych przez kierowców. Pisanie artykułów w ten sposób to manipulacja i przeinaczanie faktów. Prawdziwe proporcje to 58% zdarzeń z winy kierowców samochodów, a 42% z winy rowerzystów.

  Cytuj
  IP: 85.198.xx9.xx8 
 • -2

  Justyna _gość_gość_gość

  04.08.2020, 13:20

  A ja bym chetnie jeszcze raz przydzwonila w tego pryszczatego smarkacza, tak zeby kola mu sie polamaly!! Moj zderzak do dzis ma nieszczesne obtarcia, jakby mi cos uszkodzil bym mu leb urwala, a nasze tczewskie paly bym teraz juz porzadnie zrugala, wtedy przyjelam mandat teraz by byl dym, bo nie moja wina byla

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx1.xx9 
 • +1

  Kierowca_gość

  04.08.2020, 15:52

  Wyjazd z podwórka

  Mam pytanie. Wyjazd z bloków na Wojska Polskiego na przeciwko przychodni Medica. Ścieżka rowerowa kończy się przed kebabem z drugiej strony mostu i koło gminy Tczew. Dlaczego rowerzyści jeżdżą po chodniku. Miałem kilkukrotnie sytuację wyjeżdżając z podwórka, że rowerzysta prawie wjechał mi w drzwi samochodu. Bo żeby wyjechać z podwórka trzeba wjechać na chodnik bo od strony ronda przy gminie nic nie widać. Lustro powieszone po prawej stronie nie zawsze spełnia swoje zadanie. A zresztą cześć rowerzystów jest tak rozpędzonych, że ciężko jest im wyhamować widząc przód samochodu wyjeżdżającego za rogu budynku, a w lustrze cieżko ich wtedy dostrzec. Czyli powinni tu prowadzić rowery czy mogą po chodniku jeździć, i kogo to będzie wina w razie zderzenia.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx2.xx4 
 • +2

  miro_gość

  04.08.2020, 18:04

  niestety Pana wina, bo Pan nie zachował ostrożności z drogi podporządkowanej - wiem o czym mowa - droga rowerowa kończy się tam znakiem kompilacji C-13 i C-16, oznaczającym, że rowerzysta może sobie tam jechać chodnikiem, ino musi zawsze ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Dlatego Pańskie wjechanie w rowerzystę jest równoznaczne z potrąceniem pieszego i zawsze z Pana winy, bo Pan wyjeżdżając stamtąd musi ustąpić wszystkim.

  Cytuj
  IP: 79.163.xx4.xx4 
  +1

  miro2_gość

  04.08.2020, 18:05

  tylko dziwne, że Pan mieszkając tam nie zorientował się w znakach wokół. zaprawdę, zaprawdę.

  Cytuj
  IP: 79.163.xx4.xx4 
 • +3

  gość _gość

  04.08.2020, 17:15

  wyzywanie od idiotów chamów świadczy o Twojej ignorancji.Znalazł się kibuca rowerowy. Nakładli wam do głowy ze macie wszędzie pierwszeństwo i już nie musicie być uważni, bo przecież cala odpowiedzialność spoczywa na kierowcy . Ja nie muszę znać przepisów ruchu bo przecież jestem rowerzystą nic mnie nie obchodzi . wjeżdżam z duża prędkością nie patrząc na przejazdy rowerowe bo mogę .a potem zdziwieni,. jedni i drudzy powinni zachować ostrożność/

  Odpowiedz
  IP: 94.42.xx4.xx4 
 • -1

  Kierowca i rower_gość

  04.08.2020, 18:32

  Kierowca

  Nie tyle nakładli do głowy , tylko skoro w wielu sytuacjach rowerzysta ma pierwszeństwo , to nikt nie robi łaski że ustąpi tego pierwszeństwa. A wielu rowerzystów to kierowcy i trudno im zarzucić brak znajomości przepisów ruchu drogowego. Choć posiadanie prawa jazdy a przestrzeganie przepisów ruchu drogowego , to dwie różne bajki . Widać to przecież w największym stopniu po zachowaniu kierowców samochodów. Choć tak naprawdę nikt nie jest bez winy . Przepisy łamią bez wyjątku , piesi , rowerzyści i kierowcy .

  Cytuj
  IP: 94.254.xx8.xx9 
 • -1

  Kierowca i rower_gość_gość

  04.08.2020, 18:45

  Kierowca

  "a ty możesz też zachować ostrożność i trochę przyhamować jak widzisz przejście bo twoje pierwszeństwo rowerzysto jest gówno warte w momencie jak cie nie widać bo jedziesz zza zakrętu którego kierowca cie nie zobaczy !"

  Jest prosta zasada , nie widzisz to nie jedziesz . Skoro nie masz pierwszeństwa to masz dostosować styl jazdy do warunków ruchu ... Powiedz to kierowcy auta ciężarowego że jego pierwszeństwo jest g.... warte .... Bo go nie widziałeś , nie miałeś ochoty zwolnić czy się na chwilę zatrzymać ... Jesteś odważny hipokryto jedynie zza kierownicy auta... Co mam rację ?

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx8.xx9 
 • -1

  Kierowca i rower_gość_gość

  04.08.2020, 18:52

  Kierowca

  "Dobrze zauważyłeś/aś. Tytuł artykuły wprowadza w błąd. Tak jak jest napisane w treści 70% dotyczy braku ustąpienia pierwszeństwa ale tylko w tej części zdarzeń spowodowanych przez kierowców. Pisanie artykułów w ten sposób to manipulacja i przeinaczanie faktów. Prawdziwe proporcje to 58% zdarzeń z winy kierowców samochodów, a 42% z winy rowerzystów."

  Nadal to Kierowcy powodują więcej wypadków z udziałem rowerzystów, zresztą z udziałem pieszych również.... No i skoro robicie z rowerzystów takich niedouczonych i nieznających przepisów ruchu drogowego , to mimo że kierowców jest więcej na drogach to i tak słabo to świadczy o kierowcach . To nadal oni są tymi co powodują najwięcej wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx8.xx9 
 • +2

  Stan47.emeryt_gość

  04.08.2020, 19:14

  Może by jeszcze rowerzystów o tych przepisach poinformować.Bo jak na razie jeżdżą jak święte krowy. Wydaje im się, że wszędzie mają pierwszeństwo. Na chodnikach też.

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx3.xx0 
 • +1

  mngcmgv_gość

  05.08.2020, 09:03

  Czy jak potrącę rowerzystę na przejściu dla pieszych, który przejezdza a powinien rower przeprowadzac - to też będzie moja wina? Panie "oficerze rowerowy"?? Bo wydaje mi się, że on wtedy nie jest pieszym tylko jedzie pojazdem... Zajmijcie się może edukacją tych na rowerach, bo rowerzysta, który nie jezdzi samochodem ma bardzo słabe pojęcie o tym co widać i jak. Zwłaszcza przy wschodzącym i zachodzącym słońcu. Zasady są dwie. Bardzo proste: 1-przecinam drogę dla samochodów to powinienem im ustąpić 2-tych twierdzą że mają pierwszeństwo są pełne szpitale i cmentarze. Możemy się umówić na półgodzinną jazdę samochodem po mieście Panie Pawlikowski to pokażę Ci , jak jeżdzą rowerzyści. Zapewniam, że bardzo się zdziwisz...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx9 
 • +1

  JACK_gość

  05.08.2020, 10:46

  Pawlikowski nie zrozumie - sam nie zna przepisów to nie będzie widział kiedy są łamane.

  Cytuj
  IP: 31.186.xx5.xx4 
 • Jdir_gość

  09.08.2020, 18:10

  Hdir

  Rowerzyści nie powinni miec pierszenstwa ile jest takoch sciezek gdzie zza rogu wylania się oto Wielmożny rowerzysta i nie RACZY UPEWNIC SIE CZY MOZE PRZEJECHAC WINA LEZY PO OBI STRONACH NIE TYLKO KIEROWCY ALE " NIEEEE BO JA MAM PIERSZENSTWO I SOBIE JADE A kij ZE MNIE J.... SAMOCHOD JADE BO TO MOJ PAS ...." TAKIE MAJA PODEJSCIE ... I Kierowcy NIE sa bez winy bo jak sie zblizaja powinni zwolnic ale tez I rowerzyści POWINNI zwolnic ZASADA OGRANICZONEGO ZAUFANIA SIE KLANIA A nie zapierniczanie z mega prędkością po obu stronach... i kierowca bo tez pelno polglowkow którzy zapier.... bo maja npBMW albo jakieś audi i robią popisówy

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.