Przeszedłeś COVID-19? Zbadaj się w ramach metropolitalnego Programu Profilaktyki Cukrzycy!

Badanie krwi, poziom cukru
Tczew - Przeszedłeś COVID-19? Zbadaj się w ramach metropolitalnego Programu Profilaktyki Cukrzycy!
Ryzyko cukrzycy po COVID-19 wzrasta nawet o 40%. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology wskazują na związek między tą chorobą a COVID-19. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, są dużo bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2, dlatego warto się zbadać! Mieszkańcy metropolii mogą to zrobić bezpłatnie w ramach Programu Profilaktyki Cukrzycy.

Naukowcy coraz więcej wiedzą o skutkach ubocznych, jakie powoduje COVID-19. Amerykańscy badacze odkryli, że osoby, które przeszły COVID-19 mają aż o 40% większe ryzyko zdiagnozowania cukrzycy typu 2. Analiza badawcza nie wskazuje, że COVID-19 powoduje cukrzycę, ale podkreśla związek, jaki istnieje między tymi dwoma schorzeniami. Naukowcy nie mają wątpliwości - opieka nad pacjentami zwłaszcza po ostrym COVID-19 powinna obejmować badania przesiewowe i identyfikację!
W te zalecenia wpisuje się Program Profilaktyki Cukrzycy typu 2, realizowany na terenie metropolii do 2023 r.

Jak prowadzono badania nad związkiem między COVID-19 a cukrzycą?

Jak informuje portal poradnikzdrowie.pl, w badaniu opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology oceniono dokumentację medyczną ponad 181 tys. pacjentów Departamentu Spraw Weteranów Stanów Zjednoczonych, u których zdiagnozowano COVID-19 między 1 marca 2020 r. a 30 września 2021 r. W kolejnym etapie naukowcy porównali dane 4,1 miliona pacjentów, którzy nigdy nie przeszli zakażenia oraz kolejnych 4,28 miliona pacjentów leczonych jeszcze przed pandemią.

Eksperci: "Konieczne są badania przesiewowe!"

Z badań wynika, że prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy było większe u osób, które przeszły chorobę ciężko, ale podwyższone ryzyko zauważono także u pacjentów z łagodniejszymi objawami. Zdecydowana większość pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę po przejściu COVID-19, miała cukrzycę typu 2, a nie cukrzycę typu 1. Naukowcy podkreślają, że w świetle tych badań cukrzycę należy traktować jako składnik zespołu długiego COVID-19 (czyli długotrwałych objawów zakażenia
koronawirusem), a strategie opieki nad osobami, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 powinny zawierać badania przesiewowe i leczenie cukrzycy. Oczywiście wyniki badań amerykańskich naukowców muszą być potwierdzone w kolejnych badaniach.

Jak skorzystać z metropolitalnego Programu Profilaktyki Cukrzycy?

Program Profilaktyki Cukrzycy typu 2 zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu.
Na terenie naszej metropolii w ramach programu realizowanych jest 6 projektów dla mieszkańców:

- Gdańska i gminy Stegna,
- Tczewa i gminy Tczew (szczegóły tutaj )
-Sopotu,
- powiatu gdańskiego,
- Gdyni oraz powiatów puckiego i wejherowskiego

Wkrótce rusza program dla powiatu kartuskiego

Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat.

Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

9 milionów złotych na walkę z cukrzycą w metropolii

Program Profilaktyki Cukrzycy jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85% pochodzi z funduszy europejskich. W ramach 6 projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych
Przed wybuchem pandemii szacowało się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5% populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby! W świetle nowych badań można przypuszczać, że to ryzyko w najbliższych miesiącach i latach dramatycznie wzrośnie. Szybka diagnoza jest kluczowa w procesie zapobiegania rozwojowi choroby i skutecznego leczenia.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  tak_gość_gość_gość_gość_gość_g_gość

  08.04.2022, 09:33

  nie po covid wzrasta ryzyko cukrzycy tylko cukrzyca rozwija się po tych nowoczesnych specyfikach

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx6 
 • -1

  observeur_gość

  08.04.2022, 18:39

  Tez słyszałem, ze maja byc nowe napisy na papierosach: "Covid-19 powoduje palenie" i "Palenie powoduje Covid-19" . Czy jakos tak. Ze tez wczesniej fajek nie zakazali a wszystkich palaczy nie zamkneli za zbiorowe powodowanie zarazy.

  Odpowiedz
  IP: 46.205.xx8.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.