Wnioski o zaświadczenia A1 tylko elektronicznie

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - Wnioski o zaświadczenia A1 tylko elektronicznie
Od 1 kwietnia wnioski o wydanie zaświadczenia A1 można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko w formie elektronicznej przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

Polska wyróżnia się na tle państw unijnych bardzo dużą liczbą delegowanych pracowników. W naszym kraju wydaje się najwięcej zaświadczeń A1 w Europie. Ten dokument potwierdza, że do jego posiadacza w okresie pracy lub działalności za granicą, stosuje się tylko polskie przepisy w zakresie zabezpieczenia społecznego. Innymi słowy jego posiadacz podlega w tym zakresie wyłącznie przepisom państwa, które wydało dokument, a nie tego z którym związany jest zawodowo.

- ZUS wydał w 2021 roku ponad 676,7 tys. zaświadczeń A1. W porównaniu do 2021 r. ich liczba wzrosła o 9,56 proc. Pracownicy najczęściej delegowani są do Niemiec i Francji. Oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku w 2020 wydały blisko 35 tys. zaświadczeń A1, zaś w 2021 r. ponad 38,5 tys. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS. - Elektronizacja ma usprawnić proces ubiegania się i wydawania zaświadczeń A1. Elektroniczny wniosek na PUE delegujący składa za pomocą specjalnie przygotowanego kreatora. Prowadzi on użytkownika krok po kroku i zapewnia wprowadzenie prawidłowych danych i oświadczeń. Zmniejsza to liczbę błędów, a tym samym przyspiesza załatwienie sprawy. Wnioski w formie papierowej nie będą już przyjmowane.

Przekazane elektronicznie zaświadczenie A1 można wydrukować. Taki druk jest dokumentem urzędowym. Na stronie internetowej zus.pl można zweryfikować jego autentyczność. Aby to zrobić, do formularza elektronicznego należy wprowadzić określone informacje z tego zaświadczenia, a system poinformuje o ważności dokumentu. Dzięki temu zagraniczna instytucja zabezpieczenia społecznego, zagraniczny pracodawca lub inny podmiot mogą sprawdzić autentyczność i ważność przedłożonego zaświadczenia.

Drukuj
Prześlij dalej