Niższe stawki dla hotelarzy za zakwaterowanie uchodźców

Ukraina, pomoc Ukrainie
Tczew - Niższe stawki dla hotelarzy za zakwaterowanie uchodźców
Blisko 800 uchodźców w Ukrainy mieszka obecnie na terenie Tczewa. Większość z nich korzysta z gościnności osób prywatnych - natomiast kilkadziesiąt osób mieszka w hotelach. Wojewoda obniżył ostatnio stawki za po pobyt w miejscu zakwaterowania.

Po wybuchu wojny w Ukrainie płatność za dobowy pobyt uchodźcy w hotelu wynosiła nawet 140 zł za osobę. Po kilku tygodniach konfliktu wojewoda zdecydował się o obcięciu stawek.

- Aktualnie w hotelach przebywa 55 osób z Ukrainy. Wojewoda zdecydował, że w stosunku do osób zakwaterowanych w hotelach, kwota dofinansowania może być wyższa niż 40 zł, jednak nie jest ona wystarczająca, aby pokryć koszty ponoszone przez właścicieli hoteli. W tej sytuacji brakującą kwotę dopłaci gmina, jednak docelowo, gdy obywatele Ukrainy będą podejmować pracę, będziemy ich zachęcać do usamodzielnienia się. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Większość uchodźców korzysta jednak z gościnności osób prywatnych. Osoby oraz inne podmioty, które udzieliły schronienia i wyżywienia obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę od 24 lutego, mogą otrzymać specjalne świadczenie w wysokości 40 zł na osobę dziennie. W Tczewie wnioski o to świadczenie przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +3

  iga_gość

  08.04.2022, 09:08

  nie rozumiem artykułu. pobyt był za 140 teraz kwota po zmianach moze byc wyzsza niz 40 o co chodzi?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx1 
 • Heheh_gość

  08.04.2022, 12:15

  I tak wszystko ugadane, link hotel i inni juz są zarobieni, a rumcajs pewnie też tłuste łapy ma

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx5.xx0 
 • +1

  Pa_gość

  08.04.2022, 13:24

  Z jakich regionów są ci przesiedleńcy.

  Odpowiedz
  IP: 77.112.xx5.xx8 
 • +7

  chochlik_gość

  08.04.2022, 13:26

  ja wszystko rozumiem, ze trzeba pomóc..

  ale żeby się w hotelach jak królów ich traktowało, to chyba trochę...? czy oni to doceniają, czy tez biorą jak by im się należało? powinni być w jakiś salach, halach itp., na hotel to nas niejednokrotnie nie stać.. pomoc owszem, ale tylko ta niezbędna, a nie luksusy..

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • -1

  zibiern_gość_gość_gość

  08.04.2022, 15:09

  wnioski

  Czlowieku, z tego co piszesz wynika ze im zazdroscisz?! Po okrucienstwie wojny chcesz im zaserwowac nocleg w halach jak dla swin? Bardzo dobrze ze maja odrobine prywatnosci w oddzielnych pokojach moga przezywac ta sytuacje na spokojnie w gronie bliskich.Odwroc sytuacje i wyobraz sobie ze to Twoja zona,siostra,matka musi uciekac. Czego bys dla nich chcial w obcym kraju? Hali? Kolejna sprawa to fundusze. Fakt obecnie za to placimy ale UE wprowadza ustawe o refundacji kosztow a USA oglosilo ze przekaze wsparcie w wysokosci ponad miliarda dolarow. Wiec nie boj sie, nie zbiedniejesz przez tych biednych ludzi. Zbiedniejesz przez k..r..e putina.

  Cytuj
  IP: 45.56.xx3.xx0 
 • +3

  Obywatel RP_gość_gość_gość

  08.04.2022, 23:22

  ????

  Duża część Ukraińców emigrowała do Polski przed wybuchem wojny. Zdążyli wywieść majątki i przelać środki na zagraniczne konta. I najśmieszniejsze jest to ze najwięcej roszczeń mają ci którzy nie narzekają na brak pieniędzy. Ale jak maja możliwość korzystania z przywilejów to Chyba proste ze to robią. Piszę to dlatego że znam taką rodzinę i boli mnie nie bedzie stać na wakacje. A ta rodzina robi sobię wycieczki po kraju i bawią sie w najlepsze. Ale jak trzeba wykonać badania w szpitalu na Zaspie to traktują ich jakby przeżyli traumę wojny, a ja muszę czekać w kolejce.

  Odpowiedz
  IP: 83.13.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.