81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

Uroczystości 80 rocznicy napaści sowietów na Polskę (fot. Tcz.pl)
Tczew - 81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę
W czwartek, 17 września, obchodzimy 81 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Ze względu na pandemię nie będzie tradycyjnych uroczystości przy pomniku ofiar stalinizmu w Parku Miejskim - natomiast władze miasta złożą kwiaty i zapalą znicze.

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne w tym roku nie odbędą się miejskie uroczystości związane z 81. rocznicą napaści sowieckiej na Polskę.

- 17 września o godz. 12.00, w imieniu społeczeństwa miasta i powiatu, kwiaty pod pomnikiem ofiar stalinizmu złożą przedstawiciele samorządu miasta i powiatu tczewskiego. - informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Z kolei już po raz szósty Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława inicjuje uroczyste spotkanie tych, którzy pamiętają, iż w 1939 roku napadł na Polskę też Związek Radziecki. Trwałym wyrazem jest duża tablica granitowa na budynku Fabryki Sztuk


- Rokrocznie zbieramy się na dziedzińcu aby, oddać hołd bohaterskim obrońcom naszych granic. Chwalebny i edukacyjny jest udział wielu młodych ludzi w tym dziele. Także i w tym roku, przestrzegając przepisy pandemiczne, spotkamy się składając znicze pamięci. - wyjaśnia Stefan Kukowski.

Szczegóły na plakacie.Przypomnijmy - 17. września pomiędzy godzina 2 a 3 w nocy został wezwany do Komisariatu Spraw Zagranicznych w Moskwie Ambasador Polski Wacław Grzybowski. Wręczono mu notę uzasadniającą zaatakowanie wschodnich granic Polski. Około godziny później pierwsze jednostki radzieckie znajdowały się już na terenach Rzeczypospolitej. Niemcy od 1 września wywierały naciski na Związek Radziecki, aby wkroczył do Polski, a tym samym wywiązał się z tajnego porozumienia zawartego 23 sierpnia zwanym od nazwisk ministrów spraw zagranicznych obu krajów Paktem Ribbentrop - Mołotow. Atak wojsk Armii Czerwonej na Polskę był pogwałceniem prawa międzynarodowego oraz paktów, umów zawartych pomiędzy Polską i ZSRR tj. traktatem ryskim z 1921 roku oraz aktem o nieagresji z 1932 roku. Sytuacja Polski stała się beznadziejna. Dowództwo wydało rozkaz o nieprowadzeniu walk z najeźdźcami ze wschodu, toteż Armia Czerwona szybko poruszała się w głąb kraju. Nie wszyscy usłuchali rozkazu i dochodziło do walk. Polscy żołnierze i ludność cywilna zostali brutalnie potraktowani, wielu zostało zamordowanych. Od tej chwili wojsko polskie walczyło z dwoma okupantami na 2 frontach walk z Niemcami i ZSRR. Dziesięć dni później obaj najeźdźcy; podpisali między sobą traktat o granicach i przyjaźni. Wojna była przegrana, a naród polski czekała długa krwawa niemiecko-radziecko niewola.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +4

  Grigori_gość

  17.09.2020, 08:18

  Wszystkim tym, którzy uważają, że Rosjanie w prywatnych kontaktach są mili, życzliwi i do rany przyłóż polecam zejście w trakcie dyskusji na tematy historyczne - najlepiej agresję we wrześniu '39 lub Katyń.Nie jednemu z Was mina zrzednie.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx5 
 • -1

  hehe_gość

  17.09.2020, 09:13

  tak?

  Powiedz Polakowi, że napadliśmy razem z Hitlerem na Czechosłowację będzie to samo

  Cytuj
  IP: 77.111.xx7.xx7 

  gośc_gość_gość

  18.09.2020, 17:44

  pomogli

  we wrześni to oni nam przyszli pomóc. A Polacy tacy niewdzięczni.....

  Cytuj
  IP: 188.147.xx9.xx2 
 • -6

  GOŚĆ_gość

  17.09.2020, 09:24

  pisownia

  Gdzie przecinki? Po co myślniki? Taki jest TCZ.P!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx5 
 • +1

  g_gość_gość_gość

  17.09.2020, 15:24

  Schizofrenia...

  Co się dziwić,niemcy,ruskie, będą mieli po wsze czasy polską krew na rękach i nie dopuśćmy aby kiedykolwiek pomiot tych morderców o tym zapomniał...Pytanie brzmi jakim cudem pomiot hitlerowskiego zbrodniarza został ambasadorem niemiec w Polsce???

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • +3

  Trump_gość

  17.09.2020, 17:52

  Raz sieprem, raz młotem w czerwoną hołotę! Czerwona zarażą to najbardziej zbrodniczy system.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA