To już czas wakacyjnej laby! Co latem robić w mieście?

Basen (fot. tcz.pl)
To już czas wakacyjnej laby! Co latem robić w mieście?
Dzisiaj (27.06) zadzwonił ostatni dzwonek i najmłodszych czeka dwumiesięczna przerwa w nauce. Dla uczniów nadszedł czas zasłużonego wypoczynku. Wytchnienia szukają również zmęczeni całoroczną pracę rodzice. Dla tych, których nie stać na wakacyjne wyjazdy, przygotowano ofertę spędzenia lata w mieście.

Co mogą robić ci, którzy lato spędzają w mieście? Szczegółową wakacyjną ofertę przygotowaną przez Fabrykę Sztuk, Centrum Kultury i Sztuki, Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji oraz inne jednostki i instytucje można znaleźć w naszym kalendarzu imprez . Wystarczy wybrać poszczególny dzień, kliknąć i sprawdzić, co wtedy dzieje się w Tczewie. Poniżej zbiorcze zestawienie.

Lato z Fabryką Sztuk

Warsztaty edukacyjno-artystyczne


Zapraszamy na warsztaty organizowane w ramach projektu „Kociewskie warsztaty starego rzemiosła” dofinansowanego ze środków MKiDN:

bursztyniarstwo
malowanie na szkle - 08.07.2014, godz. 9.30 i 11.30
malowanie ceramiki - 11.07.2014, godz. 9.30 i 11.00
garncarstwo
wyjazdowe warsztaty rzeźbiarstwa ludowego (Czarna Woda, pracownia rzeźbiarza ludowego Michała Ostoi-Lniskiego)
wyjazdowe warsztaty kulinarne prowadzone w Lignowach Szlacheckich przez Panią Krystynę Gierszewską - 12.08.2014 r.

Zapraszamy również na różnorodne warsztaty plastyczne będące w naszej stałej ofercie, m.in.:

decupage - zdobienie drewnianych przedmiotów
filcowanie - wykonywanie ozdób z filcu
kartki Pop-Up - kartki okazjonalne z rozkładającą się formą przestrzenną po ich otworzeniu
smak i dotyk w malarstwie
zwierzaki w sweterkach
tusz i patyk
papierowe witraże
mozaika z plasteliny

malowanie piaskiem
i wiele innych

Zajęcia edukacyjne

Proponujemy spotkania z historią oraz regionem, podczas których uczestnicy zapoznają się „w sposób łatwy i przyjemny” z historią i kulturą Tczewa oraz regionu kociewskiego. M. in. „Kociewska sztuka ludowa”, „Wierzenia ludowe na Pomorzu”, „Obrzędowość rodzinna”, „Kapitan Cook odkrywa cuda natury”, „Dziwny jest ten świat”, „Jan Reinhold Forster - słynny podróżnik rodem z Tczewa”, „Wielcy odkrywcy i ich odkrycia”, „Sambor II”, „Średniowieczny Tczew”, „Mnisi w zbrojach, czyli rzecz o zakonach rycerskich na Kociewiu”). Propozycje tematów dostępne są na naszej stronie internetowej: www.fabrykasztuk.tczew.pl.

Dla najmłodszych proponujemy czytanie bajek

TYLKO W WAKACJE!

Zajęcia prowadzone do wystawy "Powroty. Z miłości do Szwecji":

Poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. 9.30 i 11.30

„CUDOWNA PODRÓŻ Z NILSEM”

Chyba każdy z nas uwielbia podróżować i poznawać nowe miejsca, zwłaszcza w czasie wakacji. Fabryka Sztuk zaprasza na lekcję edukacyjną, podczas której dzieci wybiorą się w „cudowną podróż” wraz z Nilem Holgerssonem i stadem dzikich gęsi. Wraz z bohaterami książki Selmy Lagerlöf dzieci nie tylko zwiedzą wybrane zakątki Szwecji, ale również przeniosą się do ich cudownego, bajkowego świata, gdzie będzie czas nie tylko na zabawę, ale również na naukę.

Lekcja będzie się składać z pokazu multimedialnego oraz odczytów fragmentów książki „Cudowna podróż, czyli wspaniałe przygody Nilsa Holgerssona”.

„CO I JAK ŚWIĘTUJE SIĘ W SZWECJI ?”

Czy Wielki Post może kojarzyć się ze słodką ucztą? Czy można świętować Wielkanoc z czarownicami ale bez Lanego Poniedziałku? W jaki sposób Szwedzi świętują pierwszy dzień lata? Jakie potrawy trafiają na bożonarodzeniowy stół w Szwecji? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań związanych z obyczajami i tradycjami szwedzkimi dostarczy Państwu lekcja „Co i jak świętuje się w Szwecji?”.

Lekcja połączona jest z prezentacją multimedialną.

Zapraszamy na spacery po Tczewie oraz wirtualne spacery po Tczewie

WAKACJE Z KINEM DUŃSKIM

Fabryka sztuk oraz duński instytut kultury serdecznie zapraszają na wakacje z kinem duńskim. Seanse odbywać się będą w czwartkowe popołudnia w kamienicy przy ul. Podmurnej 15 (i piętro). Dla koneserów ambitnego europejskiego kina przygotowaliśmy bardo bogaty i atrakcyjny program, w którym zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorośli znajdą …. . Wstęp wolny!

Program:

3 lipca

„Juan”, godz. 16:15

Film jest opowieścią o współczesnym Don Juanie, pewnym siebie mężczyźnie, który czerpie ogromną przyjemność z uwodzenia kobiet i bezceremonialnego ich porzucania. Jego życiem kieruje wyłącznie chęć zaspokojenia własnych ekstremalnych potrzeb i emocji. Nieopanowany nałóg seksualny w konsekwencji doprowadza do cielesnej i duchowej destrukcji tytułowego „Juana”.

10 lipca

„Tygrysy i tatuaże”, godz. 16:15

Bohaterką filmu jest mała dziewczynka o imieniu Maj, która mieszka ze swoim wujkiem Sonnym, tatuażystą, pragnącym znaleźć swojej podopiecznej lepszy i szczęśliwszy dom. Pewnego dnia salon tatuażu odwiedza barczysty harleyowiec. Maj w roztargnieniu tatuuje na jego skórze dziecięce obrazki. Rozwścieczony osiłek nie zamierza puścić tego płazem i postanawia się zemścić na Maji oraz jej wujku. Ucieczka głównych bohaterów z czasem przeradza się w niezwykłą przygodę.

„Pies w niebie”, godz. 17:15

Lora ma 9 lat. Pewnego dnia dziewczynka przyjeżdża do szkoły z internatem, który prowadzą siostry zakonne. Towarzyszy jej piesek Hound. Niestety, w szkole panuje zakaz przebywania zwierząt i zakonnice pozbywają się pieska. Wprawia to Lorę w ogromny smutek, z którym próbuje sobie radzić przy pomocy własnej wyobraźni. Dziewczynka czuje się także bardzo samotna, co potęguje jeszcze atmosfera w szkole, gdzie nikt nie ma odwagi być sobą.

17 lipca

„Porwany”, godz. 16:30

Simon jest jedenastoletnim czarnoskórym chłopcem, podróżującym ze swoją duńską matką do Kenii, z której pochodzi. Po dotarciu na miejsce chłopiec nieszczęśliwie gubi swoją piłkę do gry. W trakcie poszukiwań trafia do afrykańskich slumsów. Kiedy matka Simona poprzez media zwraca się z prośbą o podanie jakichkolwiek informacji o zaginionym, obiecując w zamian nagrodę, chłopcu zaczyna zagrażać ogromne niebezpieczeństwo.

24 lipca

„Grupa z karczmy”, godz. 16:10

Film opowiada historię ruchu oporu, działającego w Danii podczas II wojny światowej. Reżyserka zwraca uwagę widza szczególnie na jedno wydarzenie - wyrok śmierci, którego hitlerowcy dokonali na ośmiu zwykłych ludziach, sprzeciwiających się rządom okupanta w ich ojczyźnie. Zdarzenie to pośrednio przyczyniło się do wyzwolenia Danii w maju 1945 r.

31 lipca

„Tu mieszka Jensen”, godz. 16:30

Rodzice kupują swojej córeczce, Sophie, prezent - ślicznego chomika. Dziewczyna nadaje mu imię Jensen. Sophie nie zdaje sobie jednak sprawy, że rodzice mają zamiar się rozwieść, a zwierzątko ma być dla niej pocieszeniem. Gdy przez przypadek chomik wpada do odkurzacza, rodzice wspólnie starają się pocieszyć córkę. Wówczas Sophie wpada na genialny pomysł!

„Dziki ptak”, godz. 17:15

Pewnego dnia nastoletnia Klara znajduje dzikiego ptaka, którego stara się oswoić. Chce się nim pochwalić przed swoim przyjacielem, którym jest zauroczona. Postanawia odwiedzić chłopca i wyrusza w niebezpieczną wędrówkę przez pola. Klarze towarzyszy jej małoletni brat, za którego jest odpowiedzialna.

7 sierpnia

„Błazen”, godz. 16:10

Film jest opowieścią o słynnym duńskim komiku - Dirchu Passerze, dla którego szybka kariera stała się powodem jego samotności. Dirch pragnienie zdobyć popularność i przychylność krytyków oraz publiczności. Okazuje się jednak, że talent jest dla niego zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Podczas gdy otoczenie traktuje go jak zabawnego komika, Dirch robi wszystko, by traktowano go poważnie.

21 sierpnia

„Karen Blixen”, godz. 17:00

Filmowy portret niezwykłej pisarki i kobiety - Karen Blixen. Dokument na nowo odkrywa historię życia ekscentrycznej duńskiej pisarki, zapamiętanej przez świat dzięki książce „Pożegnanie z Afryką”, a zwłaszcza jej ekranizacji. Scenariusz filmu powstał w oparciu o relacje i wspomnienia ojca reżysera, profesora literatury, który blisko przyjaźnił się z pisarką.

„Barwy Kociewia” PIKNIK RODZINNY W PARKU MIEJSKIM

sobota, 02.08.2014, godz. 15.00-19.00

W PROGRAMIE:

KONKURSY I WYSTĘPY ARTYSTYCZNE

BURCZYBAS Kociewski Zespół i Kapela regionalna z Gniewu prowadzony przez Wojciecha Górskiego - prowadzenie i występy artystyczne
Zespół Pieśni „OJ TO TO”
Zespół ludowy „PSIOTROWE DZIEWUCHY”

TEREN PRZY AMFITEATRZE

WARSZTATY KOCIEWSKIE - LEKCJA ŻYWEJ HISTORII
Stoisko z lekcją żywej historii
Malowanie twarzy motywami kociewskimi
Malowanie na szkle
Garncarstwo
Warsztaty hafciarskie
Malowanie kociewskich kwiatków
Malowanie ceramiki
Warsztaty plecionkarstwa
Skryptorium kociewskie dla dzieci z motywami kociewskimi
Stoisko z rzeźbą kociewską
Stoiska kulinarne

DODATKOWE ATRAKCJE
Stoisko promocyjne Fabryki Sztuk z krzyżówkami
Trampolina
Stoisko z balonami dla dzieci
Malowanie płytowych plansz z dzieciakami
Kociewskie konkursy rodzinne z nagrodami
Stoiska z grami i zabawami dla dzieci
Stoisko Dawny Tczew
Stoisko LOT Kociewie
Stoisko promocyjne wydawnictwa Bernardinum

KONCERT orkiestry kameralnej Progress

poniedziałek, 04.08.2014, godz. 19.00 - dziedziniec fabryki sztuk

„Wakacje z aparatem”

Fabryka sztuk ogłasza VII konkurs fotograficzny „wakacje z aparatem”. Tegoroczny temat „Dziecko na wakacjach”. Finał w grudniu połączony z wystawą prac. Nagroda główna - cyfrowa lustrzanka.

Wystawy

„Powroty. Z miłości do Szwecji” - wystawa fotografii Małgorzaty Olczak, dokumentująca podróże autorki po malowniczych, południowych krainach Szwecji. (01.07.-31.08.2014), wernisaż 01.07.2014 r., godz. 18.00.

Z każdego ze zdjęć emanuje pasja i ogromne uczucie. Wyczuwalny jest sentyment do miejsc, zarówno do tych, gdzie dominuje dziewicza przyroda, jak również do miast, w których można zachwycić się spokojem i przechadzać pośród urokliwych uliczek, zatopionych pomiędzy czerwonymi, żółtymi i niebieskimi domkami. Autorka wystawy zwraca tym samym uwagę na niejednolitość szwedzkiego krajobrazu, niekiedy sielankowego, a czasami surowego, wzbudzając tym samym chęć do indywidualnego odkrywania znanej i nieznanej Polakom Szwecji oraz do „powrotów” w to cudowne miejsce.

„Portret zbiorowy” - wystawa rzeźby Sylwii Jakubowskiej - (10.07-02.08.2014), wernisaż 10.07.2014 r., godz. 18.00

Artystka urodziła się w Lublinie, od wielu lat mieszka i pracuje w Gdańsku. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swojej twórczości posługuje się różnymi przedmiotami codziennego użytku, odlewami, materiałami naturalnymi, tym co zwykle znajduje się w jej w najbliższym otoczeniu.

„Odwaga’44. Kociewiacy w Powstaniu Warszawskim”, plenerowa wystawa historyczna w Parku im. Mikołaja Kopernika, autorstwa Radosława Wieckiego - (01.08.-03.10.2014), otwarcie wystawy włączone jest w oficjalne obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - 01.08.2014 r., godz. 17.00.

Wystawa poświęcona jest mieszkańcom naszego miasta biorącym udział w walkach Powstania Warszawskiego. Osiemnaście tematycznych plansz ukaże nie tylko historię całego Powstania ale nade wszystko konkretne losy pięciu osób, mieszkańców naszego miasta, m.in. Mieczysława Polewicza czy Huberta Stangenberga, którzy z różnych względów zdecydowali się wziąć udział w Powstaniu. Całość ekspozycji stanowi niejako album komiksu - wszystkie plansze są ręcznie rysowanymi kadrami opowiadającymi losy Powstańców. Każdy rysunek został stworzony na podstawie autentycznych zdjęć i opisów z Powstania Warszawskiego.

„Światłość pędzlem pisana” - wystawa ikon artystów z Warszawy, Warmii i sióstr Karmelitanek ze Spręcowa. Na wystawie zaprezentowane zostaną różne typy ikonograficzne, w tym Pantokrator czy Mandylion - (06.08.-20.09.2014), wernisaż 06.08.2014 r., godz. 18.00

„Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego” - wystawa plenerowa na terenie węzła transportowego, autorstwa Dariusza Wałaszewskiego - (22.08.-30.09.2014), wernisaż 22.08.2014 r., godz. 18.00

Wystawa poświęcona będzie historii 10 wybranych albumów z dorobku Grzegorza Ciechowskiego, które pokazują szerokie spektrum talentu artysty. Wśród omawianych płyt będą zarówno najważniejsze płyty nagrane z Republiką, jak i przykłady innych wcieleń artysty, m.in. jako producenta płyty Justyny Steczkowskiej. W historii nie zabraknie interesujących ciekawostek, jak również bezpośrednich relacji muzyków współpracujących z Grzegorzem Ciechowskim, którzy specjalnie na potrzeby wystawy napisali kilka słów refleksji na temat współpracy z Grzegorzem Ciechowskim. Całość uzupełniają odpowiednio dobrane do tematyki każdej z płyt zdjęcia, które w sporej części można uznać za unikatowe i nigdy wcześniej nie publikowane.

---------------------------------------

„Tczew pod okupacją hitlerowską”

Wystawa opowiada o losach miasta i jego mieszkańcach w latach 1939-1945. Archiwalia, niepublikowane dotąd zdjęcia oraz eksponaty pozwolą poznać historię naszego miasta w czasie II Wojny Światowej, od pierwszych walk z 1 września 1939 r. poprzez okres okupacji hitlerowskiej aż po wkroczenie do miasta jednostek Armii Czerwonej. Patronat nad wystawą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisław Komorowski.

„Z Forsterami i Cookiem na kraniec świata”

Wystawa historyczna przybliżająca dzieje wybitnego rodu Forsterów, który przybył do Rzeczypospolitej w XVII w. i osiedlił się w Tczewie na przełomie XVII i XVIII w. To również fascynująca podróż dookoła świata, którą odbyli dwaj znamienici przedstawiciele tego rodu, światowej sławy podróżnicy i odkrywcy - Jan Reinhold i Jerzy Adam Forsterowie, którzy towarzyszyli kapitanowi Jamesowi Cookowi w jego drugiej podróży odkrywczo-badawczej. Urodzony i wychowany w Tczewie Jan Reinhold Forster i jego syn Jerzy Adam swoimi odkryciami znacząco wpłynęli na rozwój świata nauki. Sceny rodzajowe ekspozycji, zarówno z życia Forsterów, jak i ludów przez nich odkrywanych pozwolą wczuć się w klimat epoki oraz fascynujących podróży. Ekspozycję wzbogacają oryginalne eksponaty i nowoczesne techniki multimedialne. Interaktywna podłoga i globus oraz stanowiska komputerowe z grą edukacyjną dla dzieci i młodzieży stanowią dodatkową atrakcję.

Patronat nad wystawą objęli: Bogdan Borusewicz - Marszałek Rzeczypospolitej Polskiej, Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego, Józef Puczyński - Starosta Tczewski, Mirosław Pobłocki - Prezydent Miasta Tczewa.

„W mieszczańskiej kamienicy”

Wystawa w kamienicy przy ulicy Podmurnej 12 przedstawiająca życie codzienne tczewian na przełomie XIX i XX w. - w okresie intensywnego rozwoju gospodarczego, urbanistycznego i społeczno-kulturalnego.

„Torami tczewskiej kolei”

Stała ekspozycja na dziedzińcu Fabryki Sztuk upamiętniająca kolejarskie tradycje Tczewa. Makieta mostu tczewskiego, lokomotywa, żuraw torowy do naprawy parowozów z 1875 r. oraz torowisko z semaforem i zwrotnicą stanowią atrakcję dla zwiedzających. Ekspozycję uzupełnia wystawa plenerowa, prezentująca historię tczewskiej kolei.

„Tczew. Poprzez wieki i zdarzenia”

Wystawa historyczna w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Ekspozycja stanowi kompendium wiedzy na temat dziejów grodu Sambora od czasów prehistorycznych po okres II wojny światowej. Zwiedzający mogą wzbogacić swoją wiedzę na temat historii Tczewa i obejrzeć interesujące eksponaty. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość wybicia pamiątkowego denara Sambora II.

„Wielka wojna w małym mieście”

Ekspozycja w kamienicy przy ul. Podmurnej 15 upamiętniająca bitwę o Tczew, która miała miejsce 23 lutego 1807 r. Dzięki przygotowanym planszom i obrazom, zwiedzający mogą zapoznać się z dokładnym przebiegiem działań wojennych pomiędzy wojskami pruskimi i napoleońskimi. Ciekawie zaaranżowane sceny rodzajowe i eksponaty pozwolą wczuć się w klimat epoki napoleońskiej.

„Mosty tczewskie”

Wystawa przedstawiająca dzieje jednego z najcenniejszych tczewskich zabytków - mostów przez Wisłę. Prezentujemy na niej archiwalne oraz współczesne fotografie. Celem wystawy jest przedstawienie nie tylko bogatej historii mostów tczewskich, ale również zwrócenie uwagi na ich wartość zabytkową, architektoniczną oraz turystyczną. To cud techniki, wpisany na listę Międzynarodowych Zabytków Inżynierii Budowlanej, na której znajduje się m.in. paryska wieża Eiffla.


Zapisy: 58 530 44 81

Wakacje z CKiS

akcja Lato w okresie lipiec/sierpień:
Koncert letni z cyklu Muzyczna Starówka:
Wystąpi GOORSKY SQUAD z Tczewa, Plac Hallera, 06 lipca (niedziela) godz. 16:00
WSTĘP WOLNY !!!

„GOORSKY SQUAD" - w składzie Marek „Clapton” Górski, wokalista, gitarzysta, muzyk sesyjny, opłynął cały świat pracując na kontraktach muzycznych, oraz Grzegorz Kusio, aranżer, muzyk, klawiszowiec współpracujący z wieloma trójmiejskimi formacjami.
Panowie tworzą niepowtarzalny duet coverowy, grający przeboje muzyki rozrywkowej z wpływami bluesa, swing, popu, bossy.
W programie usłyszeć można utworów artystów takich jak: Jimi Hendrix, Stevie Wonder, Eric Clapton, The Beatles oraz wielu innych.
Odmienne, a zarazem charakterystyczne dla tego duetu aranżacje to zasługa Grzegorza, natomiast brzmienie gitary i niespotykana barwa głosu wokalisty na pewno wzbudzi zainteresowanie i podziw odbiorców.

Koncert HEY
IV Przegląd Amatorskich Zespołów Alternatywnych UnderGramy

Amfiteatr Miejski im. Grzegorza Ciechowskiego
Organizator: CKiS
Bilety:
Przedsprzedaż: 20 zł
W dniu imprezy: 30 zł

Bez przesady można powiedzieć, że HEY to jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Od 1992 r. ich twórczość - znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej szybko zjednały sobie publiczność. Pierwsza płyta Hey’a „Fire” wydana w 1993 r. jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych. Kolejne studyjne wydawnictwa Hey’a to: „Ho!” (1994), „Heledore” (EP, 1995), „?” (1995), uznawana przez wielu fanów za najlepszy album w historii grupy. Kolejne to „Karma” (1997) oraz „Hey” (1999), po wydaniu którego zespół opuścił jego współzałożyciel i lider Piotr Banach. Zastąpił go gitarzysta Paweł Krawczyk (wcześniej m.in. Ahimsa i Houk), który doskonale wkomponował się w zespół, czego dowodem była płyta „[sic!]” (2001). Krążek przyniósł kilkanaście doskonałych piosenek, powrót na listy przebojów i renesans popularności Hey’a. Zorganizowaną z okazji 10-lecia istnienia zespołu trasę koncertową podsumował podwójny album „[koncertowy]” (2003). W tym samym roku został wydany premierowy album „music, music”, na którym Hey zaproponował dość eksperymentalne kompozycje nasycone elektroniką. I choć wielu twierdziło, że zespół zbyt daleko odszedł od swoich korzeni, to jednak frekwencja na trasie promującej to wydawnictwo potwierdziła, że publiczność doceniła również nowe pomysły muzyków. Kolejny studyjny album „Echosystem” (2005) jest zdecydowanie bardziej gitarowy i melodyjny niż poprzedni, a momentami wręcz przebojowy. Kilka miesięcy po jego premierze ukazało się DVD „Echosystem”, zawierające paradokumentalny film przedstawiający pracę zespołu nad płytą. We wrześniu 2007 w warszawskim Teatrze Roma odbył się koncert z cyku MTV Unplugged. Nowe aranżacje piosenek, wyśmienici goście i rozbudowane instrumentarium sprawiły, że znane piosenki Hey’a zyskały zupełnie nowe oblicze. Koncert wydany w formie CD i DVD stał się jednym z bestsellerów roku 2007. Krótko po tym wydarzeniu zespół zagrał kolejną jubileuszową trasę - „92-07”, tym razem z okazji 15. urodzin.
Początek roku 2009 upłynął pod znakiem pracy nad nowym albumem, którego część instrumentalna została zarejestrowana w miasteczku westernowym w Sarnowej Górze, a wokale w studio Fonoplastykon we Wrocławiu. Płyta zatytułowana „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!” ukazała się 23 października 2009 r. i pokryła się podwójną platyną za sprzedaż ponad 60 tys. egz. Po premierze jak zwykle zespół wyruszył w trasę promującą album.
Kolejne wydawnictwo zespołu to album "RE-MURPED!" z maja 2010 r. zawierający zremiksowane wersje piosenek z krążka "Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!". Remiksów podjęli się m.in. Andrzej Smolik, Rawski, Plastic oraz Bueno Bros.
Wiosna i lato 2012 roku zespół spędził pracując nad materiałem na nowy studyjny album. Płyta zatytułowana „Do Rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan” pojawiła się na rynku 6 listopada 2012 r.
Wśród wielu nagród, jakie zespół otrzymał, muzycy bardzo sobie cenią „Złotego Bączka”, którego otrzymali na Przystanku Woodstock za najlepszy koncert na festiwalu w 2004 r. Wyboru dokonali uczestnicy imprezy. Warto również wspomnieć, że Hey i Katarzyna są najczęściej nominowanymi artystami w historii nagród Fryderyk, a zdobyli ich w sumie 23!

IV Przegląd Amatorskich Zespołów Alternatywnych „UnderGramy” ponownie odbędzie się w Amfiteatrze im. Grzegorza Ciechowskiego. Tegoroczną Gwiazdą będzie legenda sceny alternatywnej - Hey!!

Koncert letni z cyklu Muzyczna Starówka
Wystąpi Festiwalowy Chór Sopockiej Szkoły Wyższej Mundus Cantat z Sopotu
Plac Hallera
13 lipca (niedziela) godz. 16:00
WSTĘP WOLNY !!!

Chór Festiwalowy Sopockiej Szkoły Wyższej przy Międzynarodowym Festiwalu MUNDUS CANTAT powstał w sierpniu 2009 roku. Chór zrzesza w swoich szeregach ludzi z długoletnią praktyką wokalną oraz uczniów i studentów trójmiejskich szkół i uczelni. Jako kameralny chór mieszany, wykonuje różnorodny repertuar od muzyki dawnej po współczesną, a także muzykę rozrywkową i filmową. Na przełomie sierpnia i września 2010 roku zespół odbył swoje pierwsze tournee artystyczne po Meksyku, gdzie min. wziął udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Festival Mundial de Coros. W trakcie meksykańskiego tournee pieśni z repertuaru Mundus Cantat, w tym pieśni F. Chopina rozbrzmiewały w różnych zakątkach stanu Puebla: w Isukar de Matamoros, Choluli, Tepeace, Puebli oraz w Cuautli i w samej stolicy, Meksyku.
W sierpniu 2011 rok Mundus Cantat wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w serbskim mieście Kragujevac. Chór wystąpił z kilkoma koncertami w okręgu szumadijskim.
Natomiast w czerwcu 2012 roku odbył wspaniałe artystyczne tournee po Kolumbii. Sopoccy kameraliści wystąpili na scenach w Bogocie i Medellin.
W październiku 2012 roku pod Swoje skrzydła zespół przyjęła prężnie rozwijająca się Sopocka Szkoła Wyższa a kierownictwo artystyczne przejęła młoda absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku - Wiktoria Batarowska.
Pod Jej dyrekcją w styczniu 2013 roku chór zdobył swoje pierwsze Złote Pasmo na VIII Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, a w lipcu - Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. A. Dvoraka w Pradze.
Chór Mundus Cantat jest obok Fundacji Mundus Cantat, Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART oraz Urzędu Miasta Sopot, głównym gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT .

19 lipca (sobota) 2014 r.
BIESIADA DISCO POLO
Amfiteatr Miejski im. Grzegorza Ciechowskiego
Organizator: CKiS
Bilety:
Przedsprzedaż: 15 zł
W dniu imprezy: 20 zł

Podczas tegorocznej imprezy wystąpią zespoły: AKCENT, ANDRE i BASTA. Imprezę oporowadzi Marcin Szesza.

Koncert letni z cyklu Muzyczna Starówka
Wystąpi Witold Janiak Cinema Meets Jazz z Łodzi
Plac Hallera
20 lipca (niedziela) godz. 16:00
WSTĘP WOLNY !!!

Pianista Witold Janiak, laureat Grand Prix min. Bielskiej Zadymki Jazzowej i Krokus Jazz Festival oraz "Oskara Jazzowego" przyznawanego przez Stowarzyszenie Melomani tym razem zaprasza nas w podróż filmową. Doskonale przyjęty materiał z płyty "Cinema meets Jazz" jest obecny w mediach nieprzerwanie od momentu premiery w październiku ubiegłego roku,walcząc o uwagę słuchaczy na równi z muzyką pop. Płyta Tygodnia radiowej Trójki, Radia Centrum, Radia Łódź i Radia Zachód zbiera doskonałe recenzje zarówno jeśli chodzi o jej poziom artystyczny, jak i o szeroko pojętą przystępność dla mniej wyrobionych melomanów. Ta głęboko nastrojowa produkcja przenosi nas w czasie i przestrzeni od"Dirty Dancing" poprzez "Chariots of fire" aż do "8 mile". "Cinema meets Jazz" miała już okazję poznać publiczność Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Stuttgart Nacht, Rawskiej Jesieni Jazzowej, Świętokrzyskiej Wiosny Jazzowej i wielu innych miejsc gdzie Jazz pokazuje swe przyjazne i głęboko zrozumiałe oblicze. Wirtuozeria i łatwość budowania nastrojów to cechy rozpoznawcze pianistyki Janiaka, a doskonały odbiór potęguje kreatywna, wyważona i perfekcyjnie zgrana sekcja rytmiczna w osobach Rafała Różalskiego na kontrabasie i Kamila Miszewskiego na perkusji.

Witold Janiak Cinema Meets Jazz
„Ta płyta jest zwyczajnie świetna i znakomicie jej się słucha w każdych okolicznościach.”
Jazz Forum

"Całość to prawie 66 minut ciepłych, akustycznych brzmień wypełnionych od samego początku do samego końca paletą najróżniejszych emocji... Płyta godna polecenia.”
Gazeta Wyborcza

„Świeży talent. (...) Nawet ogranym motywom potrafi nadać walor odkrycia.”
W sieci

"Zamiast zlepku popularnych filmowych motywów otrzymujemy płytę jazzową o przejrzystej stylistycznie strukturze i charakterystycznym dla propozycji artystycznych Janiaka pełnym swobody, nawet lekkiej nonszalancji charakterze. Podkreślany przez niego osobisty stosunek do wybranych motywów muzycznych znajduje swoje odzwierciedlenie w opracowaniu, które w wielu momentach nabiera intymnie emocjonalnej atmosfery.
FINElife

Witold Janiak - Pianista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie w 1998r. Na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie w 2001r. otrzymał specjalną nagrodę za „wyjątkowe walory artystyczne akompaniamentu”. W 2010r. na Konkursie Pianistów i Hammondzistów w Warszawie otrzymał drugą nagrodę. Wraz z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet, którego jest twórcą i liderem, zdobył Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej (2009) i Krokus Jazz Festival (2007). W latach 2000-2004 pracował w musicalowym Teatrze Rozrywki w Chorzowie, gdzie przygotował i prowadził „od fortepianu” wiele przedstawień muzycznych i koncertów.
Był uczestnikiem m.in. Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Festiwalu Jazztopad we Wrocławiu, Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, Bielskiej Zadymki Jazzowej, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Łańcucie, Bydgoszcz Jazz Festival. Brał udział w słynnym projekcie Koncert na 10 fortepianów realizowanym przez agencję Multi Art. Jest wykładowcą na Wydziale Jazzu w Zespole Szkół Muzycznych na ul. Rojnej w Łodzi. Laureat Nagrody „Oscar Jazzowy” Stowarzyszenia Melomani w 2009. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Piotrem Baronem, Maciejem Strzelczykiem, Krzysztofem Ścierańskim oraz Tatianą Okupnik i Moniką Brodką. Wydał dwie płyty autorskie z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet oraz jedną z Witold Janiak Trio.



Koncert letni z cyklu Muzyczna Starówka
Wystąpi Julia Vikman Band z Trójmiasta
Plac Hallera
27 lipca (niedziela) godz. 16:00
WSTĘP WOLNY !!!

Julia Vikman pochodzi z północnej Rosji, a jej rodzice byli aktywnie zaangażowani w działania teatralne oraz muzyczne, przez co swe zainteresowania artystka wyniosła z domu rodzinnego. Uczyła się w Akademii Muzycznej w klasie fortepianu oraz sama uczyła muzyki.
Po przeprowadzeniu się do Polski (Gdańsk), Julia rozpoczyna karierę solową i zakłada swój zespół JVB.
Duże zainteresowanie Świata kulturą i muzyką rosyjską zadecydowało o powstaniu projektu „Ballady i Romanse Rosyjskie”. Z tym projektem w wersjach ESTRADOWO i KAMERALNIE koncertuje w Polsce, Niemczech i Francji. Występuje na jednej scenie z Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Budką Suflera, Moscow City Ballet i Chórem Aleksandrowa.
W roku 2008 Julia Vikman wydaje nagraną w Radiu Gdańsk płytę pt. "Podmoskiewskie wieczory" ze znanymi rosyjskimi utworami z lat 60. i 70. oraz popularnymi w Polsce balladami i romansami. W nagraniu płyty wzięli udział znani muzycy polskiej sceny jazzowej, m.in. Emil Kowalski i Janusz Mackiewicz.
W maju 2012r. pojawił się drugi album Julii - "Bielyje rozy" nagrany w Selecta Studio z udziałem znanych polskich, rosyjskich i ukraińskich muzyków. Na płycie znalazły się takie kompozycje, jak "Kalinka" czy "Oczy czarne" wykonane w nowoczesnym stylu, obok utworów w tradycyjnym stylu - jak piosenka "Milenkij ty mój", wykonana pod gitarę klasyczną oraz cygańskie utwory i tango, w których usłyszymy dźwięk XVI-wiecznych skrzypiec.
Ciekawostką jest fakt, że popularny utwór "To ostatnia niedziela" prawdopodobnie po raz pierwszy został wykonany w dwóch językach właśnie na albumie artystki - po polsku, przez Józefa Masternaka i rosyjsku - w wykonaniu Julii Vikman.
Po premierze 13 lipca 2013r. W sklepach pojawiła się trzecia płyta Julii Vikman pod tytułem “Ballady i romanse rosyjskie”, która już stała się kultową wśród znawców twórczości wielkiego poety Bułata Okudżawy i legendarnej Anny German.


Koncert letni z cyklu Muzyczna Starówka
Wystąpi Kwartet Jorgi z Poznania
Plac Hallera
03 sierpnia (niedziela) godz. 16:00
WSTĘP WOLNY !!!


Koncert letni z cyklu Muzyczna Starówka
Wystąpi AQuartet z Katowic
Plac Hallera
10 sierpnia (niedziela) godz. 16:00
WSTĘP WOLNY !!!

Zespół A. Quartet istnieje od początku 2000 roku. Jest to kwartet smyczkowy o składzie: dwoje skrzypiec, altówka, wiolonczela. Ma w swym repertuarze muzyczne hity różnych stylów i epok. Na koncertach A. Quartet można usłyszeć: jazz, blues, muzykę z filmów, musicali i operetek, muzykę pop, lat 60 - tych, taneczną, w tym latino oraz muzykę klasyczną.
Początek istnienia zespołu wiąże się z teatrem Cogitatur, gdzie między innymi odbył się ich pierwszy koncert autorski pt. „ A. Quartet wieczorową porą” z udziałem profesjonalnej pary tanecznej.
Istotnym projektem kwartetu były przedstawienia muzyczno - taneczno - poetyckie współtworzone z artystami niemieckimi, inspirowane polską poezją romantyczną. Przedstawienia odbywały się zarówno w Polsce jak i w Niemczech.
A.Quartet pojawia się na spotkaniach biznesowych i uroczystościach takich jak : Spotkania Ligi Kobiet Biznesu, 15-ta rocznica powstania firmy czy wręczenie certyfikatów ISO 9002. Kwartet uświetnia spotkani biznesowe, konferencje, wieczorki kolędowe, karnawałowe, pokazy mody, wystawy, promocje oraz imprezy okolicznościowe np. wesela.
Ciekawym przedsięwzięciem był również występ na śląskiej premierze filmu „ Zemsta”wg A. Fredry w reż. A. Wajdy, na której kwartet wykonał utwory muzyki salonowej.
W marcu 2003 roku zespół uczestniczył w „Tygodniu polskim”, który miał miejsce w instytucie Goetheanum w Dornach, w Szwajcarii. W roku 2003, 2004 i 2005 zespół brał udział w festiwalu kultury skandynawskiej „Nordalia”. W roku 2005, 2006 i 2007 zespół uświetnił zawody golfowe „Volvo Masters Amateur”. Muzyka w wykonaniu kwartetu towarzyszyła również wystawie malarstwa Katarzyny Korus. W styczniu 2006 kwartet brał udział w programie radiowym nagranym dla polonijnego Polskiego Radia w Nowym Yorku. Zespół występował na Festiwalu Telemanna w Żarach. Uczestniczył dwukrotnie w dniach muzyki czeskiej. Występował w trakcie Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie. Występował podczas wielu ważnych konferencji jak np. 50 jubileuszowy Kongres Górniczy, Kongres Geologiczny, Kongres Polonii Medycznej i wiele innych

Koncert letni z cyklu Muzyczna Starówka
Wystąpi Janusz Zdunek Marienburg z Malborka
Plac Hallera
17 sierpnia (niedziela) godz. 16:00
WSTĘP WOLNY !!!

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 10
83-110 Tczew
Tel. 58/531-07-07 wew. 42

Wakacje na sportowo z TCSiR

Większość z nas uprawia jakiś sport . Sporo osób uprawia go dla przyjemności bądź zawodowo. Ruch powinien nam towarzyszyć każdego dnia. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z poniższej oferty:

PIŁKA NOŻNA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - sztuczna trawa ul. Ceglarska

Turnieje w poniedziałki godz. 9.30 (30.06.; 07.07.; 14.07.; 21.07; 28.07.; 04.08.; 11.08.; 18.08.)

UNIHOC SZKÓŁ PODSTAWOWYH I GIMNAZJALYCH - boiska przy basenie

Turnieje we wtorki godz. 9.30 (01.07.; 08.07.; 15.07.; 22.07.; 29.07.; 05.08.; 12.08.; 19.08.)

PIŁKA NOŻNA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH - sztuczna trawa ul. Ceglarska

Turnieje w środy godz. 9.30 ( 02.07.; 09.07.; 16.07.; 23.07.; 30.07.; 06.08.; 13.08.; 20.08.)

XVII GRAND PRIX TCZEWA W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ - boiska przy basenie odkrytym

Czwartki godz. 17.00 (03.07.; 10.07.; 17.07.; 14.08.; 21.08.; 28.08.)

SZKÓŁKA TENISOWA - korty przy basenie

Każdy piątek godz. 10.00

Codziennie (oprócz wtorków) od godz. 8.00 darmowe korty przy hali namiotowej

BASEN ODKRYTY - czynny codziennie 10.00 - 19.00. Otwatrcie basenu odkrytego nastąpi 28 czerwca o godz. 10.00.

(Na zawody wymagane jest posiadanie legitymacji szkolnej!)

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • +2

    _gość

    27.06.2014, 17:27

    Maja propozycje spędzania wakacji. Ale większość i tak pewnie przesiedzi przed kompem te wakacje. Jak to młodzież.

    Odpowiedz
    IP: 46.169.xx5.xx0 
  • +9

    _gość

    27.06.2014, 19:31

    Prawdą jest to, że dla młodzieży nie ma tu zbyt wiele ciekawych propozycji.. Tylko Wakacje na sportowo zapowiadają się w miare sensownie, reszta - no niestety nuda

    Cytuj
    IP: 109.197.xx0.xx9 
  • +4

    _gość

    27.06.2014, 20:07

    G Ó W N O!! Bez pieniędzy możecie....fabryka sztuk i lebioda antczak ...właściwie jaka posadkę matka mu załatwiła??

    Odpowiedz
    IP: 83.238.xx1.xx8 
  • +1

    _gość

    27.06.2014, 22:36

    paciotki bursztynowe nawleka? Boszszsze, uspokaja....i stała fucha.

    Cytuj
    IP: 83.238.xx1.xx8 
  • +2

    _gość

    28.06.2014, 16:10

    dlaczego biesiada disco polo jest platna o_O

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx0.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.