Kociewskie Pióro dla Torpedy i Kazimierza Ickiewicza

Kociewskie Pióra (fot. M. Mykowska)
Tczew - Kociewskie Pióro dla Torpedy i Kazimierza Ickiewicza
Laureatami XII edycji "Kociewskiego Pióra" zostali m.in. Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta TORPEDA i Kazimierz Ickiewicz.

Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta TORPEDA otrzymała nagrodę w dziedzinie animacji kultury. Orkiestra działa od 2008 r. Zespół tworzą: Radosław Kornas (kapelmistrz), Marcin Kowalkowski, Paweł Jadczak, Michał Mocarski, Przemysław Jendrych, Piotr Freitag, Sławomir Freitag, Lech Kluge, Rafał Kryża, Kazimierz Gdula, Krzysztof Kotlęga, Wiktoria Kowalkowska, Marcin Wawrzyniak, Maciej Bławat, Iwo Słomiński i Piotr Piechowski. Orkiestra zasila szeregi Kociewskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Frantówka", pokazując w ten sposób, że tradycyjne kociewskie kapele ludowe składały się z instrumentów dętych "Torpeda" uświetnia swoimi występami różne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, począwszy od Światowego Dnia Kociewia poprzez powiatowe, gminne i działkowe dożynki, imprezy miejskie, np. Sobótki Tczewskie, Dni Pelplina, Wielkanocne Spotkanie Tczewian, a skończywszy na koncertach, m.in. w ramach projektu "Muzyczna Starówka". Wielkim wydarzeniem dla orkiestry był udział w koncercie specjalnym ,,Wielki hipnotyzer" na zakończenie "In Memoriam XVII Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego", gdzie mogliśmy usłyszeć zupełnie nowe aranżacje utworów Republiki i Obywatela GC.

Kazimierz Ickiewicz, tczewski historyk, publicysta, nauczyciel, profesor oświaty, regionalista samorządowiec został nagrodzony za całokształt działalności. Jest radnym Rady Miejskiej w Tczewie nieprzerwanie od 1994 roku. Za działalność regionalną, oświatową i promowanie miasta został odznaczony Medalem "Pro Domo Trsoviensi"(2008) , a prezydent miasta dwukrotnie wyróżnił go tytułem "Tczewianin Roku"(2001 i 2007). Jest współorganizatorem sesji popularno-naukowych dla młodzieży szkolnej na tematy historyczne. Posiada znaczący dorobek naukowy. Jest autorem lub współautorem łącznie około 40 książek, prawie 50 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz około 300 tekstów publicystycznych. Jest nauczycielem od 37 lat., wielokrotnie odznaczany za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne. W latach 1995-2004 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Kolejowych w Tczewie, w latach 2004-2010 - Zespołu Szkół Technicznych im. Antoniego Garnuszewskiego w Tczewie. Jest wychowawcą pokoleń młodzieży, szczególnie historyków, których zaraził zamiłowaniem do regionalizmu.
Gratulacje laureatom złożył prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki oraz starosta tczewski Mirosław Augustyn.

Nagroda "Kociewskie Pióro" przyznawana jest przez Towarzystwo Społeczno - Kulturalne im. Małgorzaty Hillar od 2005 r. Otrzymują ją twórcy z Kociewia, działający na teranie Kociewia i dla Kociewia. Inicjatorem nagrody był nieżyjący już Michał Spankowski. Co roku, z przerwą w roku 2009 i 2017, odbywa się uroczysta gala, podczas której wręczane są nagrody kategoriach: literatura, publicystyka, oraz animacja kultury (indywidualnie i zbiorowo). Przyznawana jest też nagroda za całokształt działalności. Do tej pory "Kociewskimi Piórami" nagrodzono ponad 80 nagród.

W tym roku wpłynęło 17 wniosków o przyznanie nagrody od różnych stowarzyszeń i instytucji z trzech kociewskich powiatów: tczewskiego, starogardzkiego, świeckiego. Decyzją Kapituły "Kociewskiego Pióra", której przewodniczył prof. Tadeusz Linkner, przyznanych zostało 7 nagród w następujących kategoriach:


- literatura: Jerzy Stachulski z gminy Starogard Gd. za publikacje książkowe dotyczące Lubichowa i okolic

- animacja kultury - indywidualnie: Krzysztof Bagorski z gminy Zblewo - artysta malarz, kronikarz życia lokalnej społeczności, propagator Kociewia

- animacja kultury - zbiorowo: Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta TORPEDA z Tczewa oraz Zespół Folklorystyczny "Kociewska Familija" z Pinczyna

- za całokształt działalności: zespół "Świeckie Gzuby" ze Świecia

- Honorowe "Kociewskie Pióro" - Kazimierz Ickiewicz z Tczewa, ks. Ireneusz Smagliński- od 23 lat dyrektor pelplińskiego Radia Głos


Gala wręczenia "Kociewskich Piór" odbyła się 29 marca w Zblewie - już po raz dwunasty. Przybyli na nią przedstawiciele samorządów z kociewskich gmin oraz działacze regionalni, wśród nich wielu laureatów poprzednich edycji "Kociewskiego Pióra".

Impreza odbyła się pod patronatem honorowym marszałka woj. pomorskiego, starostów świeckiego , tczewskiego i starogardzkiego, prezydentów Tczewa, Starogardu Gd. i Świecia oraz wójta gminy Zblewo.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA