Po miastach na linii Wisły mógł zostać tylko lej...

(fot. screen z youtube/Historia Realna)
Tczew - Po miastach na linii Wisły mógł zostać tylko lej...
Mieliśmy sporo szczęścia - taki jest wniosek z analizy map dotyczących możliwych ataków atomowych w czasach zimnej wojny. Jeśli wojskowe plany doszłyby do skutku, po Tczewie nie byłoby nawet śladu.

Na kanale Historia Realna pojawił się ostatnio materiał Piotra Zychowicza - "Atomowa zagłada Polaków. 600 rakiet wycelowanych w PRL" - gościem odcinka był prof. Sławomir Cenckiewicz. Odcinek dotyczył zimnej wojny między wojskami NATO a Układem Warszawskim. Do trzeciej wojny światowej na szczęście nigdy nie doszło, ale plany konfliktu są porażające:

- Sowieci mieli plan podboju świata, żeby komunizm zawładnął ludzkością. - mówił prof. Sławomir Cenckiewicz - Plan wojny sowieckiej to był plan wojny konwencjonalnej.


Według sowieckich planów głównym miejscem wojennych działań byłyby tereny byłego NRD. Sowieci zakładali wojnę błyskawiczną - najpierw na dane terytorium spadałby broń jądrowa, później teren zajmowałoby wojsko.


Jaką strategię mieli Amerykanie i siły NATO. Z map przedstawionych w programie wynika, że tylko na obszar PRL spadłoby od 120 do nawet 600 pocisków nuklearnych!

- Według informacji planistów PRL zginąć miało od 2,5 do 3 mln Polaków w pierwszym uderzeniu. - mówił Cenckiewicz.


Zaporowy atak NATO, który miał zatrzymać wojska Układu Warszawskiego, miał się skupić na linii Wisły. Z terenów Polski w ciągu kilku godzin trzeba byłoby ewakuować 7 mln ludzi. Miejsce w schronach znalazłoby się tylko dla wąskiej grupy ludzi - głównie wierchuszki rządowej. Jeśli do ataku by doszło, wzdłuż Wisły - także w miejscu Tczewa - powstałby wielki lej atomowy.

Więcej na ten temat tutaj:Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -2

  Jpok_gość

  16.02.2021, 13:45

  Mm

  Xd.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx0.xx7 
 • Orp Żozeł_gość_gość

  17.02.2021, 09:29

  Było było

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx8.xx0 
 • grzes_gość_gość_gość_gość

  17.02.2021, 15:42

  wszyscy o tym wiedzieli za socjalizmu.niczego nowego ci ,,uczeni,,nie odkryli.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.