Ostatnia szansa na "Mały ZUS" po raz pierwszy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - Ostatnia szansa na "Mały ZUS" po raz pierwszy
8 stycznia mija termin zgłaszania się do "Małego ZUS", dla tych którzy chcą skorzystać z niego po raz pierwszy i opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne jeszcze za styczeń.

Z "Małego ZUS" w jego dotychczasowej formule mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychody w poprzednim roku kalendarzowym nie przekraczały trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67 500 zł, oraz prowadzili firmę zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) przez co najmniej 60 dni.

- Zgłoszenie do "Małego ZUS" wymaga rejestracji do ubezpieczeń społecznych z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592 w przypadku rencistów. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej ulgi w 2019 r., chcą nadal to robić i spełniają warunki, nie muszą ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń. Wystarczy, że złożą formularz ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z ustaloną na 2020 r. najniższą podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Dokumenty te należy złożyć razem z kompletem rozliczeniowym za styczeń 2020 r. (odpowiednio do 10.02 lub 17.02). Ci, którzy nie zdążą zgłosić się do "Małego ZUS" w styczniu lub ich przychód przekracza 67 500 zł ale jest mniejszy niż 120 000 zł mogą od lutego skorzystać z "Małego ZUS Plus". Dzięki uldze, przedsiębiorcy będą mogli płacić składki nawet w wysokości kilkuset złotych. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Należy jednak pamiętać, że "Mały ZUS" nie ma wpływu na wysokość składki zdrowotnej - tą będzie trzeba opłacać w pełnej wysokości. Trzeba zdawać sobie sprawę, że płacenie niższych składek ma też wpływ na wysokość przyszłych świadczeń takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, a także emerytura czy renta.


Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA