Słuchawki na uszach mogą doprowadzić do tragedii

Pieszy w słuchawkach (fot. Lukas Hartmann/pexels.com)
Tczew - Słuchawki na uszach mogą doprowadzić do tragedii
Na Drodze - Patrz i Słuchaj, to kolejna edycja ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej, skierowanej zarówno do kierujących pojazdami jak i do pieszych, którą Policja będzie prowadziła do końca marca br.

Celem działań jest uświadomieniem uczestnikom ruchu jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz przestrzeganie podczas korzystania z drogi ostrożności, a w niektórych przypadkach szczególnej ostrożności.

Nowoczesna technologia w samochodach lub dostępna w telefonach sprawia, że unikanie czynników rozpraszających jest coraz trudniejsze. Jednak to od nas zależy w jakim stopniu korzystamy z tych udogodnień, czy podczas jazdy odbieramy połączenia telefoniczne, ustawiamy nawigację, słuchamy głośnej muzyki.

- Mimo, że większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować roli sygnałów dźwiękowych. Słuchając głośno muzyki, zwłaszcza poprzez słuchawki, pieszy czy też kierujący może nie usłyszeć klaksonu, sygnału pojazdu uprzywilejowanego i wielu innych dźwięków, które mogą świadczyć o konieczności zachowania ostrożności. - podkreśla policja.


Dynamicznie zmieniające się sytuacje drogowe powodują, że zagrożenie może powstać w bardzo krótkim czasie. Jeśli będziemy mieli rozproszoną uwagę możemy nie dostrzec niebezpiecznej sytuacji.

- Na tragiczne konsekwencje zdarzeń drogowych, szczególnie narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu. Jest to bardzo różnorodna grupa użytkowników dróg. Należą do niej piesi, rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści, użytkownicy hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, a także urządzeń wspomagających ruch. Pamiętajmy jednak, że bez względu na to w jakim charakterze korzystamy z drogi, dla własnego bezpieczeństwa stosujmy zasadę, która jest hasłem prowadzonej akcji: Na Drodze - Patrz i Słuchaj! - dodają policjanci.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +23

  qq_gość

  15.03.2023, 10:20

  słuchawki jak słuchawki....ale te zombiaki z nosem w telefonie...nawet łba nie podniesie jak przechodzi przez ulice

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • +7

  bvc_gość_gość

  15.03.2023, 10:37

  a

  I tu świeta racja.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx3 

  Kocop_gość

  15.03.2023, 21:34

  Upominanie

  Najczęściej jestem pieszym użytkownikiem naszych dziurawych dróg. Kiedy jestem kierowcą i wchodzą mi takie Zombiaki przed maskę, nawet na pasach, to nie ukrywam, że używam klaksonu - krótki jeden dźwięk. Zdecydowanie odrywa to wzrok od wirtualnego świata.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx3 
 • +9

  Jan _gość_gość_gość_gość_gość__gość

  15.03.2023, 11:54

  x

  Najlepsza edukacja to wysokie mandaty Wypadek z udziałem pieszego z słuchawkami lub wpatrzonego w smartfona powinno byś obligatoryjnie uznawane że sprawca wypadku jest pieszy

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx2 
 • observeur_gość

  16.03.2023, 02:18

  Najlepsza edukacją dla nastepnych "spacerowiczów po przejsciach" to wizyta na cmentarzu w sprawie własnej lub kolegi/kolezanki z pękiem kwiatów i długą refleksją o tym jak przejsc przez jezdnię by przezyc, bo to co się dzieje ostatnio na przejsciach dla pieszych w Tczewie (w związku z ustawą o pierwszenstwie pieszych ) to zakrawa na cud, ze tczewski cmentarz jeszcze ma wolne miejscówki.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx8.xx2 
 • Xxx_gość

  15.03.2023, 19:10

  Jak się mądrze korzysta z słuchawek to nie ma prawa dojść do wypadku , pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx8.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.