Agnieszka Pomaska pyta premiera o most. " Ryzyko katastrofy budowlanej pojawiło się rok temu..."

Most Tczewski (fot. tcz.pl)
Tczew - Agnieszka Pomaska pyta premiera o most. " Ryzyko katastrofy budowlanej pojawiło się rok temu..."
Posłanka KO, Agnieszka Pomaska, pyta premiera Mateusza Morawieckiego o Most Tczewski. Chodzi o alarmującą wypowiedź prezesa Wód Polskich, który podczas wizyty w Tczewie stwierdził, że tymczasowo podparte przęsło, wiszące w nurcie rzeki, to bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Parlamentarzysta pyta rząd m. in. o działania na rzecz zapobieżenia katastrofy budowalnej.

Podczas wizyty w Tczewie, gdzie podpisywano protokół odbioru prac przy zakończeniu odbudowy ostatnich trzech ostróg na Wiśle w okolicy Palczewa, prezes Wód Polskich, Przemysław Daca miał okazję zobaczyć tymczasową podporę na Moście Tczewskim. Dziennikarze zapytali, jak ocenia to rozwiązanie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

- Jak patrzę na tę sytuację, to wygląda mi to na bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Myślę, że trzeba jak najszybciej coś z tym zrobić, bo prędzej, czy później może dojść do katastrofy. Proszę pamiętać, że to niekoniecznie musi być ostra zima, wystarczy, że będzie nawet tydzień czy dwa spadku temperatury, zacznie się tworzyć śryż, potem warstwa lodowa i może dojść tutaj do nieszczęścia. Nie wiem, czy też to przęsło przy ciężkich warunkach pogodowym ma szansę uszkodzić most kolejowy. Znowu będą musiały być lodołamacze w gotowości, a to są przecież gigantyczna koszta. Bardzo nieciekawa sytuacja. Inwestor musi jak najszybciej coś z tym zrobić. Pod względem bezpieczeństwa źle to wygląda. Z wodą nie ma żartów.


Teraz do wypowiedzi szefa wodnej spółki odniosła się Agnieszka Pomaska, która zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego ze specjalną interpelacją, w jakiej pyta o działania na rzecz zabezpieczenia mostów przed katastrofą.


- Ryzyko katastrofy budowlanej pojawiło się rok temu gdy, z inicjatywy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Igora Skrzoka, demontaż nurtowych, powojennych przęseł ESTB został wstrzymany. Wybudowana na wiosnę tego roku tymczasowa podpora nie gwarantuje bezpieczeństwa Mostu Tczewskiego, nawet w przypadku łagodnego przebiegu zimy - wstrzymana rozbiórka może doprowadzić do zawalenia się tymczasowej podpory i w efekcie nawet do zahaczenia o most kolejowy, który ma strategiczne znaczenie dla Państwa Polskiego. - pisze posłanka w interpelacji.


Posłanka wystosowała do Kancelarii Premiera listę pytań - pyta, w jakim terminie planowane jest przekazanie powiatowi tczewskiemu brakującej kwoty 200 mln zł na dokończenie odbudowy mostu, jakie działania zostały dotychczas podjęte przez rząd w celu zabezpieczenia Mostów Tczewskich przed katastrofą budowlaną, o ryzyku której zdaniem posłanki wiadomo od roku, jakie działania zostaną podjęte przez rząd w celu zabezpieczenia Mostów Tczewskich przed zawaleniem

- Jakie jest stanowisko Pana Premiera w sprawie złożonego przez grupę Posłów Koalicji Obywatelskiej "Poselskiego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Obrony Mostu Tczewskiego - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku"? - pyta Pomaska.

Na razie właściciel - Starostwo Powiatowe - musi czekać na rozliczenie dotacji i późniejsze ew. decyzje co do przejęcia zabytku przez skarb państwa. Wciąż nie wiadomo, co z dalszymi działaniami konserwatora zabytków, który rok temu wstrzymał prace na moście, sprzeciwiając się demontażowi przęsła ESTB, które zostało zamontowane w latach 50-tych ub. wieku, by tymczasowo zapewnić przejezdność. Wcześniejsza konserwator zgodziła się na demontaż ESTB i starostwo miało prawomocną decyzję na odbudowę mostu w XIX-wiecznym kształcie. Jej następca zakwestionował tę decyzję, wstrzymując się toczącą się budowę. Konserwator kolejny przedłużył termin na wydanie decyzji w tej sprawie - tym razem do 15 listopada. Są też dobre wiadomości. Latem tego roku udało się osiągnąć pierwszy cel petycji - Muzeum II Wojny Światowej otrzymało zielone światło od ministra kultury Piotra Glińskiego na utworzenie na prośbę inicjatorów petycji filii o nazwie Muzeum Mostów Tczewskich. Dyrekcja gdańskiej placówki jest bardzo zainteresowana mostem i deklaruje współpracę ze społecznikami.

Pełna treść interpelacji:

Podczas wizyty w Tczewie 30 września 2020 r. prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca dokonał oceny tymczasowej podpory mostu Tczewskiego. Podkreślił konieczność pilnego przekazania powiatowi tczewskiemu brakujących środków i kontynuowania inwestycji na Wiśle w celu uniknięcia katastrofy budowlanej.

Ryzyko katastrofy budowlanej pojawiło się rok temu, gdy z inicjatywy pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Igora Strzoka demontaż nurtowych, powojennych przęseł ESTB został wstrzymany. Wybudowana na wiosnę tego roku tymczasowa podpora nie gwarantuje bezpieczeństwa mostu Tczewskiego nawet w przypadku łagodnego przebiegu zimy - wstrzymana rozbiórka może doprowadzić do zawalenia się tymczasowej podpory i w efekcie nawet do zahaczenia o most kolejowy, który ma strategiczne znaczenie dla państwa polskiego.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:


1. W jakim terminie planowane jest przekazanie powiatowi tczewskiemu brakującej kwoty 200 mln zł na dokończenie odbudowy mostu?
2. Jakie działania zostały dotychczas podjęte przez rząd w celu zabezpieczenia mostów tczewskich przed katastrofą budowlaną, o ryzyku której wiadomo od roku?

3. Jakie działania zostaną podjęte przez rząd w celu zabezpieczenia mostów tczewskich przed zawaleniem?


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (23)
dodaj komentarz

 • +24

  Anioł_gość

  07.10.2020, 14:55

  Co na to Pan Kazimierz S.? Nagrodę dla Tczewiaka roku już odebrał? Czy przypomną sobie o Tczewie przed następnymi wyborami?

  Odpowiedz
  IP: 62.111.xx3.xx0 
 • +18

  fhhh_gość

  07.10.2020, 15:02

  Udaje że jest wielkim fachowcem od wszystkiego

  Cytuj
  IP: 83.21.xx7.xx6 
  -1

  E_gość

  07.10.2020, 20:27

  Idź do Nowaka, on w szafie trzyma tyle pieniędzy, że wystarczy na dwa mosty

  Cytuj
  IP: 78.31.xx7.xx6 
  +7

  yyy_gość

  08.10.2020, 08:14

  most

  Anioł dlaczego piszesz Kazimierz S ?Napisz jasno poseł Kazimierz Smoliński.

  Cytuj
  IP: 46.170.xx4.xx5 
  -3

  Bismarck_gość

  08.10.2020, 21:46

  Na złom

  Czemu ta "podpaska" nie zwróci się do "ryżego" w sprawie tego pruskiego dziedzictwa?

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx4 
 • +4

  gerg_gość

  07.10.2020, 15:01

  Ten cały popis trzeba pognać w pis du . Banda leni i kłamców

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx7.xx6 
 • Pionier_gość_gość

  07.10.2020, 15:22

  >>>

  A Pani POdpaska tylko skarzyc potrafi na PiS. Nie bronie pisowcow, ale ona to zawsze pierwsza do takiej gadki. Partia Obłudy.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • -5

  ziutek ciągutek_gość

  07.10.2020, 16:24

  pis, po jedno zło

  te kurvy są po jednych piniondzach...nic, powtarzam NIC sie w tym kraju nie zmieni jesli ludzie tego nie zrozumieją

  Cytuj
  IP: 178.183.xx4.xx5 
  +3

  gość_gość

  07.10.2020, 16:56

  most

  Weź się sam za ten temat i zrób to lepiej, jeżeli tak umiesz. Umiesz tylko krytykować tych, którzy chcą coś zrobić. Jesteś społecznym zerem. Jesteś obrzydliwym wyrzutkiem społeczeństwa. Jesteś bublem genetycznym.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx5 
 • +6

  smiech na sali_gość

  07.10.2020, 16:45

  Tczew przeprasza za Smolińskiego !

  W każdej rodzinie musi być czarna owca, w jego przypadku - taka bardziej siwa !

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +5

  ava_gość_gość

  07.10.2020, 18:28

  Tylko obiecują

  Dzisiaj każdy może zostać posłem, bo obiecywać każdy potrafi, gorzej z dotrzymaniem słowa. Mój pięciolatek też mi wczoraj obiecał, że posprząta swoje pluszaki, i co... do dzisiaj słowa nie dotrzymał. W przyszłości gotowy materiał na posła.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx8 
 • Gość _gość

  07.10.2020, 20:20

  A Trzaskowski to już by remont mostu dokończył, a tak tylko g.wno puszcza

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx9.xx6 
 • -2

  E_gość

  07.10.2020, 21:15

  Jest POmaska, jest POśmiewisko

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xx6 
 • +2

  _gość

  07.10.2020, 21:59

  A ty trollu co zrobiłeś?

  Poza tymi ułomnymi komentarzami?

  Cytuj
  IP: 94.254.xx2.xx4 
 • +12

  Przyjdzie _gość

  07.10.2020, 21:49

  Czas

  most. Jak się rozleci. Ile lat już trwa ta sytuacja? Nie pomogą przekomarzanki. Prawda jest taka, że nikomu nie zależy na tym moście. Ani PO, ani PIS. Przed wyborami, każdy chce się "ogrzać" w blasku mostu. Podpadł w ruinę przez rządzących. Nieudaczników! Obojętnie z jakiej formacji politycznej już dawno. Teraz tylko czekać aż spadnie. Każdy, co chciał to ugrał. Żadnych wyborów szybko nie będzie. Każdy pomoc obiecywał od lewa, do i co? I NIC. I tak zostanie, lub ostatnim myczkiem ktoś ruinę za cenę złomu sprzeda. Taki będzie koniec mostu. Pozostanie po moście tczewskim piękna pamiątka w postaci widokówki lub niewielkiej wzmianki na Wikipedii. Tyle. Przestańcie się łudzić, że będzie inaczej!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx7.xx1 
 • Człowiek _gość_gość

  07.10.2020, 22:24

  MOST WSTYDU I HAŃBY !!!

  WSTYDZĘ SIĘ POLSKI ZA TEN MOST !! JEST TO MOST WSTYDU I HAŃBY !!! PAŃSTWO POLSKIE I RZĄD PIS DOŁOŻYLI WSZELKICH STARAŃ BY OSZUKAĆ NARÓD, BY ZNIWECZYĆ PRACĘ I WYSIŁEK W ODBUDOWIE MOSTU MIASTA TCZEW . ALE ŻE, PIS - POLSKI RZĄD NIE POSIADA HONORU I AMBICJI ORAZ ZWYKŁEJ PRZYZWOITOŚCI, TO NIE MA KOMU SIĘ WSTYDZIĆ, WSTYDZĄ SIĘ ZWYKLI LUDZI BO ONI JESZCZE MAJĄ SUMIENIE!!! PO RAZ KOLEJNY, RZEKOMI POLACY UDOWADNIAJĄ ŻE POLAKAMI NIE SĄ !!

  Odpowiedz
  IP: 77.254.xx6.xx1 
 • +2

  q1958_gość

  08.10.2020, 04:45

  most

  a kto to jest ta podpaska?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx9 
 • -3

  Gosc_gość_gość

  08.10.2020, 06:13

  most

  śmiejcie się z tej kobiety tylko tyle potraficie, a ona jako jedyna po wyborach chociaż jakoś interweniuje w sprawie, a wy dalej będziecie hejtowac ,siedziec z nosem w telefonie i nic w życiu nie osiągać. Czczef to stan umysłu

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx2.xx4 
 • -3

  Ehe_gość

  08.10.2020, 06:52

  "Weź się sam za ten temat i zrób to lepiej, jeżeli tak umiesz. Umiesz tylko krytykować tych, którzy chcą coś zrobić. Jesteś społecznym zerem. Jesteś obrzydliwym wyrzutkiem społeczeństwa. Jesteś bublem genetycznym."

  A co chcą zmienić ci ktoś?

  Odpowiedz
  IP: 185.80.xx0.xx6 
 • gość_gość

  08.10.2020, 11:17

  most

  Wysil umysł i napisz tak, żeby można zrozumieć o co ci chodzi. Coś z rozumkiem u ciebie nie tak.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx5 
 • +3

  Zuza_gość_gość

  08.10.2020, 07:35

  ...

  Pani Pomaska nie jest z naszego miasta a potrafi się upomnieć. Za to poseł Smoliński grzeje się w Warszawie i ma swoje miasto w d... e

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx7 
 • -6

  i co_gość

  08.10.2020, 07:44

  idioci we wadzach

  Przestańcie się podniecać tym niemieckim mostem. To symbol Władzy nad naszym krajem , ten most to znak ,że Polska jest w takim samym stanie -RUINA. Macie klopsa na tym tle. Zajmijcie się pandemia , sprzedać most i kupić za to maseczki.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • Bogaty _gość

  18.11.2020, 16:37

  Most

  Pieprzone PiS dopiero jak dojdzie do katastrofy a na pewno dojdzie... Bo nic z tym nie robią... Debileee

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx3.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.