Pomorze. 6 procent osób straciło prawo do zasiłków

Lekarz
Pomorze. 6 procent osób straciło prawo do zasiłków
W I półroczu 2023 pomorskie odziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skontrolowały w zakresie prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego blisko 1,5 tys. osób. W konsekwencji prawa do zasiłku pozbawiono ponad 6 proc. z nich. Kwota wstrzymanych z tego powodu zasiłków to prawie 176 tys. zł. Warto pamiętać, że również pracodawca ma prawo sprawdzić, czy pracownik nie nadużywa zwolnienia lekarskiego.

Pracodawca, może kontrolować, czy jego pracownik prawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie z powodu choroby lub sprawowania opieki i sprawdzić czy nie pracuje on zarobkowo albo nie wykorzystuje go niezgodnie z jego celem. W czasie zwolnienia pracownik powinien bowiem postępować w tak, by jak najszybciej odzyskać sprawność i wrócić do pracy. A to wiąże się z wypełnianiem zaleceń lekarskich. Na zwolnieniu chory powinien podejmować tylko taką aktywność, która nie przeszkodzi w dochodzeniu do zdrowia. Pracownika można kontrolować zarówno wtedy, gdy lekarz zaznaczył na zwolnieniu "chory powinien leżeć", jak i wtedy gdy zaznaczył "chory może chodzić". W przypadku zwolnienia "na opiekę" dodatkowo sprawdza się, czy inni członkowie rodziny mogą podjąć się opieki. Nie dotyczy to jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

- Warto zwrócić uwagę na osoby, które korzystają często z krótkich zwolnień lekarskich, otrzymują kolejne zwolnienia od różnych lekarzy, korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych, albo już wcześniej niewłaściwie wykorzystywały zwolnienie. Pracodawcy dostają informację o zwolnieniach wystawionych w formie elektronicznej, na bieżąco, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Pracodawca może samodzielnie skontrolować jak pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie, jeśli z własnych środków wypłaca mu wynagrodzenie za czas choroby. Gdy za czas zwolnienia przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy, opiekuńczy albo świadczenie rehabilitacyjne, to o tym, kto przeprowadzi kontrolę, decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Gdy firma zgłasza do 20 osób, to pracowników kontroluje ZUS, który wypłaca im zasiłki chorobowe. Pracodawca musi wtedy wystąpić z wnioskiem o kontrolę. ZUS ją przeprowadzi i poinformuje o ustaleniach. Gdy do ubezpieczenia chorobowego zgłoszonych jest więcej niż 20 osób pracodawca może kontrolować sam. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Pracownika można kontrolować tam gdzie mieszka na stałe lub czasowo, w pracy lub miejscu gdzie aktualnie może przebywać. Jeżeli pracownika podczas kontroli nie było w domu, trzeba ją powtórzyć i wyjaśniać przyczynę nieobecności. Jeśli pracownik odmówi wyjaśnień albo nie udzieli ich w wyznaczonym terminie, uznaje się, że wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego celem.

Gdy pracodawca podczas kontroli stwierdzi nieprawidłowości to spisuje protokół kontroli. Gdy pracownik nie zgłosi do niego uwag, jest on podstawą do pozbawienia go prawa do świadczenia za cały okres zwolnienia.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • -8

    Longin _gość

    23.08.2023, 08:41

    Dawać i brać

    Place i mam l4, każdy bierze w łapę. Tak było za pandemi lekarze to skorumpowana grupa społeczna. Wmawiali idiotom że jest jakiś wirus, a glupcy chodzili w maskach i się szczepili.

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx0.xx0 
  • +2

    Bezsrejtu_gość

    23.08.2023, 11:04

    Mafia złodziejska

    A do okradania mnie z własnych zarobionych pieniędzy (haraczu zwanego składkami) to pierwsi!!!

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.