Listy z ZUS wysłane - przeczytaj, nie odkładaj na bok

List z ZUS (fot. mat. prasowe)
Tczew - Listy z ZUS wysłane - przeczytaj, nie odkładaj na bok
Na trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę 18,5 mln listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Ostatnie z nich powinny dotrzeć do adresatów jeszcze w tę środę. Jeśli go dostałeś, przeczytaj koniecznie, bowiem są tam ważne informacje dotyczące Twojej przyszłości.

Wysyłka IOSKU wynika z ustawy i jest jedną z największych akcji wysyłkowych w naszym kraju. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kończy ją aż trzy tygodnie przed terminem co pokazuje doskonałe przygotowanie do jej przeprowadzenia. Standard instytucji zaufania publicznego budują także tego typu akcje informacyjno-edukacyjne.

Ostatnie listy trafiły na pocztę w ostatni piątek. Akcja wysyłki listów, zgodnie z planem, miała zakończyć się 31 sierpnia. Nieco ponad 2 mln osób odebrało IOSKU drogą elektroniczną, za pośrednictwem własnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.


Ważne, żeby listy zostały przeczytane. Zawierają one bowiem istotne informacje o emerytalnej przyszłości. List może pomóc nam ocenić swoją sytuację i podjąć decyzje, które będą miały w przyszłości wpływ na wysokość naszego świadczenia.

- IOSKU to dokładny opis stanu konta emerytalnego na 31 grudnia 2018 r. Otrzymają ją osoby, na których konto trafiła przynajmniej jedna składka. Informacja zawiera sumę wszystkich zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS. W IOSKU wskazano także składki, które wpłynęły na konto w 2018 roku. Wyszczególniony jest miesiąc, kwota i kto je opłacił. Dzięki tej informacji można sprawdzić, czy odprowadzone są składki od wszystkich umów o pracę lub zlecenia. Jeżeli kwoty składek należnych i wpłaconych różnią się od siebie, to znaczy, że pracodawca nie wpłacił do ZUS tyle, ile powinien. Członkowie OFE dowiedzą się też ile ich składek trafiło do otwartego funduszu emerytalnego. - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Osoby, które mają 35 lat i więcej, dzięki IOSKU poznają wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowały, a tylko bazowały na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby nadal pracowały i odprowadzały składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty przy tych samych założeniach, uwzględniają także składki z subkonta w ZUS.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +5

  xyz_gość_gość

  22.08.2019, 07:11

  można było ten artykuł przed wysłaniem listów umieścić a tak większość już wyrzuciła je

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx5.xx7 
 • +2

  xxxx_gość

  22.08.2019, 07:40

  Jakie to ma znaczenie ?.Przecież Jarosław i tak szykuje dla nas swój plan w postaci OBYWATELSKIEJ EMERYTURY. Żadne konta i subkonta, PPK , PPEi inne cuda nam nie pomogą. OFE też już dawno zjedzone. Tym co nadal się łudzą ->> MIŁEJ LEKTURY !!

  Odpowiedz
  IP: 83.16.xx1.xx6 
 • ile _gość

  22.08.2019, 08:28

  dadzą

  ciekawe ile dostanę . Zarabiam niewielkie +-7000 brutto, ile mi wyliczą .Za 5 lat idę na emeryturę

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • na uro w gajero_gość_gość

  23.08.2019, 06:32

  Dostałem podarłem wywaliłem

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA