Więcej cudzoziemców w Pomorskiem

Praca, pracownik, mechanik
Tczew - Więcej cudzoziemców w Pomorskiem
Po spadku na przełomie roku, ponownie wzrasta liczba cudzoziemców ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS. Stanowią oni ponad 10 proc. wszystkich obcokrajowców ubezpieczonych w Polsce.

U schyłku ubiegłego roku po raz pierwszy spadła liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu. Było ich wówczas 35,5 tys. To oznacza, że pomiędzy końcem października, a końcem grudnia ubyło ich ponad 1,1 tys. Na koniec lutego natomiast liczba ubezpieczonych na Pomorzu obcokrajowców wzrosła do niemal 36,2 tys. To ponad 10 proc. wszystkich obywateli innych państw objętych ubezpieczeniami społecznymi w Polsce.

Są to obywatele aż 126 państw. Ponad 3/4 ubezpieczonych w naszym województwie cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy, których jest blisko 28 tys. Drugą grupę stanowi 2,1 tys. obywateli Białorusi. Kolejni są Rosjanie (784), Gruzini (603) oraz Mołdawianie (546). Co ciekawe, Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych jest u nas m.in. po jednym obywatelu Aruby, Beninu, Haiti, czy Laosu.


Systematycznie wzrasta liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę. W październiku 2018 r. było ich 15,4 tys., na koniec ubiegłego roku prawie 15,6 tys., a obecnie jest ich ponad 16 tys. Mniej więcej stała jest liczba prowadzących własną działalność gospodarczą, która oscyluje około tysiąca pięćdziesięciu. Wynika z tego, że ubywa zatrudnionych na innego rodzaju oskładkowanych rodzajach umów, np. zleceniu.

- Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących na Pomorzu może być większa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia. Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Warto podkreślić, że im więcej jest ubezpieczonych, płacących składki w Polsce, tym lepiej dla kondycji tego systemu. Legalnie zatrudnieni obywatel innych państw wpływają pozytywnie na kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +6

  EkO_gość

  09.05.2019, 09:23

  władza nie zdaje egzaminu

  PiS powinien się pochylić i posypać głowy popiołem. Przecież to Polacy mieli wracać z zagranicy-repatrianci i Ci, którzy wyjechali za czasów Tuska "za chlebem". Niby coś się w tej materii zmieniło i ktoś wraca, jednak więcej słyszy się imigrantach ze wschodu... Rząd powinien tworzyć warunki by Polacy mieli pracę i godną płacę. W Polsce jest sporo bezrobotnych. nie ma problemu "rąk do pracy". To slogan wymyślony na potrzeby propagandy. Dlaczego Polacy nie mają pracy, a mają ją zagraniczni? Chodzi o płace! Wciąż jesteśmy fabryką; Chinami Europy! To musi się zmienić. Rząd powinien tworzyć odpowiednie warunki, by Polacy mogli godnie żyć i zarabiać. Uzależnianie się od siły roboczej ze wschodu to autodestrukcja!

  Odpowiedz
  IP: 85.198.xx9.xx8 
 • +7

  kot_gość

  09.05.2019, 09:37

  Cóż jedyna sensowna propolska opcja to Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy. Zanim ktoś tu napisze, że jestem za po, za pis - odpowiadam: nie jestem za żadną betonową pseudo polską partią. :) Ani za klęcznikiem syjonistycznym ani rosyjskim, niemieckim. Ludzie obudźcie się, bo skończymy jak Grecja bądź Wenezuela. Temat rzeka ale generalnie jesteśmy już tak zadłużeni a socjalizm pisu skończy się dla nas tragicznie podobnie jak obóz jawnej zdrady narodowej - po z dobudówkami. Pis przez 4 lata nie zrobiło niemal nic (oprócz rozdawania pieniędzy - przekupowania ludzi ich własną kasą). Tymczasem trzeba stworzyć godne warunki dla człowieka pracującego. Nie obdzierać go podatkami na każdym kroku. Zlikwidować podatek od dochodu i wszystkim pensje wzrosną o kilkaset złotych. Ale rząd socjalistyczny potrzebuje tych potwornych podatków - by jakiś procent z tych pieniędzy potem łaskawie rozdawać plebsowi. Jesteśmy kolonią - gdzie Państwo widzą polskie sklepy? Już ich niemalże nie ma. Jesteśmy wykupieni, zaprzedani obcemu kapitałowi ( o czym mówią też światowe agencje ) Jesteśmy zadłużonym bantustanem z obywatelami niechętnymi do grzebania się w politykę. Obojętność oznacza przyzwolenie. :) Dlatego jest w naszym kraju tak a nie inaczej.

  Cytuj
  IP: 31.135.xx2.xx5 
  +3

  Trotyl_gość

  09.05.2019, 17:21

  Pomyliłeś się to Tusk obiecywał, że będzie praca się opłacać. Że ludzie wrócą z zagranicy a będą nas leczyć dobrze zarabiający lekarze a dzieci uczyć dobrze zarabiający nauczyciele. Duda pojechał za granicę i mówił nie wracajcie za to go strofowano.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx3.xx6 
  +2

  Obywatel _gość

  10.05.2019, 10:59

  Ludzie nie rząd! Tylko my sami mamy tworzyć te warunki. Państwo tylko niech nie przeszkadza regulacjami i podatkami.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx4.xx5 
 • +5

  Tczew _gość

  09.05.2019, 10:37

  Polski Rzad

  My Polacy chcemy godnie zyc,nie za stawki mnimalne bo nie mozna sie utrzymac,bedac na wynajmnie np:samemu,zaden bank nie da kredytu bo za malo zarabi amy,zas dla ZUS to jestesmy wieczmie mlodzi i dlugo zyjemy wiec mozemy zapier........c najlepiej do 70 roku zycia.Ciekawe jak nasza cala Klika w Rzadzie by zarabiala minimalna !!t9 sejm by swiecil pustkami i pewnie by oglosili przetarg na te budowle ????????

  Odpowiedz
  IP: 188.66.xx9.xx0 
 • +5

  Autorze_gość

  09.05.2019, 11:25

  Czym różni się cudzoziemiec od obcokrajowcy? Jak co 10 obcokrajowiec jest cudzoziemcom? Czyli tych 9 obcokrajowców to rodaki? Chyba pisała to polonistka na strajku albo srajczu he he

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx2 
 • Magda_gość

  09.05.2019, 21:42

  Super

  Zaś będzie komu dawać ...

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx1.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA