Wybory w gminie Tczew. Sołtysi wybrani!

Sołtysi wybrani (fot. Gmina Tczew)
Wybory w gminie Tczew. Sołtysi wybrani!

zobacz galerię zdjęć: 2
W niedzielę, 19 marca na terenie wszystkich 26 sołectw gminy Tczew odbyły się wybory sołeckie. Znamy niemal wszystkich sołtysów, którym mieszkańcy powierzyli funkcję organu wykonawczego w swoim sołectwie. Nie udało się rozstrzygnąć rywalizacji w sołectwie Rukosin - kandydaci zdobyli dokładnie tyle samo głosów. W sytuacji, kiedy wyborcy mają do wyboru jednego kandydata, musi on zgodnie z procedurą uzyskać pięćdziesiąt procent i jeden głos. Kiedy mamy dwie kandydatury - może przeważyć nawet jeden głos. Ponowne wybory w sołectwie Rukosin odbędą się w niedzielę, 2 kwietnia w godzinach od 8:00 do 14:00.

Kto został wybrany na kolejną kadencję?

W dokładnie połowie sołectw Gminy Tczew - podobnie jak dotychczas, funkcję sołtysa w nowej kadencji 2023-2027 będą pełnić:

Sołectwo Czatkowy - głosami 56 mieszkańców Anna Kot będzie kontynuowała swoją pracę na rzecz lokalnej społeczności.


W sołectwie Dąbrówka Tczewska również bez zmian - na jedyną kandydatkę - Krystynę Kilanowską oddano 83 głosy.

W Dalwinie funkcję sołtysa na kolejną kadencję powierzono Mariuszowi Kapusta (17 głosów).

Na 69 kartach wyborczych w sołectwie Gniszewo zagłosowano na Marię Cimek.

Mieszkańcy Łukocina nie mieli żadnych wątpliwości. Wszyscy, którzy przybyli na wybory, poparli dotychczasowego sołtysa - Monikę Treder (46 głosów).

W sołectwie Malenin wieloletni sołtys, a zarazem Wiceprzewodniczący Rady Gminy Tczew Roman Wendt powołany został na kolejną kadencję, z poparciem 100 mieszkańców.

Małżewo to sołectwo, w którym zagłosowano trzydziestoma pięcioma głosami za Mirosławą Bronk.

29 mieszkańców sołectwa Mieścin poparło kandydaturę Dariusza Jurczyńskiego.

Aż 221 głosów oddano na sołtysa Rokitek - przed Sławomirem Stojałowskim druga kadencja.

Stanisławie natomiast reprezentować będzie ponownie Radosław Mazurek (46 głosów).

Sołectwo Szpęgawa oddało 143 ważne głosy na jedyną kandydatkę - Jadwigę Gajewską.


Funkcję organu wykonawczego w sołectwie Tczewskie Łąki kolejną już kadencję będzie pełniła radna Rady Gminy Tczew Iwona Kończyńska (77 głosów).

Spośród dwóch kandydatur z Zajączkowa na sołtysa wybrano ponownie radnego Piotra Hinc (113 głosów, ze 148 wydanych kart).

W których sołectwach witamy nowych przedstawicieli lokalnej społeczności?

Bałdowo, po zakończonej kadencji Łukasza Kowalskiego, będzie miało nowego sołtysa w osobie Krystyny Fryca, która zyskała zaufanie 60 wyborców (jedyna kandydatura).

W Boroszewie zdecydowano, że dotychczasowy sołtys Michał Kowalski ustąpił miejsca Marzenie Bednarz, która wśród 203 mieszkańców biorących udział w wyborach - zdobyła 134 głosy.

Również w sołectwie Czarlin, spośród dwóch kandydatur na nowego sołtysa wybrano Dawida Zielińskiego (na 211 wydanych kart - 127 głosów), któremu miejsca po jednej kadencji ustępuje dotychczasowa sołtyska Krystyna Nalik.

Po rezygnacji sołtyski Karoliny Filcek, jedynym zarejestrowanym kandydatem w sołectwie Goszyn był Artur Dyas, na którego ostatecznie swój głos oddało 23 mieszkańców.

Magdalena Tucholska poparciem 169 mieszkańców zwyciężyła z Krzysztofem Jagielskim w sołectwie Lubiszewo Tczewskie. Żegnamy ustępującą sołtys - radną Ewę Kuliszewską, która zdecydowała, że miniona kadencja będzie jej ostatnią.

Za sterami sołectwa Małżewko stanie Paulina Jezierska (41 głosów), która zastąpi w pełnieniu funkcji sołtysa Danutę Kowalską.

W Miłobądzu również zmiany. Jedyny kandydat - Edward Siwiak zostaje sołtysem głosami aż 100 mieszkańców sołectwa. Tym samym zastąpi dotychczasową sołtyskę Katarzynę Wuttkowską.

Rywalizację w sołectwie Śliwiny pomiędzy Marcinem Hopa a Wojciechem Tocewiczem rozstrzygnięta na korzyść drugiego z kandydatów - 96 kart wyborczych na tak. Dotychczasowa sołtyska Katarzyna Fiebig-Błaszkowska nie przystąpiła do wyborów.

Po rezygnacji z kandydowania przez sołtysa Rafała Kozaka, na czele sołectwa Szczerbięcin (głosami 47 wyborców) stanie w tej kadencji kobieta - Gabriela Ciszek zyskała poparcie wśród mieszkańców.

W jednym z największych sołectw gminy Tczew - Swarożynie, po trzech kadencjach sołtysa Szczepana Klinkusza zastąpi Józefa Paichert, która spośród wydanych 249 kart wyborczych zdobyła 144 głosy.

Jedyna kandydatka w sołectwie Turze - Paula Nerlich - została poparta przez 88 mieszkańców i zastąpi w pełnieniu funkcji sołtyskę Katarzynę Węsierską (po 2 kadencjach).

W sołectwie Wędkowy Daria Aksan, głosami 38 mieszkańców, pokonała dotychczasową sołtyskę Bożenę Wagga, która pełniła tę funkcję przez ostatnie 3 kadencje.

W sołectwie Rukosin mieszkańcy podzielili swoje głosy między dwie kandydatury (dotychczasowy sołtys - Sławomir Guziński oraz Ewelina Kordowska) dokładnie po połowie. Na 106 uprawnionych do głosowania osób, w wyborach wzięło udział 53 mieszkańców (jeden głos nieważny). Jest to jedyne sołectwo w gminie Tczew, w którym funkcja sołtysa nie została powierzona podczas niedzielnych wyborów. Ponowne wybory wyznaczone zostały na dzień 2 kwietnia br.

Frekwencja analogiczna do poprzednich wyborów sołeckich

Wszystkich uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Tczew było 11 440. Do wyznaczonych lokali podczas niedzielnych wyborów udało się 2722 osób, co przekłada się na frekwencję na poziomie 24%.

Szczególne uznanie wzbudza wysoka frekwencja wyborcza w sołectwie Śliwiny - na 263 osoby uprawnione do głosowania - do urn wyborczych stanęło 156 mieszkańców (59%). Duże zainteresowanie można było zauważyć również w Rukosinie (50%), w Wędkowych (45%), czy w Zajączkowie (40%).

Rekord wydanych kart w niedzielnych wyborach należy do dwóch sołectw (po 249 wyborców): jednego z większych - Swarożyna (przy 1293 osobach uprawnionych do głosowania) i Lubiszewa Tczewskiego (przy 652 osobach uprawnionych) - (kolejno 19% i 38% frekwencji). Nieco niżej plasuje się kolejne duże sołectwo w gminie Tczew - Rokitki - wydane zostały 232 karty, co przy 1378 osobach uprawnionych daje 17% frekwencji.

W których sołectwach mieszkańcy zdecydowali się pozostać w domach? Najniższy wynik zanotowano w sołectwach: Dalwin (8%), Bałdowo (9%), Turze (12%) oraz w Miłobądzu (13%).

- Gratuluję serdecznie zarówno nowym, jak i piastującym już kolejną kadencję sołtysom i dziękuję ustępującym władzom jednostek pomocniczych w gminie za wydatną, długoletnią działalność na rzecz lokalnych społeczności - Wójt Gminy Tczew Krzysztof Augustyniak.


Czym zajmuje się sołtys?

W każdym sołectwie sołtys jest przedstawicielem lokalnej społeczności, przewodniczy Radzie Sołeckiej, jak również reprezentuje swoje sołectwo na zewnątrz. Zwołuje zebranie wiejskie, uczestniczy w naradach organizowanych przez wójta, czy posiedzeniach rady gminy. Odpowiada za prawidłową gospodarkę finansową sołectwa.

Rozpowszechnia wśród mieszkańców sołectwa treści uchwał rady gminy i zarządzeń wójta, w szczególności zawierające przepisy prawa miejscowego, jak również komunikaty, obwieszczenia i inne informacje poprzez umieszczanie ich na tablicach ogłoszeń, rozplakatowanie oraz informowanie w trakcie zebrań i bieżących kontaktów z mieszkańcami.

Zgłasza wnioski w sprawach dotyczących przedsięwzięć społecznych mających na celu poprawę warunków życia w sołectwie, ale także: spostrzeżone zakłócenia w funkcjonowaniu urządzeń użyteczności publicznej (np.: awarie wodociągów, oświetlenia ulicznego), jak również przypadki naruszenia przepisów o utrzymaniu czystości i porządku w sołectwie oraz o innych nieprawidłowościach skutkujących powstaniem szkód w majątku gminy i sołectwa.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • Rokitki Nowe Osiedle gość_gość_gość

  20.03.2023, 20:02

  sołtys

  1. Aż 100 głosów ( super wynik ) uzyskał nowy sołtys Miłobądza - Siwiak tak podaje strona Gminy Tczew , a niżej informacja że była tam jedna z najniższych frekwencji - kolejny co będzie trzymał prosto palec ( wiecie komu) Mam nadzieję że grał będzie już teraz legal. 2.Boski cezar August dawał nagrody swoim i ich promował, niestety przepadli - mocne okręgi wyborcze między innymi Swarożyn . Miejmy nadzieję że nowi i starzy niedocenieni sołtysi co nie trzymali prosto palca nie dadzą się ,,kupować" i manipulować bo obiecywać to cezar potrafi a daje tylko oczywiście swoim. 3.Byłem , widziałem - niech robią zdjęcia z takich wydarzeń np. ze świetlicy w Rokitkach - ponoć już była wybudowana dwa razy , po jednym przez każdego z wójtów. 4.Życzę powodzenia wszystkim wybranym sołtysom - nie dajcie się wciągać w gierki wyborcze pana Augusta.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx5 
 • -1

  rokitkiSaturn_gość

  20.03.2023, 21:32

  Piszesz głupoty. Zaklinasz rzeczywistość. To jak ta gmina się rozwija za Augusta to nie ma porównania do ostatnich 20 lat. I rozwija się równomiernie. Masz wodociagi, mnóstwo inwestycji, przedszkole, kluby seniora, to nie dzieje się samo.... ktoś musi nadawać ton....robi boiska....szkoła...wiem że jeszcze nie stoi ale jest konkret plan. A Wy tylko hejt. Pewnie...lepszy będzie drugi Morawiecki, bankier

  Cytuj
  IP: 199.249.xx0.xx3 
 • lol_gość

  21.03.2023, 06:33

  Budżet

  Pamiętajcie, że to na co idzie budżet, uchwala Rad Gminy, Wójt to tylko realizuje

  Odpowiedz
  IP: 185.233.xx2.xx7 
 • +2

  we_gość

  21.03.2023, 17:04

  Ta jasne. Rada Gminy nie wie o Bożym świecie. Tak może napisać ktoś kto pojęcia zielonego nie ma. No np z Turza

  Cytuj
  IP: 23.129.xx4.xx8 
 • +2

  niedowiarek_gość

  21.03.2023, 12:52

  szkoła w Lubiszewie

  Szkołę w Lubiszewie to drodzy mieszkańcy zobaczycie jak świnia niebo. 8,5 miliona dofinansowanie które otrzymała gmina Tczew na to zadanie, właśnie się rozpłynęło. Warunkiem uzyskania dofinansowania było rozpoczęcie budowy w marcu tego roku. Tak jak zrobiło miasto Tczew z basenem. Właśnie ogłosiło przetarg na budowę. Niestety, dzięki nieudolności włodarza gminy Tczew to dofinansowanie zostało stracone, ponieważ August o tym zapomniał. Dla dociekliwych. Proszę porównać plan zamówień publicznych z jego realizacją. Nieudolność sięgnęła zenithu. Ten ambitny plan o którym to pisał August, zostanie zrealizowany może za 3 lata, ale na pewno nie w tym roku. Co z boiskami w Swarożynie i w Gniszewie. Czy wykonawca poniósł konsekwencje za niewykonanie tych zadań? Całość komunikacji gminy oparta jest na kłamstwie i obietnicach. Takiego bałaganu w gminie to jeszcze nie było.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx0.xx4 
 • -1

  we_gość

  21.03.2023, 17:05

  A może TU coś powie na ten temat albo HŁ

  Cytuj
  IP: 23.129.xx4.xx8 
 • gosc_gość

  22.03.2023, 13:32

  do saturna

  Ile ci za te opowiadanie bajek płacą. Pojęcia nie masz co piszesz. no cóż taki mamy klimat.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx1.xx2 
 • Lubiszewo_gość

  25.03.2023, 08:49

  Moje kondolencje

  Współczuje wsi Lubiszewo. Sami się przekonacie ????????

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA