Nowa metoda oszustów - "na covid"

Policja, radiowóz (fot. KPP Tczew)
Tczew - Nowa metoda oszustów - "na covid"
Oszuści kolejny raz próbują wyłudzać pieniądze metodą "na wnuczka". Tym razem wykorzystują legendę "na koronawirusa". Dzwonią głównie do starszych osób podając się za członka rodziny, który zachorował na Covid i jest w bardzo złym stanie. Po chwili do rozmowy wkracza rzekomy lekarz, który potwierdza tę sytuację wskazując na pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie.

Informując o konieczności poniesienia sporych nakładów finansowych próbują wyłudzić pieniądze żerując na dobrym sercu rozmówcy i jego strachu o życie swoich najbliższych. Chcąc wymusić szybką reakcję wywierają słowną presję na starszych osobach. By osiągnąć swój cel potrafią płakać do słuchawki czy wręcz krzyczeć na rozmówcę, który nie chce przekazać im pieniędzy.

- Pamiętajmy, że żaden pacjent chory na Covid-19 nie musi płacić za swoje leczenie. Zarówno diagnostyka, pobyt w szpitalu jak i podawane leki są darmowe. Jeśli dzwoni do nas osoba która próbuje wmówić nam, iż musimy zapłacić za leczenie najbliższych powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować o próbie oszustwa policję. - mówią policjanci.


Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które uchronią przed staniem się ofiarą takiego oszustwa.


1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
3. Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
4. Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
5. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr 112)!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +2

  Omega_gość

  01.02.2022, 10:06

  Jest jeszcze jedna metoda oszustów - "na orkiestrę". Banda żebraków oblega kościoły i zatrzymują starsze osoby tak długo, aż wyciągną z nich kasę.

  Odpowiedz
  IP: 198.244.xx3.xx2 
 • +3

  Gość _gość_gość_gość_gość

  01.02.2022, 17:57

  Przyjdzie czas na ciebie lub twoich bliskich jak maszyna ci z seruszkiem życie uratuje to sam będziesz latał zeby kase od starych babek wyciągać sprawdz każda fundację czy przelewają 100% uzbieranej sumy

  Cytuj
  IP: 109.131.xx2.xx0 

  jarek_gość

  02.02.2022, 10:53

  Mam pytanie do matki "Omega_gość", czy przypadkiem jak był mały nie wypadł z wózka głową na beton?

  Cytuj
  IP: 157.25.xx3.xx9 
 • +1

  anty szczepan _gość

  01.02.2022, 11:01

  ryba psuje się od głowy

  Ale przecież rzad Pisiu okrada tak od początku Polaków wmawiając im ,ze jest jakaś pandemia. Ilu na tym ucierpiało, umarło , ilu popadło w depresję. Powiem krótko i dobitnie.. Ten rząd to mordercy. Uzasadniam : przez te wdrażane kłamstwa i obostrzenia nie można odwiedzać chorych w szpitalach , domach pomocy itd itp Ludzie umierali sami bez pożegnania. Tak postępowali ostatnio niemcy w 2 wojnie światowej . Ilu z was cierpiało z powodu przymusowego oddzielenia od rodziny. Teraz bandziory uczą się od władzy jak kroić naiwnych. Więcej popierajcie na tej stronie kłamliwą i demoniczną pandemię.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.