Dawny Tczew świętuje 11. urodziny

Dawny Tczew
Dawny Tczew świętuje 11. urodziny
Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew obchodzi 11. urodziny. Co istotnego wydarzyło się w 2021 roku w gronie miłośników historii grodu Sambora i jakie są plany Dawnego Tczewa na nowy rok działalności?

Dawny Tczew - Wirtualne Muzeum Miasta to przede wszystkim portal internetowy www.dawnytczew.pl, który ma już ponad 252 tys. unikalnych odsłon. Umieściliśmy na nim kilkadziesiąt map i kronik, 450 artykułów o historii miasta oraz ponad 1000 zdjęć i archiwalnych dokumentów.

W mediach społecznościowych

Aktywną częścią portalu jest forum, które liczy ponad 1200 użytkowników, którzy napisali ponad 43,5 tys. postów w ponad 2650 tematach. Jest też miejscem powstania wielu naszych inicjatyw. Nasz profil na Facebooku obserwuje prawie 9,5 tys. osób z Polski i zagranicy. Rekordowy post ze zdjęciem przedstawiającym nieistniejącą kamienicę z popularną pizzerią przy ul. Ogrodowej "polubiło" 416, a skomentowały 124 osoby. Od 2021 r. jesteśmy obecni także na Instagramie, poszerzając grono odbiorców w Internecie, zainteresowanych dziejami Tczewa i ciekawostkami z nimi związanymi.


Na spotkaniach i rocznicach

Mimo trudnych warunków funkcjonowania w pandemii, w 2021 roku Dawny Tczew wciąż organizował spotkania i wykłady o historii lokalnej, jak na przykład lipcowe spotkanie w Lisewie Malborskim, w 170. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Mostu Tczewskiego. Historię miasta promujemy także w bardziej aktywny sposób, podczas spacerów, jak kolejna edycja Tczewskich Zaduszek, oraz wycieczek rowerowych, przy okazji włączając się w organizację Rowerowej Gry Miejskiej w ramach Tygodnia Mobilności Aktywnej, przygotowując zadanie dla rowerzystów łączące atrakcyjny sposób na spędzenie wolnego czasu, połączony z odkrywaniem Tczewa i jego historii. Nie tylko czynnie uczestniczyliśmy w miejskich wydarzeniach patriotycznych, ale jak co roku organizowaliśmy obchody ważnych, lokalnych rocznic: uczczenie ofiar mordu na tzw. Świńskim Rynku w 1940 roku, upamiętnienie powstania Szkoły Morskiej w Tczewie, czy Powstania Warszawskiego, w którym udział brali tczewscy harcerze.

Plany wydawnicze - apel o wsparcie

Wśród planów na nowy, 2022 rok, jest dokończenie realizacji kilku projektów, w tym drugie wydanie albumu "Mosty Tczewskie". Okazja jest nie byle jaka, bo w tym roku przypada 165. rocznica otwarcia mostu drogowego, wówczas najdłuższego takiego obiektu na świecie. Album zostanie poszerzony o dzieje mostu Knybawskiego.

Realizujemy również projekt pn. "Wspomnienia znad ujścia Dryboka do Wisły - dzieje Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy od czasów średniowiecznych do połowy XX w.", którego efektem będzie publikacja książkowa. Poza analizą dostępnej literatury przedmiotu, w tym monografii i prasy z bibliotek cyfrowych, odbywa się kwerenda w instytucjach ochrony zabytków oraz archiwach państwowych (analiza map, badanie starych akt i ksiąg gruntowych), jak również rekonstrukcja graficzna wybranych miejsc oraz spisywanie zachowanych w pamięci wspomnień. Zależy nam, aby ocalić od zapomnienia historię bliskich nam miejscowości, jak również osiedla, które po wojnie zostało podzielone na mniejsze jednostki, tracąc de facto świadomość swojej terytorialnej tożsamości. Formuła projektu pozostaje otwarta, a ostateczny rezultat naszych prac zależy od tego, jak dużą ilość i jaki zakres materiałów dla poszczególnych miejsc i osób uda się zebrać i opracować.

- Do współpracy przy "Projekcie Drybok" zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno chcących współtworzyć historię Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy, jak i dostarczyć źródeł do badania zagadnienia. Wszelkie stare zdjęcia, wspomnienia i powieści przodków lub inne wskazówki będą mile widziane. Będziemy również wdzięczni za wsparcie mieszkańców oraz naszych sympatyków w stworzeniu albumu o tczewskich mostach. Każdy, kto dostarczy informację lub materiał, zostanie oczywiście wymieniony w opisie źródeł publikacji. Zachęcamy do kontaktu na naszym profilu FB lub pod adresem mailowym:koordynator@dawnytczew.pl - informuje Przemysław Zieliński, koordynator Wirtualnego Muzeum Miasta Dawny Tczew.

Nadal będziemy prowadzić działania zmierzające do budowy Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy. Wierzymy, że przy szeroko zakrojonej współpracy z samorządem i wspólnotami wyznaniowymi uda się doprowadzić do powstania miejsca upamiętniającego zmarłych tczewian różnych wyznań, którzy spoczęli na zlikwidowanych już nekropoliach.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (13)
dodaj komentarz

 • +6

  Prawda_gość_gość

  01.02.2022, 09:16

  Mąciciele - dziady by się do pracy wzięli, a nie tylko wpierdalają się sprawy miasta. Przez nich most lisewski jest w takim stanie... dawno by był odbudowany gdyby dziadki z danego Tczewa nie wymyślili sobie, że ma być "historycznie" czy bardzo drogo budowane. Teraz sobie ubzdurali cudowanie cmentarza, którego nie ma.

  Odpowiedz
  IP: 51.159.xx8.xx9 
 • -4

  Darek_gość

  01.02.2022, 09:54

  Żadne dziadki

  Nie znam z tego grona nikogo w wieku emerytalnym. Raczej młodzi lub średnio młodzi, energiczni, pełni zapału ludzie. Z tego też, co pamiętam, warianty odbudowy nie różniły się w kosztach o więcej niż kilka procent. W niektórych przedstawianych wersjach, wariant nowoczesny bywał wręcz droższy.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx1.xx4 
  +1

  ..._gość

  01.02.2022, 11:51

  ....

  Pazerni Na Pieniądze mają ból d**y, że ktoś głośno obnaża ich babole?

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xx7 
  -5

  -Alex._gość

  01.02.2022, 14:38

  DAWNY TCZEW ZNIENAWIDZONY DO LIKWIDACJI

  Taka prawda DAWNY TCZEW MA SPALONE Mosty weszliw kontakty z potomkami faszyzmu taka organizacja wermacht .de o z ofertami kooperacji do dzisiaj .Specjalizacja DT to donosy i "komleksowa korupcja" dziwne policja ich kryja tak jak prokuratorzy to zgromadzenie to musi ulec likwidacji bo szerzy ukryty neofaszyzm szkodzi ziemi tczewskiej ,polsce MOST PRZEZ NICH NISZCZEJE TO KARYGODNE A ICH SPOTKANIE W TEJ SPRAWIE OBYWATELE LISEWA OLALI TAKI AUTORYTET DAWNEGO TCZEWA SKOMU FORUM . Fenomen media tczewskie wszystkie razem znimi spawcami taka komunistyczna-faszystowska tuba informaji .Podsumowanie pod mur z takimi i ognia ojej przyklejeni do OSP Tczew a ci tacy naiwni lub takie same ide ma osobnik ??? DAWNY TCZEW JEST ZNIENAWIDZONY A STAROSTA DAJE FILAR POWIATU OJEJ WYBORY ZAPASEM i ii

  Cytuj
  IP: 77.3.xx2.xx7 
  +1

  Obserwator_gość

  04.04.2023, 08:29

  Do Alex

  Człowieku, naucz się najpierw zasad pisowni. Wtedy komentuj.

  Cytuj
  IP: 188.47.xx6.xx6 
 • +2

  qq_gość

  01.02.2022, 09:26

  "... Okazja jest nie byle jaka, bo w tym roku przypada 165. rocznica otwarcia mostu drogowego..." właśnie MOSTU a teraz to jest molo. Czy zdjęcia mola też będą w tym albumie uwzględnione?

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • +6

  Hh_gość

  01.02.2022, 09:51

  Mostu już raczej nie będzie...ktoś się o niego stara? Jakby tak w ramach protestu tysiac mieszkańców Tczewa zablokowało most knybawski na pol dnia, tworząc korek aż do Elbląga to może by się ktoś zainteresowal

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • +9

  Parasol_gość

  01.02.2022, 09:53

  Dawny Czef do dymisji. Rozwiązać to kółko wzajemnej adoracji. Dać im jakąś robotę np. trzepanie worków po cemencie. W końcu by robili coś pożytecznego.

  Odpowiedz
  IP: 198.244.xx2.xx8 
 • -9

  Daniel_gość

  01.02.2022, 09:55

  Superpomysł!

  Jeśli za jeden zamach trzepaczką w ów worek po cemencie wpłacisz na konto odbudowy mostu 1000zł, to będziemy trzepać, choćby zaraz.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx1.xx4 
  +7

  do Daniel_gość

  01.02.2022, 10:46

  Tysiaka dla tych dziadów? Niech najpierw sami zapracują uczciwie. Jak na razie dużo gadają o moście, ale sami nic nie pomogli... wciąż tylko żądania z dvpy mają.

  Cytuj
  IP: 51.79.xx6.xxx 
  +1

  Obserwator_gość

  04.04.2023, 08:27

  Do krytyków

  Te opinie pięknie pokazują zazdrość i zawiść co poniektórych osobników. Pytanie tylko, skąd w nich tyle nienawiści? Jest grupa ludzi z pasją, która coś próbuje robić, a mimo to jest obrzucana błotem i hejtem. Ciekawe, jakimi efektami pracy mogą pochwalić się komentujący "Parasol_gość", "do Daniel_gość" i inni, że takie wyroki ferują. Poza namiętnym hejtowaniem oczywiście. Nie sztuką jest tylko siedzieć i krytykować przed kompem. Jeżeli coś rozwiązywać, to raczej grupy trzymające władzę, które dopuszczają się marnotrawienia publicznych pieniędzy i nieracjonalnego gospodarowania. A komu przeszkadza działalność społeczników?

  Cytuj
  IP: 188.47.xx6.xx6 
 • -2

  Daniel_gość

  01.02.2022, 12:24

  "...wciąż tylko żądania z dvpy mają."

  Tak głęboko nie zaglądałem.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx3 
 • +4

  Gdańsk _gość

  01.02.2022, 20:25

  Przy następnym stosunku zajrzyj tam jak cię to tak ciekawi. A na razie wypierdalaj.

  Cytuj
  IP: 77.111.xx6.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.