Rewitalizacja Parku - do 18 grudnia ratusz czeka na uwagi

Park Miejski (fot. tcz.pl)
Rewitalizacja Parku - do 18 grudnia ratusz czeka na uwagi
Jeszcze tylko do 18 grudnia każdy mieszkaniec miasta ma możliwość zapoznania się z zaproponowaną koncepcją parku oraz może mieć wpływ na jej kształt poprzez wniesienie swoich uwag, zastrzeżeń lub pomysłów. Trwa dyskusja nad nowym projektem zagospodarowania parku.

Od 9 grudnia na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Tczewie (www.wrotatczewa.pl) można zapoznać się z nową koncepcja zagospodarowania Parku Miejskiego. Celem projektu koncepcyjnego parku jest przywrócenie historycznego charakteru założenia parkowego, przy jednoczesnym zaadaptowaniu go do współczesnych potrzeb. W koncepcji starano się przywrócić ten charakter kompozycji poprzez uczytelnienie, a niekiedy odtworzenie dawnego układu komunikacji na podstawie dawnych map, planów miasta Tczewa, zdjęć i śladów w terenie.

- Wszystkie alejki staną się ciągami pieszymi, zaś ruch rowerowy, zgodnie z zaleceniem Urzędu Konserwatora Zabytków, będzie się odbywał poza granicami zabytkowego założenia. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Całość koncepcji oraz możliwość zadawania pytań znajduje się na stronie: https://park.tczew.pl . Konsultacje potrwają do dnia 18 grudnia 2020r.

- To pierwszy etap - w przyszłym roku powstanie projekt. W kolejnych latach chcemy rozpocząć prace. Szacujemy, że całość może kosztować nawet 10 mln zł, dlatego zadanie będzie wykonywane etapami. Jeśli będzie możliwość ubiegania się o fundusze zewnętrze, zrobimy to - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Początki Parku Miejskiego w Tczewie sięgają końca XIX wieku. W 1889 roku Towarzystwo Upiększania postanowiło, że Tczew będzie posiadał swoją "przechadzkę" czyli park miejski. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był ówczesny prezes Towarzystwa, właściciel fabryki maszyn rolniczych, Willy Muscate. Wielki miłośnik zieleni i założeń parkowych. Park Miejski postanowiono założyć w szerokim parowie - za obwarowaniem Wisły, dochodzącym do ulicy Bałdowskiej. Dzisiaj na terenie parku występuje około 10000 sztuk drzew i krzewów (uwzględniając krzewy w skupiskach oraz żywopłoty), w przeważającej większości liściaste. Wiek najstarszych drzew rosnących w parku określa się na prawie 120 lat, pochodzą z pierwszych założeń parkowych z końca XIX stulecia. Niektóre drzewa osiągnęły wysokość 25 m i więcej. W 2017 roku Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zadecydował o wpisaniu obszaru Parku Miejskiego w Tczewie do rejestru zabytków. Wnioskował o to Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa. Społecznicy podejmowali też różne działania na rzecz rewitalizacji.

Przygotowana na zlecenie ratusza koncepcja zakłada m. in. stworzenie łąk kwietnych, placów zabaw, miejsca do piknikowania, rewitalizację miejskiego amfiteatru, czy odtworzenie naturalnego zbiornika wodnego w miejscu betonowej sadzawki z żabkami. W zlokalizowanym budynku mieszkalnym powstałaby restauracja. W planach jest też lodziarnia. Szczegóły tutaj.

Poniżej głos w dyskusji przygotowany przez społeczników z Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa.

Rewitalizacja Park Miejskiego w Tczewie

Do tej pory było 5 różnych koncepcji rewitalizacji czy renowacji parku miejskiego w Tczewie:

I. 1998 projekt renowacji parku autorstwa Janusza Landowskiego i Anny Bubki

II. 2007 wizja studentów ASP, po której powstał zegar słoneczny

III. 2015 płatny park linowy

IV. 2016 koncepcja społeczna, po której powstały elementy ścieżki zdrowia - city workout przy kortach

V. 2016 koncepcja miejsko - społeczna, ustalona po spotkaniu z prezydentem.


Porównanie koncepcji społecznej i najnowszej wersji koncepcji urzędowej.

Przechodząc do detali obu koncepcji znajdujemy wiele podobieństw i kilka różnic. Dla ułatwienia cytaty z koncepcji miejskiej są przedstawiane jako pierwsze, a cytaty z koncepcji społecznej (społeczno - miejskiej) jako drugi i napisane są kursywą.

Obie koncepcje zakładają podobne cele. Miejska: Celem projektu koncepcyjnego parku jest przywrócenie historycznego charakteru założenia parkowego, przy jednoczesnym zaadaptowaniu go do współczesnych potrzeb. Społeczna: Głównym założeniem koncepcji programowo-przestrzennej Parku Miejskiego w Tczewie jest wydobycie największych walorów przyrodniczych i przestrzennych wraz z zachowaniem i wzmocnieniem jego naturalnego charakteru a także stworzeniem dodatkowych przestrzeni dla poprawy funkcjonowania parku przez cały rok.

Park, przy tworzeniu którego prace rozpoczęto pod koniec XIX wieku, cechuje się układem swobodnym nawiązującym do stylu kaligraficznego z miękkimi, płynnymi liniami układu ścieżek.
W koncepcji starano się przywrócić ten charakter kompozycji poprzez uczytelnienie, a niekiedy odtworzenie dawnego układu komunikacji na podstawie dawnych map, planów miasta Tczewa, zdjęć i śladów w terenie.

Istniejące ciągi piesze wymagają remontu oraz odtworzenia . Zaproponowano wymianę kostki brukowej na nawierzchnię ziemną, przepuszczalną dla wody wraz ze spadkami poprzecznymi i podłużnymi w celu usunięcia nadmiaru wody opadowej. W górnej części parku w okolicach kamienia Muscatego proponuje się odtworzenie historycznych alejek w układzie precelkowym a także wyremontowanie historycznych ciągów pieszych poprzez przełożenie i uzupełnienie kostki granitowej i bazaltowej. Zaprojektowano zmianę głównej trasy pieszo rowerowej przy polanie rekreacyjnej z uwagi na jej duży kąt nachylenia, projektowana nowa ścieżka nawiązuje do ścieżki historycznej i pozwala na łagodniejszą komunikację


Park to przede wszystkim zieleń

Jak wykazała analiza dendrochronologiczna, znaczna część (około połowy - drzewa w kolorze żółtym) drzew na terenie parku, pochodzi z okresu powojennego i nie stanowi ona elementów historycznego układu. Jednakże nawet gdyby wszystkie je usunąć (czego oczywiście nie planuje się) okazałoby się, że w zasadzie nie zmieni to kwestii znacznego zacienienia parku. Widać to na projekcie koncepcyjnym, gdzie zaznaczono tylko drzewa starsze, sadzone w od końca XIX wieku do II Wojny Światowej. Dlatego planuje się jedynie nieznaczną wycinkę drzew młodszych, tam gdzie kolidują z przebiegiem odtwarzanych dawnych ścieżek, lub ich pokrój bądź stan zdrowotny będzie tego wymagał.

W całym drzewostanie wskazane jest przeprowadzenie cięć pielęgnacyjnych sanitarnych i korygujących oraz analiza ewentualnych usunięć drzew - pod kątem sanitarnym i bezpieczeństwa
użytkowników oraz pod kątem projektowanych polan parkowych. Na całej powierzchni parku proponuje się przeprowadzenie renowacji ściółki parkowej i trawników, wzbogaconych w roślinność zadarniającą - okrywową np. bluszcz pospolity, runianka japońska oraztypowe byliny leśne np. zawilce, przylaszczki, trawy ozdobne, krzewinki.

Park nie dla rowerów? Będziemy walczyć!

Wszystkie alejki staną się ciągami pieszymi, zaś ruch rowerowy, zgodnie z zaleceniem Urzędu Konserwatora Zabytków, będzie się odbywał poza granicami zabytkowego założenia.

Dla rowerzystów przewiduje się ścieżki wzdłuż ul. Sienkiewicza , Kołłątaja oraz ścieżkę poprzeczną pomiędzy kortami tenisowymi a plenerową przestrzenią dla sztuki. Wydzielona, oznaczona i utwardzona ścieżka dla rowerzystów oddzielona od ścieżki pieszej (wyróżnienie kolorem) bez zbyt stromych podjazdów. Ścieżka okólna wokół parku.

Ogrody francuskie - tak!

Przywrócone zostaną ważne elementy dawnej kompozycji parku - wejście od zachodu i od wschodu założenia. Zachodnie wejście (ryc. 1) zyska odtworzoną podłużną rabatę obsadzoną kwiatami jednorocznymi i wazy kwiatowe, nawiązujące do historycznych form. Natomiast odtworzenie wejścia od strony wschodniej, wymagałoby usunięcia lub przeniesienia jednego z trzech kortów tenisowych. Pozostałe dwa, pozostałyby na dawnym miejscu tak jak było przed I Wojną Światową.

Zaprojektowano przy ul. Bałdowskiej lokalizację ogrodu w stylu francuskim nawiązującego do formy historycznej uwzględniającą obecny stan zadrzewienia oraz Pomnika Harcerzy, który wymaga dodatkowej oprawy przestrzennej i poprawy estetyki otoczenia. Wzdłuż ulicy na skarpie proponuje się odtworzenie żywopłotu oraz niskiego ogrodzenia jako dodatkowego izolatora akustycznego od ul. Bałdowskiej.

Polana piknikowa - ok!

Istotnym elementem parku jest rozległa polana w południowo - zachodniej części parku. Jest szczególnie cenna dla całości założenia, dzięki znacznemu nasłonecznieniu w tym raczej cienistym parku. Planuje się tu, po przeniesieniu elementów zegara słonecznego w inne miejsce, stworzenie polany piknikowej z leżakami, altaną piknikową (ryc. 3), kawiarenką - lodziarnią (ryc. 2) i towarzyszącym jej placem zabaw dla dzieci młodszych (ryc. 3, 4, 5, 6, 7). Nieco dalej na wschód, przy rezerwowym ujęciu wody, ulokowano plac zabaw dla dzieci starszych (ryc. 3, 4, 5, 6, 7).

Obecną polanę proponuje się wykorzystać na polanę piknikową a także jako przestrzeń do zajęć oraz akcji plenerowych. U szczytu polany piknikowej proponuje się lokalizację altan chroniących przed deszczem oraz ustawienie stołów do gier planszowych. W przestrzeni parku wyznaczono plac zabaw dla dzieci do lat 7 wraz z urządzeniami dostosowanymi tematycznie z przestrzenią parkową ,jego lokalizacja powinna zapewniać odpowiednie nasłonecznienie oraz zapewniać miejsca wypoczynkowe dla opiekunów osłonięte od słońca.

Plac zabaw na misiach -nie ma problemu

Po stronie północno - zachodniej polany usytuowany zostanie plac zabaw "piaskowy" (ryc. 8).

Drugi plac zabaw zlokalizowano na tzw. "misiach" Projektowany plac ma charakter muzyczny z urządzeniami do ćwiczeń na instrumentach plenerowych oraz dodatkowo proponuje się ławkę z Grzegorzem Ciechowskim jako patrona amfiteatru.

Amfiteatr - będzie porozumienie :)

Elementem, który najbardziej zakłóca historyczną kompozycję parku jest amfiteatr. Jego nieatrakcyjna masywna bryła, zniekształcała przebieg głównej alejki dolnej, najstarszej części parku. Proponuje się likwidację i budynku amfiteatru i plastikowych, agresywnych w barwie siedzisk. W to miejsce powstanie letnia, niewielka scena dla kameralnych koncertów, zaś amifiteatralna, słoneczna polana po usunięciu obecnych siedzisk, wyposażona zostanie w mniej liczne drewniane ławki i leżaki, sprzyjające tak wypoczynkowi jak i uczestniczeniu w ewentualnych występach. Zniknie ogrodzenie wydzielające teren amfiteatru i zostanie on przywrócony parkowi. Dzięki likwidacji amfiteatru będzie można przywrócić również historyczny przebieg głównej alejki parkowej.

Amfiteatr -proponuje się przebudowę istniejącej sceny wraz z zadaszeniem o lekkiej konstrukcji przekrytej membraną oraz większe jego wykorzystanie do wszelkiego rodzaju koncertów, spektakli i filmów oraz wydarzeń sportowych.

Łąka kwietna czy Palludarium ? Lepiej to drugie

Po obu stronach amfiteatru na dnie doliny, w północnej części parku, powstaną połacie barwnej łąki kwietnej (ryc. 9), koszonej raz rocznie jeśli jest wysiana z roślin jednorocznych, zaś dwukrotnie z gatunków wieloletnich. Aby móc podziwiać z bliska kwiaty łąkowe i jednocześnie jej nie deptać, zaproponowano poprowadzenie przez nią, nieco podwyższonego drewnianego pomostu.

W miejscach podmokłych zaproponowano zastosowanie nasadzeń roślin paludaryjnych z trwałymi elementami rynien, niecek, basenów utrzymujących wodę opadową Rozwiązanie takie jednocześnie będzie stanowić naturalne poidła dla ptaków i innej drobne fauny. W miejscach z roślinnością paludaryjną na terenach podmokłych proponuje się drewniane kładki i pomosty w celu umożliwienia przechodzenia.

Żabki - nie tak daleko!

Kolejny istotny element kompozycji parku to niewielkie owalne oczko wodne. Obecnie posiada betonową nieckę i ozdobione jest figurkami żab pochodzących z okresu powojennego. Proponuje się przywrócić, po likwidacji betonu, naturalne dno zbiornika, które umożliwi posadzenie na brzegu roślin wodnych, bagiennych i nadbrzeżnych. Nada to zbiornikowi bardziej naturalny charakter, taki jaki posiadał w okresie powstania parku. Planuje się zastosowanie fontanny (ryc. 10) tryskającej bezpośrednio z wody, tak jak było to w początkowym okresie tworzenia parku. Wokół zbiornika, przywrócone zostanie niskie stalowe ogrodzenie o formie, która przedstawiona została na dawnych fotografiach. Figurki żab, mimo że nie stanowią elementu o historycznym charakterze, są lubiane przez mieszkańców. Proponuje się umieścić je przy brzegu zbiornika wśród roślinności wodnej (może pomalowane na złoto?). Przywrócone zostaną nasadzenia, rosnących tam dawniej, wierzb płaczących przy półkolistych ławkach, po obu stronach zbiornika.

Staw proponuje się wykonać w historycznej lokalizacji z całkowitą przebudową niecki w formie naturalistycznej z dodatkowym elementem kurtyny wodnej.

Restauracja/ kawiarni w parku? - Bardzo za!

W budynku mieszkalnym przy Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w pobliżu zbiornika, mogłaby powstać restauracja.

Wydzielone miejsca (bez opłat) dla mobilnej gastronomii. Docelowo kawiarnia w budynku mieszkalnym przy żabkach, z tzw. ogrodem zimowym.


Ścieżka edukacyjna? Zmieńmy nieco jej przebieg

W południowej, najmłodszej i nieco zacienionej części założenia parkowego powstanie ścieżka przyrodnicza, która pozwoli na zapoznanie się z krzewami cienioznośnymi takimi jak kalina, bez czarny czy dereń. Znajdzie się tu również, wewnątrz dużego okręgu, kolekcja różnych odmian różaneczników i azali.

Zaprojektowano ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną która będzie eksponować głównie drzewostan parkowy oraz pojedyncze drzewa-pomniki przyrody. Proponowany szlak ścieżki mógłby prowadzić następującą trasą: wejście od strony ul. Kołłątaja i zielonej (grupy dębów i pojedynczych egzemplarzy), dalej w kierunku amfiteatru (po drodze daglezje zielone, klon srebrzysty), dalej w kierunku stawu (po drodze choina kanadyjska, nad stawem pomniki przyrody - buki czerwone i lipa amerykańska oraz urokliwa aleja z lipy krymskiej), następnie schodami w kierunku "szneki" (po drodze jesiony, buki) i kamienia Muscatego.

Sport to zdrowie, ale budujmy wokół tego co jest

W tej części parku umieszczono plac zabaw dla młodzieży m.in. ze znacznych rozmiarów piramidę wspinaczkową (ryc. 11). Jej delikatna ażurowa forma nie będzie kolidowała z historycznym charakterem parku. Przy dawnej ścieżce rowerowej, znajdą się elementy ścieżki zdrowia, zaś nieco dalej na północ, zaprojektowano siłownię na wolnym powietrzu oraz jaszcze jeden plac zabaw dla dzieci. Będzie on mógł służyć dzieciom, z racji pewnego zacienienia, szczególnie w upalne dni.

Wzdłuż ul. Sienkiewicza w miejscu urządzeń z lat 70 proponuje się nowe urządzenia do ćwiczeń siłowych oraz ścieżkę zdrowia. Istniejące korty tenisowe wymagają wymiany starego ogrodzenia wraz z piłkochwytami oraz remontu pomieszczenia sanitarno-szatniowego wraz z podręcznym magazynem.


"Szneka" wraca do życia

W tej części parku znajduje się pagórek, dawniej wyższy niż obecnie. Zostanie on podwyższony a na jego szczyt, tak jak dawniej prowadziła będzie spiralna ścieżka.

W miejscu tzw. "szneki" zaprojektowano wypoczynkowy punkt widokowy. Proponuję się podwyższenie ziemnego kopca ze spiralną ścieżką okólną o małym spadku dostosowaną do poruszania się osób na wózkach inwalidzkich. Skarpy proponuje się obsadzić bylinami a na szczycie punktu widokowego proponuje się wkomponować wygodne siedziska ukierunkowane na najciekawsze przestrzenie widokowe.


Wybiegi dla psów - brak :(

Zaproponowano wybiegi dla psów we wschodniej części parku, wybieg powinien być zaopatrzony w specjalne urządzenia do ćwiczeń dla psów oraz poidło. Teren należy wygrodzić ogrodzeniem.

Wodny plac zabaw
We wschodniej części parku, dawniej należącej do sąsiadującej z nim szkoły, znajduje się fragment parku o odmiennym charakterze kompozycyjnym niż pozostała część założenia. Dominują tu linie proste, charakterystyczne dla kompozycji modernistycznych. Powstanie tu płytki zbiornik wodny, który dzięki systemowi niewysokich fontann będzie stanowił wodny plac zabaw dla dzieci (ryc. 12). Tu również znajdzie się labirynt (ryc. 13), z niewysokich krzewów jako atrakcja dla dzieci.

W małym parku przy Technikum powstanie wodny plac zabaw.


Toalety, czyli park w XXI wieku :)

Dawna toaleta, będąca pod ochroną konserwatorską, zostanie przekształcona w centrum informacji. W pobliżu amfiteatralnej polany, przy głównej alejce w dolnej części parku, powstanie toaleta automatyczna (ryc. 14). Druga toaleta mogłaby się znajdować przy projektowanej restauracji.

Należy wyremontować dwie toalety przy parku (przy ul. Kołłątaja i przy kortach) oraz dodać jedną przy Sienkiewicza w pobliżu bloku przy ul. Zielonej.

Co ze sportami zimowymi?

Rekonstrukcja górki do zjeżdżania na sankach z innym profilem wylotu ze względu na bezpieczeństwo.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

  • -9

    luluś_gość

    15.12.2020, 08:13

    Wy jak ekoteroryści

    Rioty i mniernoty, Brządkowskie, rude oficery i inne. Nie macie poparcia mieszkańcow a jedynie waszej wąskiej grupki, która wiecznie mąci, psuje i przeszkadza. Jesteście trochę jak Zbyszek (dla niektórych z was, guru) - duzo gadacie a potem nic z tego nie wynika. Jak zwykle wtrącicie swoje 3 grosze i potem z parku nic nie wyjdzie, ani w lewo ani w prawo - będzie syf na kolejne lata. Skłócacie Tczew i dzielicie go. Poczytajcie ile jest opinii pozytywnych na temat nowej koncepcji i jak (nie)wiele mówi się o waszej. Słuchajcie nas, egoiści - nie psujecie!

    Odpowiedz
    IP: 51.210.xx2.xx2 
  • +11

    obywatel GTC_gość

    15.12.2020, 10:01

    Łyso ci misiu?

    Kogo trzeba słuchać? Wasi waszego wodza? To wy miernoty jesteście odpowiedzialni za syf w mieście.

    Cytuj
    IP: 185.167.xx5.xx0 
    +3

    .._gość

    15.12.2020, 10:37

    ..

    Luluś-Miruś? Hej grubasku.

    Cytuj
    IP: 83.15.xx3.xx5 
    -3

    Rowerowy_johny_gość

    15.12.2020, 10:55

    Koniecznie musi być ścieżka ....

    .... rowerowa, jak jadę w upalny dzień +30 stopni na zewnątrz, to wjazd do parku jest wielką ulgą od nagrzanej asfaltozy i betonozy.

    Cytuj
    IP: 157.25.xx0.xx6 
  • -15

    qq_gość

    15.12.2020, 08:32

    wyciąć ten syf wpidu i sprzedać i po kłopocie;]

    Odpowiedz
    IP: 87.204.xx2.xx2 
  • +12

    EkO_gość

    15.12.2020, 09:04

    Nie rozumiem koncepcji siłowni pod chmurką w parku. Przecież nikt z tego nie korzysta. Nawet wandalom nie chce się tam chodzić...

    Odpowiedz
    IP: 82.160.xx7.xx5 
  • +10

    W_gość

    15.12.2020, 09:31

    W malinowym chrusniaku

    Mam nadzieję że komuś będzie zależało aby ten park był jednak reprezentatywny a nie chodzi o kolejne wyrzucanie kasy w błoto. Wystarczy porównać park w Starogardzie - nie jest to szczyt marzeń ale Tczew ze swoim zaroslakiem nawet przy Stg wypada blado. Jeśli jest plan wydać tyle mln to może warto informować mieszkańców co i ile kosztuje w obecnym etapie prac? Bo okaże się później ze przeniesienie fantastycznego zegara to koszt 300 tys. A fontanna to 1,5 mln. Nie mówiąc już o stolicach do gier planszowych bo takowe potrafią kosztować 20 tysięcy + robocizna. Wtedy 10 baniek pęknie a będzie jak jest.

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx5.xx6 
  • -2

    Hggg_gość

    15.12.2020, 09:36

    Za wszelką cenę zniszczyć historie parku ????

    Odpowiedz
    IP: 37.248.xx1.xxx 
  • +10

    gościu_gość

    15.12.2020, 10:53

    W kwestii formalnej

    W kwestii formalnej. Ten plan rewitalizacji Parku Miejskiego, ktoś opracował. Ten plan, sam się nie opracował. Obowiązuje zasada, że autorzy pod takimi opracowaniami się podpisują. Jeżeli się nie podpisują, to oznacza że się wstydzą swojego opracowania. Wyj ać z Parku, ten zegar słoneczny ustawiony, w cieniu drzew 11 lat temu za 200 tyś. zł.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx5 
  • +4

    qq_gość

    15.12.2020, 13:11

    uchwalić możliwość spożywania piwka pod chmurką w parku bez narazania sie na mandat. tak jak to jest na bulwarach warszawskich.

    Odpowiedz
    IP: 87.204.xx2.xx2 
  • ziom_gość

    17.12.2020, 17:01

    ścieżki

    Tyle kasy wywalone na polbruk aby teraz wszystko zrywać i tworzyć ziemne ścieżki tylko dla tego że kiedyś tak było ? Bez przesady chodzi chyba o to aby ułatwiać życie a nie utrudniać, czy nie? Bo kiedyś kostki nie było? To nie tyko ścieżki spacerowe ale także ciągi komunikacyjne.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx1.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA