W Gniewie odbyła sie XV Gminna Gala Wolontariatu

(fot. gniew.pl)
W Gniewie odbyła sie XV Gminna Gala Wolontariatu
W czwartek, 2 grudnia na zamku w Gniewie odbyła się 15 Gminna Gala Wolontariatu. Podczas uroczystości nagrody i wyróżnienia przyznano najaktywniejszym animatorom, wolontariuszom, organizacjom społecznym oraz firmom prospołecznym. Nagrodzono także lokalne inicjatywy społeczne. Laureatom osobiście odznaczali burmistrz Maciej Czarnecki oraz zastępca Joanna Kamińska.

- Jest mi niezmiernie miło pogratulować wszystkim nagrodzonym. Ostatnie trzy lata to trudny czas dla naszej społeczności nie tylko w Gniewie, ale i w całej Polsce. Możemy tak naprawdę być dumni, bo wolontariuszami jesteśmy wszyscy. W obliczu pandemii, której musieliśmy sprostać, w obliczu wojny na Ukrainie, w czasie której udzielaliśmy i udzielamy nadal pomocy uchodźcom, każdy z nas tak naprawdę zasługuje na słowa uznania. Dlatego bardzo Wam dziękuję i gratuluję. Wolontariuszem staje się każdy, kto patrzy głęboko w swoje serce i potrafi pomóc drugiemu człowiekowi. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie zarazili się pomaganiem, aby jednak podjęli się działań na rzecz dobra społecznego, a przede wszystkim dla drugiego człowieka - mówił do społeczników burmistrz Maciej Czarnecki.

Kategoria Wolontariusz Roku 2022

Wyróżnienie w kategorii Wolontariusz Roku jako pierwszy otrzymali Zofia Rutkowska i Mateusz Bytner. Ci sympatyczni nastolatkowie z niewątpliwie artystyczną duszą mogą być wzorem dla dzisiejszej młodzieży. Swoją aktywną postawą pokazują, że zawsze można zaleźć czas, aby bezinteresownie zaangażować się w nowe działania, nieść pomoc i radość innym. Najczęściej spotykamy ich w trakcie miejskich wydarzeń kulturalnych, podczas których chętnie wspierają organizatorów, dzieląc się także dobrymi pomysłami i prezentują swoje umiejętności szczudlarskie i animatorskie.


Kolejne wyróżnienie powędrowało do Danuty Iwańskiej, która jest prawdziwą miłośniczką zwierząt. Wolontariuszka od wielu lat otacza swoją opieką bezdomne koty, którym pomaga przeżyć, z własnej inicjatywy podejmując przeróżne formy wsparcia. Z własnej inicjatywy też dokarmia i leczy głodne i chore zwierzęta.

Wolontariuszem Roku 2022 została Martyna Malinowska, która swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęła jeszcze w gimnazjum. W szkole średniej aktywnie działała w szkolnym klubie wolontariusza, aktywnie uczestnicząc we wszelkich działaniach na rzecz innych. Szybko związała się z Domem Pomocy Społecznej w Gniewie, w którym to regularnie odwiedza jego mieszkańców. Praca laureatki na rzecz drugiego człowieka trwa już ponad 8 lat. Jej postawa budzi ogromny szacunek i podziw, a bezcenny dar serca i prywatny czas, które ofiaruje starszym, chorym i potrzebującym, zasługują na najwyższe uznanie.

Drugą statuetkę w tej kategorii odebrała Paulina Kossecka-Grabarczyk. Jak sama przyznaje kocha pomagać, dlatego też włącza się w każdą akcję pomocy. Laureatka angażuje się w charytatywne działania na rzecz potrzebujących mieszkańców naszej gminy. Aktywnie włączyła się między innymi w organizację pomocy dla chorych Fabiana, Lei czy Ewy, wspierała także rodziny zza wschodniej granicy, szukające u nas schronienia przed trwającą wojną. Najczęściej pomaga po cichu, nie szukając poklasku i rozgłosu, gdyż robi to z prawdziwej potrzeby serca. Wspiera bezdomnych, starszych, biednych i rodziny, pozostające w trudnej sytuacji życiowej, wyciągając do nich swoją pomocną dłoń.

Kategoria Animator Roku 2022

Pierwsze wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do Moniki Słomskiej. Wrażliwość, zaangażowanie i niebywała aktywność to cechy prawdziwego animatora, które z powodzeniem wykorzystuje w pracy w świetlicy wiejskiej w Kolonii Ostrowickiej, bez reszty poświęcając się integracji dzieci i młodzieży. Jako członkini miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, współorganizuje świetlicowe zajęcia dla dorosłych i małych mieszkańców sołectwa.

Druga wyróżniona animatorka to nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewie i szkoły podstawowej w Piasecznie Wioleta Fiedorowicz, która od kilku lat z pełnym zaangażowaniem działa w Szkolnym Klubie Wolontariusza przy gniewskiej placówce. Działa nie tylko na rzecz środowiska szkolnego, ale i lokalnej społeczności. Chętnie współpracuje przy organizacji tak szkolnych, jak i miejskich wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Trzecia z wyróżnionych animatorek to Ewa Sobolewska, od dawna zaangażowana w aktywizację gniewskich seniorów, działając w Klubie Seniora "Wesoła Jesień" oraz na rzecz starszych pokoleń gniewian. Wszelkie działania podejmowane przez tą niezwyczajną seniorkę podyktowane są potrzebą serca i troską o godną i przyjemną jesień życia naszych mieszkańców. Za swoje działania doceniona została przez Marszałka Województwa Pomorskiego, który w 2021 roku w ramach konkursu Pomorskie dla Seniora odznaczył ją tytułem "Zwyczajny - Niezwyczajny Senior".

Animatorem Roku 2022 została Doroty Kryszczuk. Otwartość, charyzma, inicjatywa, pracowitość. To cechy, którymi najlepiej opisać można naszą laureatkę. Na co dzień pełni funkcję sołtysa, jak nikt więc zna i dba o swoją małą społeczność, angażując się w jej integrację. Potrafi inspirować, zachęcać do aktywności i mobilizować do działania. Z wielką pasją i pomysłowością podejmuje się nowych działań w sołectwie sprawiając, że tętni ono życiem. Choć włodarzem swojego sołectwa jest zaledwie od dwóch lat, ma już na swoim koncie wiele ciekawych przedsięwzięć. Chętnie realizuje działania nie tylko w swoim otoczeniu, ale pozytywnie odpowiada też na wszelkie zaproszenia do współpracy również podczas gminnych wydarzeń.

Organizacja Społeczna Roku 2022

W tej kategorii kapituła przyznała dwa wyróżnienia. Powędrowały one do Koła Gospodyń Wiejskich w Brodach Pomorskich oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Kolonii Ostrowickiej.


Organizacje docenione zostały za swoją działalność na rzecz lokalnych środowisk i organizację wielu, ciekawych przedsięwzięć dla społeczności w swoich sołectwach. Koła niejednokrotnie reprezentowały też gminę poza jej granicami, przyczyniając się aktywnie do promocji naszej jednostki.

Laureatem tej kategorii został Chór Żeński Harmonia Sphaerarum. Zespół od samego początku swojego istnienia wykazuje wielką determinację, intensywnie pracując nad rozwojem wokalnym wszystkich swoich członków. Grupa wykonuje głównie utwory a capella muzyki rozrywkowej i sakralnej, a jej znakiem rozpoznawczym jest siła kobiecych głosów i charakterów. Organizacja w swojej czteroletniej karierze ma już na swoim koncie wiele wspaniałych, widowiskowych koncertów. Uświetnia występami uroczystości państwowe, święta oraz imprezy okolicznościowe na terenie miasta i gminy Gniew, będąc dziś jej artystyczną wizytówką, godnie reprezentując ją w całej Polsce, jak również poza granicami kraju. Grupę utalentowanych i pięknych dziewcząt prowadzi wykwalifikowana dyrygentka Izabela Chyła.

Firma Prospołeczna Roku 2022

Pierwszym z wyróżnionych w tej kategorii przedsiębiorstw jest firma Gerlicher Przemysław Małkowski z Opalenia. Choć za swoją prospołeczną działalność została już doceniona na gminnej gali w 2017 roku, nie poprzestała w udzielaniu pomocy. Tę oferuje bowiem po dziś dzień, wspierając nie tylko opaleńskie podmioty, ale także sportowe organizacje z pozostałych części gminy. Jedną z nich, która szczególnie poznała dobre serce właścicieli firmy jest Uczniowski Klub Sportowy Karate Tradycyjnego, który niejednokrotnie korzystał z pomocy organizacyjnej i finansowej przedsiębiorstwa, w zakresie organizacji kosztownych transportów gniewskich karateków na zawody i wypoczynek letni na południu Polski.

Drugie wyróżnienie przyznano jeleńskiemu Resortowi Jeleń & SPA. Firma, choć jest stosunkowo młodym przedsiębiorstwem, działającym na terenie gminy Gniew, już wykazała się niezwykle otwartą postawą na rzecz lokalnego środowiska. Jeszcze w trakcie budowy okazałego obiektu, włączyła się w organizację letniego festiwalu w Jeleniu, świadcząc pomoc organizacyjną i okazując finansowe wsparcie Ochotniczej Straży Pożarnej i Sołectwu Jeleń. Firma zlokalizowana w atrakcyjnym miejscu, chętnie użycza swojego terenu pod organizowane w sołectwie turnieje piłki nożnej czy festyny z okazji Dnia Dziecka, aktywnie włączając się również w przygotowanie ciekawych atrakcji oraz nagród dla uczestników imprez.

Firmą Prospołeczną Roku 2022 został Zakład Produkcji Kruszyw w Gniewie. Przedsiębiorstwo aktywnie wspiera działalność szczególnie sportową i rekreacyjną na naszym terenie. Od wielu lat jest już sponsorem lokalnej drużyny piłkarskiej, finansowo wsparł gminę w budowie gniewskiego skate-parku, organizuje cykliczne konkursy i wydarzenia dla mieszkańców naszej gminy. Od 2014 roku firma nieprzerwanie realizuje program stypendialny dla młodych mieszkańców gminy Gniew, w ramach którego nagradza uczniów za dobre wyniki w nauce. Jako sponsor tytularny Biegu Gniewskiego zapewnia niemałe środki finansowe na organizację przedsięwzięcia, oferując pomoc i angażując się w sprawne przeprowadzenie biegu. Zakład zasponsorował także nowy element placu zabaw przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gniewie, który stanowi dodatkowy element zabawy dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy.

Inicjatywa Społeczna Roku 2022

Pierwszą z wyróżnionych inicjatyw jest inicjatywa odnowienia placu zabaw w Kursztynie. Obiekt zlokalizowany w centralnym punkcie wsi sprawił, że wiejskie życie tej społeczności odżyło na nowo. Festyny wiejskie, Dni Dziecka i wydarzenia realizowane szczególnie w czasie letnim na terenie placu zabaw integrują lokalną społeczność, zacieśniają sąsiedzkie więzi i jeszcze bardziej umacniają dziecięce przyjaźnie.

Drugim z wyróżnionych przedsięwzięć jest inicjatywa stworzenia miejsca rekreacji przy ul. Mieszka I w Gniewie, zrealizowana w ubiegłym roku na jednej z najstarszych ulic w Gniewie. Jej realizatorzy zakasali więc rękawy, stworzyli pomysł i pozyskali zewnętrze środki na jego realizację z programów Działaj Lokalnie i Akumulator Społeczny. Zaangażowanie sąsiadów tej ulicy dało wspaniały efekt w postaci wspólnej przestrzeni, wokół której integruje się lokalna społeczność.

Nagrodę główną w tej kategorii otrzymała inicjatywa stworzenia pomnika, upamiętniającego społeczność żydowską w Gniewie, w ramach której przy ul. Zamkowej w Gniewie powstał nowy element miejskiej architektury. Obiekt zlokalizowany w miejscu byłej gniewskiej synagogi, upamiętnia życie gniewskich żydów sprzed 1939 roku, których obecność na stałe zapisała się na kartach historii naszego miasta. W 2021 roku mieszkańcy stworzyli miejsce, które zachęca nas do wzięcia udziału w wędrówce po historii gniewskiej społeczności żydowskiej, przybliżając nam jej losy i kulturę, które na nowo ożyły w ulicach miasta.

W nagrodę dla społeczników wystawiony został spektakl "Roztańczone pasje - od romantyzmu do współczesności", przygotowany przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Gniewie. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizatorzy uroczystości dziękują Spółce Zamek Gniew za bezpłatne użyczenie dziedzińca na potrzeby organizacji gali oraz firmie hansSOUND Paweł Godula za nagłośnienie i oświetlenie wydarzenia.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • +4

    Rumcajs_gość

    07.12.2022, 06:36

    Wchodzę na TCZ.PLa tam GNIEW.PL

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx6.xx5 
  • +4

    Yeti_gość_gość

    07.12.2022, 07:09

    Znowu portwl miasta Tczewa zajmuje się sprawami jakiś wiosek

    Cytuj
    IP: 37.47.xx5.xx6 
    +4

    IGOR_gość

    07.12.2022, 08:26

    Jak redaktorów tak bardzo ciągnie do gniewu niech się przeniosą do gniew.pl

    Cytuj
    IP: 80.52.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.