Kultura Dostępna. Jeszcze dzień życia

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
14
02.2019
Czwartek
Tczew - Kultura Dostępna. Jeszcze dzień życia
W każdy czwartek w kinie Helios polskie filmy za jedyne 10 zł. Kultura naprawdę jest dostępna! Zapraszamy na godzinę 13:00 i 18:00 na film.

Te dwa tytuły pojawiły się w polskich kinach niemal równocześnie: "Jeszcze dzień życia" oraz "53 wojny". Dwa spojrzenia na wojnę i reporterów wojennych, dwie perspektywy - męska i kobieca, ale także dwie formy kina - animacja i fabuła. O ile w filmie Ewy Bukowskiej bohaterką była żona reportera wojennego uwięziona w kokonie strachu o życie męża, o tyle w wielokrotnie nagradzanej, polsko-hiszpańsko-niemieckiej animacji, jesteśmy w środku cyklonu działań wojennych.

Animacja pod tym względem może więcej. Jednak praca nad nią jest trudniejsza, bardziej czasochłonna (prace nad "Jeszcze dniem życia" trwały aż osiem lat). Granicą jest jedynie wyobraźnia twórców. To ona wyznacza horyzont. Poza tym, wszystkie chwyty dozwolone, wszystkie obrazy są dozwolone. Piszę o tym dlatego, że w filmie polskiego reżysera Damiana Nenowa oraz Hiszpana, Raúla de la Fuente, autora znakomitych dokumentów - "Minerita" i "Na krawędzi", uderza właśnie powściągliwość w serwowaniu widzom scen grozy, przemocy, okrucieństwa.

"Jeszcze dzień życia" opowiada o wojnie, ale opowiada również o człowieku. Przede wszystkim o człowieku. Znamy dobrze tę postać, to jeden z najznamienitszych reporterów na świecie - Ryszard Kapuściński, autor "Cesarza" i "Szachinszacha".


Kapuściński przemawiający do nas głosem Marcina Dorocińskiego wyjeżdża na jedną ze swoich najważniejszych wypraw. Jest 1975 rok, reporter pojawia się w Angoli, gdzie trwa krwawa wojna domowa. Proces walki o władzę przyśpieszyła mająca miejsce w 1974 roku rewolucja goździków w Portugalii która rozpoczęła dekolonizację.

"Ryszard" bardzo intensywnie wchodzi w relacje z uczestnikami rebelii, przeżywa ich odejścia, jest brutalnie szczery, niekiedy działa w sposób kontrowersyjny. Działa, obserwuje, nie umywa rąk, bierze udział nawet w akcjach, które dla niego samego są zagrożeniem życia.

Dzisiaj, kiedy wojny hybrydowe wyglądają zupełnie inaczej i kompletnie inny jest ich przebieg, ale zdjęcia ofiar z Syrii, Jemenu i innych części świata, prześladują nas wciąż, nie tylko nocami, "Jeszcze jeden dzień" robi wrażenie powrotu do rzeczywistości, która tylko pozornie wydaje się prostsza do zamknięcia w opisie, nie wymyka się aż tak bardzo spod kontroli.

Film jest bowiem nade wszystko opowieścią o pasji reportera, ale i o jego postawie. I, co może najistotniejsze, chodzi o relację czysto ludzką, humanistyczną. Zapis reportera wojennego przetrwa, a zrelacjonowany przezeń obraz świata oglądamy jego oczami. To wielka odpowiedzialność.


Łukasz Maciejewski


Konkurs

Mamy dla Państwa podwójne zaproszenie na film. Wystarczy, że napiszesz do nas maila z dopiskiem w tytule "dostępna" - i podać w treści w imię osoby, która ma wybrać się na film (może to być imię Państwa) - kto pierwszy, ten lepszy. Maile prosimy przesyłać na adres kontakt@redakcja.tcz.pl .(Uwaga - pod uwagę bierzemy tylko maile wysłane jeden raz, po publikacji artykułu). O wygranej zostaną Państwo powiadomieni drogą mailową.

Uwaga: Aby wziąć udział w konkursie należy w treści maila wkleić poniższą formułkę:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres e-mail, numer IP) zgodnie z art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uczelnia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.2016.119.1), dalej zwane "rozporządzeniem". Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ww. rozporządzenia informuję, iż Administratorem Państwa danych osobowych jest TCZ.PL Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie przy ulicy Hanny Hass 4, 83-110 Tczew. Zbierane dane osobowe są przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) ww. rozporządzenia w celu rozstrzygnięcia konkursu. Odbiorcami Państwa danych osobowych mogą być wyłącznie: osoby upoważnione przez TCZ.PL Sp. z o.o. - pracownicy spółki i współpracownicy, którzy muszą mieć dostęp do danych, aby wykonywać swoje obowiązki; podmioty przetwarzające - którym zlecimy czynności wymagające przetwarzania danych, np. podmioty obsługujące i utrzymujące naszą sieć; administrujący naszymi systemami teleinformatycznymi lub udostępniający nam narzędzia teleinformatyczne, a także kino Helios Tczew, ul. Pomorska 1, 83-110 Tczew oraz podmioty upoważnione na podstawie przepisów prawa, np. sądy, policja itp. Nigdy nie sprzedajemy Państwa danych ani nie wymieniamy się nimi w celach marketingowych. Mają Państwo prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania, żądania usunięcia oraz prawo przeniesienia danych. Mogą Państwo również domagać się ograniczenia ich przetwarzania ze względu na swoją szczególną sytuację, a także wycofać udzieloną zgodę w każdym momencie, przy czym, cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem. Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, jednak konsekwencją ich niepodania będzie brak możliwości udziału w organizowanym przez TCZ.PL konkursie. Państwa dane osobowe przetwarzamy na czas trwania konkursu i w czasie podejmowania czynności związanych z jego rozstrzygnięciem. Państwa dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Państwa dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza ww. rozporządzenia.


Aktualizacja - Bilety już rozdane. Prosimy nie nadsyłać maili. Zwycięzcy powiadomieni drogą mailową.Drukuj
Prześlij dalej