ZUS: Świadczenia chorobowe dla powracających z zagranicy

ZUS (fot. mat. prasowe)
Tczew - ZUS: Świadczenia chorobowe dla powracających z zagranicy
Objęci obowiązkową kwarantanną, po przekroczeniu granicy, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe. Aby je uzyskać, trzeba w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny złożyć specjalne oświadczenie.

Każdy kto przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbyć obowiązkową kwarantannę, która trwa 14 dni. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia taka osoba może ubiegać się o świadczenia z tytułu choroby. Aby je uzyskać należy złożyć specjalne oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny w terminie 3 dni roboczych od dnia jej zakończenia. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - www.zus.pl

Takie oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Prowadzący działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Mogą to zrobić być elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, to płatnik składek w ciągu 7 dni przekazuje tam oświadczenie ubezpieczonego. Również może to zrobić za pośrednictwem PUE.


Zarówno płatnik składek, który wypłaca zasiłki, jaki i ZUS mogą wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.

Trzeba pamiętać, że jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która odbywa kwarantannę z tego obowiązku jej odbywania, to powinna ona poinformować o tym wypłacającego świadczenie chorobowe.

- Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. Oznacza to, że zleceniobiorcy i przedsiębiorcy muszą podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • stebus _gość_gość

  27.03.2020, 07:50

  powroty

  niestety na naszej granicy nie wszyscy muszą wypełniać ankiety do kwarantanny służbom na granicy chyba sie nie chce wolą straszyć w telewizji a życie pokazuje co innego

  Odpowiedz
  IP: 79.190.xx8.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA