Pomorze w czołówce województw dotkniętych epidemią krztuśca. Ruszy specjalny program

Nowy Program Polityki Zdrowotnej w zakresie szczepień przeciwko krztuścowi w województwie pomorskim ma dotyczyć osób powyżej 65. roku życia z rozpoznaną chorobą płuc. Szczepienia będą bezpłatne. Krztusiec to bardzo zakaźna choroba przenoszona drogą kropelkową. Jest niebezpieczny dla niemowląt i osób starszych, zwłaszcza takich, które mają choroby przewlekłe.
W województwie pomorskim w ciągu roku wzrosła liczba przypadków krztuśca z 36 w 2023 r. do 1630 do 30 września 2024 r. To aż 45-krotny wzrost. Najwięcej zachorowań odnotowano w powiecie wejherowskim (229,2), Gdyni (208,6) i Gdańsku (186,6).


Skąd pomysł?

Do tej pory nasze społeczeństwo nie zdawało sobie sprawy z konieczności szczepień i konsekwencji ich braku. Dlatego szczepienia ochronne wśród osób dorosłych w porównaniu z tymi u dzieci nie były promowane. Dotyczy to chorób zakaźnych, szczególnie wśród osób w podeszłym wieku lub cierpiących na choroby przewlekłe. Niestety w ostatnich pięciu latach liczba uchylania się od obowiązkowych szczepień u dzieci prawie dwukrotnie wzrosła (z 48,6 tys. w 2019 r. do 87,3 tys. w 2023 r.). Stąd też pomysł na ograniczenie transmisji zakażeń (tzw. ukryte nosicielstwo) poprzez wprowadzenie programu szczepień dla osób w podeszłym wieku oraz ochronę grup szczególnie narażonych, tzn. osoby 65+ oraz niemowląt, które jeszcze nie mogą zostać zaszczepione. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego po rozmowach z konsultantem wojewódzkim w zakresie chorób zakaźnych oraz wojewódzkim inspektorem sanitarnym tworzy specjalny program profilaktyczny.

- Najważniejszą grupą, o którą chcemy zadbać w naszym programie są seniorzy powyższej 65. roku życia obciążeni chorobą układu oddechowego - mówi wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Kiedy ruszy akcja szczepień? Na to pytanie trudno odpowiedzieć.

- Procedury są dość długie. Projekt zostanie najpierw przedstawiony do konsultacji. Potem przedstawiamy go w Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji, która ma dwa miesiące na wydanie opinii. Nasza inicjatywa byłaby prawdopodobnie pierwszym tego typu samorządowym projektem dotyczącym krztuśca - wyjaśnia wicemarszałek Bonna.


Natomiast zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia UMWP i lekarz Tadeusz Jędrzejczyk dodaje, że mamy nadzieję na przyspieszenie akcji szczepień przez pracodawców, a także w ramach niepublicznej opieki zdrowotnej.

- Każde szczepienie to dodatkowa ochrona nas wszystkich, a szczególnie grup wrażliwych. Warto przypomnieć, że wśród narażonych na duże ryzyko ciężkiego przebiegu są też noworodki, które jeszcze nie zdążyły osiągnąć wieku pierwszego szczepienia, który przypada w drugim miesiącu życia - tłumaczy Jędrzejczyk.

W projektowanym programie założono, że ze szczepień skorzysta 4680 osób z chorobami układu oddechowego powyżej 65 lat. Szczepienia mają zostać sfinansowane z budżetu województwa pomorskiego.

Czym jest i jak się objawia krztusiec?


Krztusiec inaczej zwany kokluszem jest ostrą, wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego. Choroba przenoszona jest drogą kropelkową i jest bardziej zaraźliwa niż ospa wietrzna. Okres wylęgania wynosi od 5-10 dni, a czasem nawet do trzech tygodni. Co ważne, w pierwszych trzech tygodniach choroby zakaźność wynosi 85 proc. Cyklicznie, co 3-5 lat, występują większe ogniska epidemiczne, z którymi właśnie teraz mamy do czynienia. Charakterystycznym objawem krztuśca jest przewlekły suchy kaszel utrzymujący się nawet do czterech miesięcy, stąd chorobę nazywa się też 100-dniowym kaszlem.

Komu zagraża krztusiec?

Zachorowania są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt oraz osób starszych z chorobami przewlekłymi np. układu oddechowego. Seniorzy zdecydowanie gorzej znoszą krztusiec.

- Mogą mieć groźne powikłania jak np. zapalenie płuc czy odmę opłucnową. Inne powikłania to: przepuklina, złamania żeber, krwawienie podtwardówkowe i nietrzymanie moczu - wyjaśnia dr n.med. Krzysztof Bigus, ordynator Centrum Chorób Płuc i Pneumonologii Interwencyjnej z Pododdziałem Rehabilitacji pulmonologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.


Warto dodać, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) każdego roku odnotowuje ok. 40 mln przypadków krztuśca, z czego 400 tys. kończy się śmiercią.

Skąd ten wzrost?

Przede wszystkim rodzice coraz częściej rezygnują ze szczepień ochronnych u dzieci i młodzieży, które od 1960 r. są w Polsce obowiązkowe. Obecnie szczepione są dzieci od drugiego do szóstego miesiąca szczepionką DTP. Następnie w wieku 16-18 miesięcy oraz 6, 14 i 19 lat podawana jest dawka przypominająca.

- Szczepienie przeciw krztuścowi jest bardzo skuteczne, jednak okres istotnej ochrony trwa ok. 10 lat - wyjaśnia dr n.med. Krzysztof Bigus.


Niestety, coraz częściej zdarzają się odmowy szczepień i stąd ten problem. Dane z 2022 r. pokazują, że poziom zaszczepienia dzieci w wieku trzech lat wynosi 85,5 proc. i jest zbyt niski. A szczepienia są jedyną i skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom. Co ciekawe, pierwsza szczepionka przeciwko krztuścowi została opracowana już w 1926 r. Kolejnymi powodami wzrostu zachorowań są: zmiany genetyczne bakterii wywołującej krztusiec, spadek odporności po szczepieniach oraz niedostateczny poziom immunizacji wśród dorosłych i młodzieży.

Krztusiec w liczbach

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, w Polsce od stycznia do 15 grudnia 2024 r. w Polsce zarejestrowano 30 684 przypadków krztuśca, co stanowi ponad 35-krotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r., kiedy odnotowano 871 przypadków. W województwie pomorskim nastąpił skokowy wzrost zachorowań na krztusiec. Dla przykładu w 2023 r. były: 62 przypadki, co oznacza zapadalność 2,63 na 100 tys. mieszkańców. A już do 15 sierpnia 2024 r. odnotowano 3372 przypadki (zapadalność 133,8 na 100 tys.).

Wzrost zachorowań plasuje województwo pomorskie w czołówce regionów najbardziej dotkniętych epidemią krztuśca w Polsce. Województwo pomorskie po łódzkim (96,7 przypadki na 100 tys. mieszkańców) zajmuje drugie miejsce w Polsce (81,2) pod względem liczby zachorowań na koklusz.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

  • -4

    Dikembe_Mutombo_gość_gość_gość_gość

    28.01.2025, 22:16

    Szurowska goovnoburza za 3...2...1...

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx6.xx1 
  • -3

    emeryt medyk_gość

    29.01.2025, 07:45

    nie szczepić się , bo was zabiją

    Po tej pandemii NIKT NIE ZAUFA LEKARZOM , BO TO KONOWAŁY NA USŁUGACH 666 , WIĘC TE artykóły sponsorowane przez idiot możecie sobie wcisnąć w dupę...

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx5 
  • +5

    ..._gość

    29.01.2025, 08:35

    ...

    walczę z krztuścem juz prawie drugi miesiąc ... nie polecam ...

    Odpowiedz
    IP: 37.31.xx0.xx1 
  • +3

    odp_gość

    29.01.2025, 09:48

    My również, choroba nie odpuszcza. Covid przy tym to pikuś! Bynajmniej w naszym domu.

    Cytuj
    IP: 185.146.xx6.xx6 
  • Gość_gość

    29.01.2025, 09:00

    Szczepienie

    Dziecko 13 lat, zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień na krztuśca w październiku 2024. Zachorowało na początku stycznia. Masa leków, bez większej poprawy do dziś. Ot takie szczepienie.... Choroba okropna.

    Odpowiedz
    IP: 185.146.xx6.xx6 
  • +1

    Dikembe_Mutombo_gość

    29.01.2025, 09:52

    W wieku 13 lat??? Ciekawe, który lekarz szczepi na krztuśca przed terminami wynikającymi z Programu?

    Cytuj
    IP: 5.185.xx6.xx5 
    +1

    dr google_gość

    29.01.2025, 11:35

    Ciekawostka

    "W ramach szczepień obowiązkowych w 14 roku życia podawana jest dawka przypominająca szczepionki z bezkomórkowym składnikiem krztuśca. Podawana jest szczepionka Tdap (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi ze zmniejszoną zawartością antygenów krztuśca i błonicy). W 19 roku życia zalecana jest odpłatna dawka przypominająca szczepionki z bezkomórkowym składnikiem krztuśca. Podawana jest szczepionka Tdap (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi ze zmniejszoną zawartością antygenów krztuśca i błonicy), w miejsce bezpłatnej szczepionki Td (przeciw błonicy i tężcowi ze zmniejszoną zawartością antygenów błonicy)." tnij.tcz.pl/?u=e5d8cc

    Cytuj
    IP: 89.206.xx7.xx8 
  • +4

    pomorzanin_gość

    29.01.2025, 11:45

    przywiezione z ukrainy ..razem z polio, syfilisem, hivem, gruźlicą ...tam są kosmiczne, epidemiczne wręcz wskaźniki zachorowań na choroby społeczne ...

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx1.xx8 
  • +1

    04.04.2022_gość

    29.01.2025, 19:58

    Gruźlica i krztusiec groźny nie tylko dla dzieci Maciej Miłkowski, podczas IX Konferencji Naukowej pod patronatem czasopisma JHPOR (Journal of Health Policy & Outcomes Research), powiedział, że wraz z pojawieniem się uchodźców powstała kwestia leczenia gruźlicy, jako problemu zdrowotnego, którego wcześniej na taką skalę w Polsce nie było. - Pracujemy nad schorzeniami takimi jak gruźlica, jej diagnozowanie i później leczenie. Wiemy, że w Polsce nie mieliśmy standardowych najnowszych leków na gruźlicę wielolekooporną. Nikt nam nawet nie zwracał uwagi, że jest to istotne, ponieważ nie było zapotrzebowania. Niektóre firmy próbują nam pomagać. Jeśli jakiegoś leku w Polsce nie mamy, to mogą go dostarczyć - tłumaczył Maciej Miłkowski. Skąd gruźlica? W 2020 roku poziom zaszczepienia wynosił tam 71,4 zachorowań na 100 tys. mieszkańców, a w Polsce - 14,3 zachorowania na 100 tys. mieszkańców. O ile odra rozwija się w kilka dni i jest szybko diagnozowana, to lekarze o gruźlicy mówią - choroba uśpiona. Najpierw mamy utajone zakażenie, które może się rozwijać nawet kilka lat i staje się aktywne np. w chwili osłabienia organizmu, co jest niebezpieczne. ZLK-2 Zgłoszenie podejrzenia lub rozpoznania gruźlicy - WZÓR DOKUMENTU > ZLB-2 Zgłoszenie wyniku badania w kierunku gruźlicy - WZÓR DOKUMENTU > Prof. Aneta Nitsch-Osuch z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że problemem jest nie tylko gruźlica, ale też krztusiec. W Polsce najwięcej zachorowań było w 2016 roku - ponad 6 tysięcy, potem ta liczba spadała, ale w 2019 roku znowu zaczęła rosnąć i zbliżać się do 2 tysięcy rocznie. Jej zdaniem gdyby nie pandemia, liczba zarażonych rosłaby z roku na rok. Teraz znowu grozi nam wzrost zachorowań. - Na Ukrainie stan zaszczepienia przeciwko krztuścowi był zależny od obszarów, inaczej wygląda w dużych i mniejszych miastach. Jak to dodamy do naszej sytuacji, gdzie już przed pandemią mieliśmy obszary z ogniskami, to możemy się spodziewać ognisk epidemiologicznych - mówi prof. Nitsch-Osuch. A krztusiec to nie tylko choroba dzieci - dla nich jest śmiertelnie groźna, ponad połowa zachorowań w Polsce dotyczy osób powyżej 15 roku życia. Co czwarta osoba trafia do szpitala, a u 40 proc. osób w wieku powyżej 60 lat wywołuje powikłania. Tyle, że jak zauważają lekarze, lepiej zapobiegać niż leczyć, a to właśnie z tym jest problem. Czytaj więcej na Prawo.pl: tnij.tcz.pl/?u=aa5bde p.s. kto płaci za szczepienie i leczenie ???

    Cytuj
    IP: 109.197.xx1.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.