ZUS uprościł wniosek o odroczenie składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - ZUS uprościł wniosek o odroczenie składek
Płatnicy składek, którzy ze względu na epidemię koronawirusa chcą skorzystać ze wsparcia w postaci np. odroczenia terminu płatności, mogą to zrobić na nowym, uproszczonym wniosku.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek, a także zawieszenie realizacji wcześniej zawartej z ZUS umowy nie stanowią pomocy publicznej. To pozwoliło ZUS opracować i udostępnić uproszczony wniosek. Wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia księgowości.

- Aby wypełnić nowy wniosek wystarczy jedynie podać podstawowe dane, takie jak NIP, REGON lub PESEL. Trzeba również zwięźle wyjaśnić, w jaki sposób epidemia wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.

W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie spłaty w ratach, czy zawieszenie już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące.


Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS. Można go przesłać elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce w placówce ZUS.

Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do umowę na wskazany adres e-mail lub pocztą. Podpisaną umowę należy przekazać ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +1

  Maiej_gość

  26.03.2020, 09:39

  ZUS

  To w końcu odroczyli czy umorzyli ???

  Odpowiedz
  IP: 185.241.xx8.xx6 
 • -1

  xxx_gość

  26.03.2020, 10:52

  oby wszyscy pracownicy zusu zdechli z głodu

  Cytuj
  IP: 83.20.xx2.xx5 
 • W sumie to już bankrut i trup_gość

  26.03.2020, 13:57

  Nic nie umorzą

  ZUS nic nie umorzy. W nocy tak zmienili zapisy, że już chyba nikt prowadzący działalność się na umorzenie składek się nie załapie. Właśnie dlatego uprościli wniosek o odroczenie. Ściema i obłuda...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.