Jakie informacje można znaleźć na rachunkach za gaz?

Gaz (fot. mat. prasowe)
Jakie informacje można znaleźć na rachunkach za gaz?
Otrzymując rachunek za gaz, bardzo często zwracamy uwagę wyłącznie na wyliczoną kwotę do zapłaty. Warto jednak wiedzieć, że z tego dokumentu można odczytać o wiele więcej informacji, które niekiedy są punktem wyjścia do poszukiwania nowego dostawcy, u którego cena za gaz oraz opłaty stałe będą niższe. Dlatego przydatna jest umiejętność ich odpowiedniego odczytywania.

Jak może być rozliczany gaz?
Gaz dostarczany do domów i mieszkań może być rozliczany na trzy sposoby - za pomocą metody prognozowania, rozliczeniowej oraz ryczałtowej. W pierwszym przypadku dostawca, prognozuje średnie zużycie gazu i na tej podstawie wystawia fakturę za sprzedaż i dostawę błękitnego paliwa. Najczęściej wybierana metoda rozliczeniowa, polega natomiast na rzeczywistym rozliczeniu gazu zużytego w danym najczęściej dwumiesięcznym okresie. Rozliczenia gazu ryczałtowe opierają się z kolei na dotychczasowym zużyciu gazu w poprzednich latach. Na tej podstawie wyliczane jest średnie roczne zużycie gazu i następnie dzielone na 6 okresów rozliczeniowych w ciągu roku. Faktem jest także, że zmiana dostawcy gazu wpływa na sposób rozliczenia.

Z jakich pozycji składa się faktura za gaz i czego można się z nich dowiedzieć?
Bez względu jednak na to, za pomocą jakiej metody jest rozliczany gaz oraz przez kogo jest on dostarczany, rachunki za niego za każdym razem składają się z 9 obowiązkowych pozycji. Z czego każda z nich informuje nas o czymś innym. 




Sprzedawca gazu i okres rozliczeniowy
Pierwszą z nich, umieszczaną najczęściej na samej górze rachunku jest pozycja zawierająca dane dostawcy, którego można nieodpłatnie zmienić, jeśli na przykład oferowana przez niego cena gazu jest o wiele wyższa niż w przypadku konkurencji. W niedalekiej odległości od danych dostawcy gazu umieszczony jest także okres rozliczeniowy, którego dotyczy dany rachunek.

Numer konta do wpłat
Kolejną informacją jest numer konta, na który należy uiścić opłatę. W przypadku niektórych dostawców dla każdego z klientów jest on indywidualnie przypisywany i nie zmienia się przez cały okres trwania umowy.

Numer klienta
W górnej części rachunku najczęściej umieszczany jest także numer klienta, który jest identyfikatorem odbiorcy gazu. Warto wiedzieć, gdzie się on znajduje, gdyż bardzo często wymagane jest jego podanie podczas kontaktowania się z dostawcą gazu. 

Adres poboru i numer licznika

Najczęściej zaraz pod numerem klienta znaleźć można także adres poboru, czyli adres, w którym występuje rozliczane przyłącze, a także numer licznika w postaci ciągu 8 cyfr, który powinien być identyczny z tym znajdującym się na gazomierzu. 

Grupa taryfowa 
Kolejną informacją, jaką można odczytać z faktury za gaz, jest grupa taryfowa, na podstawie której rozliczane jest medium z dostawcą. To od niej zależy w dużej mierze cena gazu. Rodzaj przypisanej taryfy wynika natomiast ze średniego maksymalnego zużycia oraz rodzaju dostarczanego medium.

Współczynnik konwersji
Czyli nic innego jak określenie kaloryczności dostarczanego gazu. Dzięki współczynnikowi konwersji gaz przeliczany jest z metrów sześciennych na kilowatogodziny, na podstawie których wyliczana jest wartość finalna do zapłaty. 


Wielkość zużycia gazu i cena jednostkowa zakupu gazu

Wielkość zużycia w danym okresie rozliczeniowym podana jest zazwyczaj przez dostawców w dwóch jednostkach - metrach sześciennych oraz kilowatogodzinach. Następnie są one przemnażane przez wartość, jaką jest jednostkowa cena gazu, dzięki temu na fakturze widoczna jest pozycja "opłaty za paliwo gazowe".

Abonament i opłata dystrybucji stałej oraz zmiennej
Sama wysokość opłaty za paliwo gazowe to jednak niejedyny element składający się na finalną wartość rachunku. Doliczyć do niej należy bowiem także znajdujące się najczęściej pod nią pozycje takie jak abonament i opłatę dystrybucyjną stałą będące opłatami stałymi niezależnymi od ilości zużycia gazu oraz opłatę dystrybucyjną zmienną, której wysokość zależy od ilości zużytego gazu. 

Podsumowując, na wysokość rachunków za gaz składają się nie tylko cena wyliczana na podstawie jego zużycia, ale także opłaty dystrybucyjne i abonamentowe. Warto więc analizować je regularnie i porównywać z innymi dostawcami, aby nie przepłacać za zakup i dostawę błękitnego paliwa.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • +2

    qq_gość

    06.12.2021, 20:34

    a numer buta autora?

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx1.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA