Budowa domu do 70m2. Dlaczego warto? Na jakie koszty się przygotować?

(fot. mat. prasowe)
Budowa domu do 70m2. Dlaczego warto? Na jakie koszty się przygotować?
Parterowy dom, o ile jego powierzchnia użytkowa nie przekracza 70 metrów kwadratowych, możemy wznieść bez pozwolenia - wystarczy zgłoszenie budowy. Brak związanych z uzyskaniem pozwolenia formalności czyni całą inwestycję dużo łatwiejszą, mniej skomplikowaną i tańszą. Jak duże koszty pochłonie jednak budynek mieszkalny tego typu? Czy takie metraże są zarezerwowane jedynie dla domków letniskowych i wypoczynkowych? Gdzie uzyskać projekty domów i ile kosztują?
 
Budowa domu o powierzchni zabudowy do 70 metrów. Czemu warto zbudować niewielki dom?
Budowa domu o powierzchni poniżej 70 metrów kwadratowych dla inwestora wiąże się z wieloma korzyściami. Niedawno przyjęta nowelizacja prawa budowlanego sprawiła, że dopuszczalna powierzchnia zabudowy wzrosła dwukrotnie, co znacznie zwiększyło komfort mieszkania - nawet w przypadku przypadku rodzin wielodzietnych. Co więcej, takie domy można zbudować bez względu na wymiary działki - zarówno na szerokiej, jak i wąskiej działce. Ustawa nie mówi też, jaka powinna być wysokość budynku, co stwarza projektantowi i inwestorowi sporo możliwości. 
 
W przypadku budynków mniejszych niż 70 metrów uzyskanie pozwolenia nie jest obligatoryjne. Dla inwestora oznacza to spore oszczędności, wynikające między innymi z braku konieczności zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Również sama budowa takiego domu pochłania mniejsze koszty.  
 

Z poddaszem użytkowym czy bez? Porównanie kosztów, formalności i korzyści przy budowie domu do 70m2
Jak już wspomnieliśmy, przepisy nie regulują kwestii wysokości budynków. Mimo że poddasze użytkowe jest w nim niedozwolone, a ponadto konieczne jest dostosowanie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to możliwe będzie wykonanie antresoli. Może ona znacząco zwiększyć powierzchnię użytkową lokalu, a koszty jej wykonania nie będą stanowić dużej części wszystkich poniesionych w związku z inwestycją wydatków. 
  
Projekty domów - ile kosztują? Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu o małej powierzchni zabudowy?
Przed rozpoczęciem inwestycji należy oczywiści uzyskać projekt. Możemy zlecić jego wykonanie architektowi lub zdecydować się na gotowe projekty domów. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, zdecydowanie korzystniejsze będzie to drugie rozwiązanie. Nowoczesne projekty domów na stronie https://www.extradom.pl/projekty-domow-do-70m2 możemy kupić już za niespełna 2 tysiące złotych. Są wśród nich zarówno projekty małych domów utrzymane w klasycznej stylistyce wykorzystującej drewno, jak i dużo nowocześniejsze projekty domów parterowych.
 
Projekt domu to nie wszystko. Ile kosztują materiały wykończeniowe i budowlane niezbędne by zbudować mały dom?

To, ile kosztują domy jednorodzinne budowane bez pozwolenia, zależy od wielu czynników. Znaczenie ma między innymi to, czy projekt zakłada dach dwuspadowy, czy płaski (ten drugi jest tańszy) oraz jakiej jakości materiały zostaną użyte do realizacji inwestycji. Kupując projekt, wraz z nim otrzymujemy również kosztorys. Należy jednak pamiętać, że w ostatnich miesiącach ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych znacznie wzrosły. W niektórych przypadkach podwyżki wynoszą nawet 50 proc - tak jest w przypadku płyt OSB. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie https://www.extradom.pl/porady/artykul-cennik-budowlany-cennik-uslug-budowlanych-2021 .
 
Domy do 70m2 - ceny. Ile ostatecznie trzeba wydać na budowę domów jednorodzinnych o małej powierzchni?

Budując własny dom i obliczając koszty całej inwestycji, pod uwagę należy wziąć nie tylko projekty domów i materiały. Jeśli chodzi o wykonanie poszczególnych elementów budynku, warto wspomnieć między innymi o: 
 
- ścianach fundamentowych: od 50 do 100 złotych za metr kwadratowy;
- więźbie dachowej: od 50 do 60 złotych za metr bieżący;
- ławach fundamentowych: od 360 do 470 złotych za metr kwadratowy;
- przyłączach i instalacjach: wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, grzewczej i szambie;
- wykończeniu: tynkowaniu ścian wewnętrznych i elewacji, gładziach, wylewkach, panelach lub parkiecie i malowaniu.
 

 


Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • -2

    trakin_gość

    18.02.2022, 14:20

    slams

    Zaczynamy budowę slamsów.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx7 
  • -10

    Że co_gość

    19.02.2022, 07:19

    Dom 70 metrów kwadratowych? Bardziej domek letniskowy taki metrarzyk ma, dom to zaczyna sie od 200 metrów, Dom a domek domeczek to wielka różnica jest

    Odpowiedz
    IP: 46.15.xx2.xx9 
  • +3

    Halina _gość

    19.02.2022, 12:03

    A w pośredniaku byłeś.

    Cytuj
    IP: 78.88.xx5.xx4 
  • +1

    Halina _gość

    19.02.2022, 12:05

    A w pośredniaku byłeś?

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx5.xx4 
  • +1

    AMANDA_gość

    20.02.2022, 13:31

    Darmowe projekty z konkursu "DOM do 70 m2" będą dostępne II kwartale 2022. tnij.tcz.pl/?u=62a818 Projekty, które zostały zgłoszone do konkursu.

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx5.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.