To oni samorządzą! Tczew wśród nominowanych

To oni samorządzą! Tczew wśród nominowanych
Fundacja Batorego ogłasza nominacje do nagrody Super Samorząd 2012, przyznawanej za skuteczną współpracę mieszkańców i władz lokalnych. Nagrodzie patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W województwie pomorskim nominowane są dwie gminy - Tczew i Chwaszczyno.

Nagroda Super Samorząd jest przyznawana w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Celem akcji jest budowanie dialogu pomiędzy mieszkańcami a władzami samorządowymi. Działania w ramach akcji przekonują mieszkańców do stałego udziału w życiu samorządu lokalnego oraz przygotowują ich do dokonania świadomego wyboru swoich przedstawicieli we władzach. Listę kandydatów na nagród nominują - Fundacja im. Stefana Batorego, Pracowania Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich i Stowarzyszenie Szkoła Liderów. W Tczewie wyróżniono Fundację Pokolenia oraz Władze Samorządowe. Zadanie "Dostępne Sesje Rady Miasta", dzięki Tetce i radiu Fabryka, realizowane było między innymi za pomocą cyklu audycji "Pytania do Prezydenta", podczas których mieszkańcy mogą zadawać pytania.

Była niewielka wieś, a na jej skraju zaśmiecony jar. Byli mieszkańcy. Młodzi potrzebowali miejsca romantycznych westchnień, starsi - ławek, by siąść i odpocząć. Była też zapomniana legenda o cudownym źródełku św. Kingi i wola działania. W ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór, sąsiedzi uporządkowali zaniedbany teren i wspólnie przygotowali projekt jego zagospodarowania. Potem namówili burmistrza i radę gminy, by zapewniła finansowanie inwestycji. Udało się! Już wiosną licząca niespełna 100 domów wieś doczeka się własnego parku z cudownym źródełkiem (Sołectwo Sułkowice, Małopolska). A historii owocnej współpracy mieszkańców z władzami samorządowymi, było w minionym roku więcej. Do akcji Masz Głos, Masz Wybór przystąpiło niemal 170 formalnych i nieformalnych grup z terenu całego kraju. Każda miała własny cel. W ramach zadania Wspólna przestrzeń - mieszkańcy decydowali jak zagospodarować najbliższe otoczenie. W tym roku największym zainteresowaniem aktywnych obywateli cieszyła się kwestia placów zabaw i boisk.

Zadanie Naprawmy to! również pozwalało zaangażować się mieszkańcom na rzecz ich otoczenia, ale w inny sposób. Uczestnicy akcji, namówiwszy do współpracy lokalne władze, uruchamiali serwis www.naprawmyto.pl - system prostego powiadamiania właściwych służb o zauważonych przez mieszkańców problemach, np. dziurach w jezdni, porzuconych śmieciach, wandalizmie. Pracy analitycznej wymagała natomiast realizacja diagnozy wydatkowania tzw. funduszu korkowego czyli pieniędzy pochodzących z zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Środki te powinno się przeznaczać na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych oraz narkomanii. Uczestnicy akcji Masz Głos, Masz Wybór formułowali też w tym zakresie własne rekomendacje dla miejscowych włodarzy.


W ramach zadania Fundusz sołecki uczestnicy propagowali wiedzę na temat funduszu sołeckiego i procedur z nim związanych. Ich rolą było również przygotowanie zebrania wiejskiego, podczas którego mieszkańcy decydowali, na co wydać pieniądze pochodzące z tegoż funduszu.

Dwa zadania - Dostępni radni oraz Dostępne sesje Rady - dotyczyły problematyki przepływu informacji pomiędzy mieszkańcami a władzami. Uczestnicy akcji starali się m.in. popularyzować sesje rady gminy: przygotowywali ich transmisje i publikowali relacje z nich. Urządzono pikniki i spotkania, podczas których mieszkańcy mieli okazję swobodnie porozmawiać z przedstawicielami swoich władz samorządowych.

Uczestników akcji wspierały współpracujące z Fundacją doświadczone organizacje: Pracowania Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

Akcja Masz Głos, Masz Wybór to ogólnopolska akcja angażująca obywateli i władze samorządowe do dialogu i współpracy. Zainaugurowana w 2002 roku, objęła 600 gmin w Polsce. W akcję zaangażowało się 1350 organizacji i grup nieformalnych, a jej uczestnicy zorganizowali ok. 1050 debat z władzami, w których uczestniczyło ok. 40 tys. osób. Gala wręczenia nagród odbędzie się 22 lutego 2013 roku w Pałacu Prezydenckim.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • +9

    gosc_gość

    18.01.2013, 01:14

    Komorowski rozdaje kolejne medale hehe. Ponownie okaże się, że nagrody dostaną sami swoi ? Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi miliardera George'a Sorosa - znanego spekulanta amerykańskiego, głównego sponsora lewicowej Fundacji im. Stefana Batorego. Soros to kontrowersyjny amerykański miliarder. Dorobił się fortuny na spekulacjach finansowych, często w krajach azjatyckich. Premier Malezji za spowodowane spekulacjami załamanie w tym kraju nazwał Sorosa "zbrodniarzem".W Polsce miliarder finansuje działalność Fundacji Batorego. W innych krajach, jak np. w Irlandii, Soros przeznaczał ogromne sumy na organizacje promujące aborcję i takie tam interesiki na świecie. Oczywiście miliarderowi zależy na dobru i rozwoju społeczności lokalnych w Polsce :) Ja tak zwykle po ludzku martwię się o Nas Tczewian skoro zainteresowali się nami tacy szemrani goście jak Soros i Komorowski. http://www.youtube.com/watch?v=uor4gJIJ8Q0

    Odpowiedz
    IP: 37.31.xx4.xx3 
  • +8

    _gość

    18.01.2013, 09:29

    Np w Niemczech i Szwajcarii bardzo rozpowszechniona jest instytucja REFERENDUM. Władze samorządowe ogłaszają referendum w różnych sprawach. Np pytają mieszkańców, na co przeznaczyć pieniądze? Jest do wyboru kilka celów i mieszkańcy głosują. U nas referendum nie jest popularne, bo władze w Polsce (niezależnie, czy rządowe, czy samorządowe) nie chcą decyzji oddawać w ręce obywateli. Chociaż każdy polityk często wypowiada opinie, że wierzy w mądrość Polaków, w mądry wybór obywateli, mamy mądrych wyborców itp itd. Szczególnie mówią tak najczęściej przed wyborami. Gdyby jednak w Polsce władze stosowały referenda, to wtedy można byłoby mówić o dialogu pomiędzy mieszkańcami a władzami samorządowymi. W Polsce władza nie pyta obywateli o ich zdanie. Ono ich nie interesuje. Pod tym względem Polska nie różni się cywilizacyjnie od krajów wschodnich. Taka tradycja. Dlatego Polacy nie wierzą, że mają jakiś wpływ na rządzenie. Na dodatek władza w Polsce używa argumentu, że przecież zostali wybrani, co oznacza że mają mandat społeczny na rządzenie i już nie muszą o nic pytać wyborców.

    Odpowiedz
    IP: 213.17.xx8.xx5 
  • +1

    gość_gość

    18.01.2013, 15:35

    gość

    nominowani chyba do wyrzucenia ?

    Odpowiedz
    IP: 178.36.xx8.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA