Basen nadal nieczynny

Duzy basen (fot. tcsir.pl)
Tczew - Basen nadal nieczynny
Co najmniej do środy (23.11) nie będzie działał mały i duży basen na terenie Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji. Część ratowników wciąż przebywa na zwolnieniach lekarskich, nie ma też wciąż porozumienia między zarządem spółki a częścią załogi.

Ponad tydzień temu o zamknięciu basenu informowaliśmy tutaj: Ratownicy na zwolnieniach - basen zamknięty

- Do 23 listopada basen duży i mały jest nieczynny ( nie odbywają się zajęcia nauki pływania, aqua spinning, aqua aerobik oraz gimnastyki korekcyjnej). SIŁOWNIA I SAUNA ORAZ ZAJĘCIA FITNESS ODBYWAJĄ SIĘ ZGODNIE Z GRAFIKIEM. - czytamy w mediach społecznościowych Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji.

W poniedziałek w ratuszu odbyło się spotkanie władz miasta i szefowej spółki. Na razie nie wiadomo, jakie są jego efekty. Być może więcej dowiemy się po czwartkowej sesji Rady Miasta.

Zarząd spółki przygotował jedynie oświadczenie dla prasy:

- W dniu 14 listopada 2022 r. bez żadnej sygnalizacji ratownicy nie przyszli rano do pracy i nie było z nimi kontaktu. Ze względów bezpieczeństwa Zarząd Spółki został zmuszony podjąć decyzję o nieotwieraniu basenu. W ciągu dnia pojawiły się w systemie informacje o wystawionych zaświadczeniach lekarskich, co wyjaśniło przyczynę nieobecności. Zarząd podjął decyzję o zamknięciu basenu do czasu wyjaśnienia sytuacji. Ustosunkowując się do pojawiających się medialnych informacji, że nieobecność pracowników ma związek z rzekomym niespełnieniem postulatów płacowych przez Zarząd Spółki informuję, że Zarząd Spółki w pełni realizuje ustalenia Stron, które znalazły swoje pisemne odzwierciedlenie w podpisanym przez Spółkę i pracowników Porozumieniu. Pracownicy likwidowanej jednostki budżetowej na mocy Porozumienia, które zostało wypracowane przez reprezentujące pracowników związki zawodowe, ustalili ze Spółką warunki zatrudnienia oraz zasady wynagradzania. Warunki pracy i zasady wynagradzania pozostają bez zmian, realizowane jest bez żadnych zakłóceń wspólnie z pracownikami wypracowane Porozumienie, które wiąże Strony przez okres trzech lat od dnia jego zawarcia. Postanowienia Porozumienia, co należy podkreślić, wspólnie ustalone i wspólnie przyjęte, są i pozostaną przez Spółkę respektowane do końca obowiązywania przedmiotowego Porozumienia. Pojawiły się nowe żądania płacowe, ponad Porozumienie, bliżej niesprecyzowane. Do dnia dzisiejszego nie zostały precyzyjnie Zarządowi wyartykułowane. Sytuacja wymaga ścisłej analizy i czasu. Odbyły się rozmowy z pracownikami. Zarząd Spółki prowadzi także korespondencję z NSZZ Solidarność w Gdańsku. Zarząd Spółki oczekuje na sprecyzowanie nowych żądań płacowych ratowników. Trudną sytuację w Spółce potwierdza sam wniosek Zarządu Spółki o dokapitalizowanie. Pozostaje wyrazić ubolewanie, że w zaistniałej sytuacji cierpią nasi Klienci -mieszkańcy Tczewa, w tym przede wszystkim dzieci, za co chciałabym ich serdecznie przeprosić i zapewnić, że czynię wszystko, co w mojej mocy, by basen ruszył jak najszybciej. - czytamy w oświadczeniu prezes TCSiR, Doroty Turkowskiej.


O komentarz do stanowiska zarządu poprosiliśmy reprezentującego ratowników mecenasa Mariusza Liegmanna.

- Informacje zawarte w tzw. "Komentarzu Zarządu" nie są rzetelnym przedstawieniem faktów. Pominięte zostały w nim najistotniejsze kwestie. Nieobecność z powodu choroby koordynatora ratowników i jednocześnie Prezesa Tczewskiego WOPR Pana Mariusza Krupy rozpoczęła się już w czwartek 10 listopada 2022 r. Mariusz Krupa od ponad 30 lat pracuje na basenie. Na skutek wieloletniego wdychania szkodliwego chloru cierpi na astmę oskrzelową. To on układa grafiki i zastępstwa ratowników. Zapewnił zastępstwo na pierwszy dzień choroby. Do tego czasu nie był też zatwierdzony przez Panią Prezes grafik dyżurów na listopad 2022. Pomimo tego Pani Prezes nie pojawiła się w TCSiR aż do wtorku. Poniedziałek był kluczowy dla zapewnienia ciągłości pracy pływalni. Basen faktycznie nie ruszył. Jednak nie z powodu zwolnień lekarskich, lecz dlatego że tego dnia nie pojawili się ratownicy zatrudniani na zleceniach czyli tzw. "śmieciówkach" za najniższą krajową. Przyczyną było podstępne podsunięcie trojgu z nich formularza nowej umowy z zapisem o drakońskiej karze umownej. Dyżury basenowe w projekcie grafiku na listopad miało obsadzić 6 ratowników "na umowie o pracę", w tym tylko koordynator w pełnym wymiarze godzin oraz aż 10 osób na "śmieciówkach". Tych ostatnich nie obejmują żadne porozumienia, gwarancje płacowe, nie mają "chorobowego" czy urlopu. Etatowcy nie zachorowali jednego dnia. Są to zarówno sytuacje nagłe, jak i planowane leczenie, o czym nie mogła wiedzieć "nieobecna" Pani Prezes. Pozaetatowcy chcą tylko uczciwych warunków umowy. Jest impas. Wszyscy ratownicy oczekują wynagrodzenia o 6 zł wyższego aniżeli każdoczesna najniższa stawka godzinowa. Dla porównania w Malborku stawka godzinowa ratownika wynosi 30 zł w dni powszednie i 35 zł w weekendy. Nikt dotychczas nie podjął z ratownikami rozmowy. Porozumienie z okresu przekształcenia to tylko gwarancja dotychczasowych warunków minimalnych dla wszystkich pracowników TCSiR. Co do rozmów z pracownikami to po kilkugodzinnym oczekiwaniu na "audiencję" Pani Prezes poświeciła Panu Krupie kilka minut zdawkowej rozmowy. Korespondencja ze związkami zawodowymi jest lakoniczna. Dlatego pismo złożone z konkretnymi postulatami i wskazaniem przedstawiciela WOPR wpłynęło bezpośrednio do Pana Prezydenta - jako najwyższej władzy spółki w dniu 14 listopada. Dotychczas pozostaje bez echa. - pisze Mariusz Liegmann.

Przypomnijmy, że problemy na pływalni rozpoczęły się jeszcze we wrześniu. Pojawiły się wtedy kłopoty z organizacją zajęć z nauki pływania dla przedszkolaków i uczniów. Realizują je ratownicy, w ramach dodatkowej umowy, posiadający uprawnienia instruktorskie. Zajęcia były odwoływane. Powodem były - jak nam tłumaczono - "problemy kadrowe". Konflikt zaostrzył się w połowie listopada. Zarzewiem się nie tylko żądania finansowe ratowników (mowa o około 6 zł więcej za godzinę pracy), ale i zarzut o brak komunikacji z pracodawcą.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (45)
dodaj komentarz

 • +24

  ..._gość

  22.11.2022, 08:18

  ...

  i po co było zwalniać Pana Tomasza ? Człowiek się przykładał, starał słuchał ludzi,był zawsze dostępny, nie olewał nikogo ...

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx2.xxx 
 • +6

  baju baju_gość

  22.11.2022, 08:58

  Daj już sobie spokój. TB nadawał się do tej roboty jak krowa do ciągnięcia bryczki...

  Cytuj
  IP: 37.47.xx4.xx6 
  +27

  Łupaszko_gość_gość

  22.11.2022, 09:59

  "a 'la long"

  Precz z Pobłockim !!!!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx9.xx2 
  +5

  Łupaszko_gość_gość

  22.11.2022, 10:43

  "a 'la long"

  Nie rozumiem -co to znaczy śmieciówka ? Śmieciówki były przez pośrednictwa pracy . Czy to oznacza że na basenie miejskim pracują ludzie zatrudnieni przez agencje pracy ?

  Cytuj
  IP: 37.47.xx8.xx7 
  +27

  Łupaszko_gość_gość

  22.11.2022, 10:58

  "a 'la long"

  Nie ludzie ja tu czegoś nie rozumiem w mieście gdzie powołuje się oficerów rowerowych gdzie są dwa ośrodki kultury 10 filii bibliotek, gdzie powołuje się spółki miejskie do spraw sportu -zatrudnia się ratowników na umowę zlecenie ???? To jest jakiś żart ????

  Cytuj
  IP: 37.47.xx8.xx7 
 • +4

  kuku_gość

  22.11.2022, 08:21

  jak dla mnie wszyscy do zwolnienia - prezes za to, że nie umie ogarnąć sytuacji i wyjść z sytuacji kryzysowej - panowie "chorzy" za olanie mieszkańców i zachowanie skutkujące zamknięciem basenu. Wyobrażacie sobie, że w ten sposób strajkują lekarze na OIOMIE - albo strażacy sobie idą na L4 - i zamyka się komendę, a wozy nie jeżdżą do akcji?

  Odpowiedz
  IP: 88.8.xx5.xx5 
 • +18

  __gość

  22.11.2022, 08:45

  Jasne, zwolnić ratowników. Ciekawe kim ich chcesz zastąpić. Nie widać kolejki chętnych na ich miejsce.

  Cytuj
  IP: 78.31.xx6.xx2 
  +3

  xxa_gość

  22.11.2022, 09:28

  Przecież masz koło przychodni-cmentarza cygański basen, zapasowy. :)

  Cytuj
  IP: 185.167.xx5.xx6 

  qq_gość

  22.11.2022, 10:52

  piz...nij sie w kuku z tym twoim tokiem myślenia. co ma strażak do ratownika na basenie...ciekawe jak ty bys śpiewał jakbyś był takim ratownikiem czy też byś ogarniał...czy raczej "chorował"

  Cytuj
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • +28

  Gosc_gość

  22.11.2022, 08:47

  Klamstwa

  Kłamstwo, kłamstwo kłamstwo. To że zarząd mówi że się wywiązuje z zawartego porozumienia to jest wielkie kłamstwo. Na koniec 2021r. Już nie bylo wypłaconego wynagrodzenia z ZFN. Premie kwartalne wypłacenie są z opóźnieniem albo wcale albo potrącane przez osobę niekompetentną. W porozumieniu było zawarte, że fundusz socjalny będzie działał jak w jednostce, jednak chcą go ukrucic. Jest to szukanie oszczędności kosztem pracowników. Obecna prezes nie mająca pojęcia o prowadzeniu tego typu placówki nieoficjalnie przekazała w pełni władzę osobie, która wcześniej została zwolniona z urzędu miasta. Do tcz.pl, jeśli chcecie byc obiektywni to zamieszczjcie argumenty obu stron konfliktu.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx9.xx7 
 • +1

  Don Kichot_gość

  22.11.2022, 17:37

  Oj boli, bardzo boli...

  Szkoda że nie wypłacono "wynagrodzenia" z zfn. chociaż bardziej z tego wypłaca się chyba fundusz nagród a na te zapewne trzeba sobie zasłużyć! No i przynajmniej byłoby na słownik ortograficzny to "ukruciłoby" te godne pożałowania wypociny.

  Cytuj
  IP: 192.166.xx5.xx6 
 • +36

  Kasia_gość

  22.11.2022, 08:50

  Tczew to dziura

  Basen nie działa, lodowisko nie działa...Nic w tym mieście nie ma. Nawet piaskarki budza się po dwóch dniach...także spoko, nic nowego. Na takim zadupiu jak Malbork działa wszystko i lodowisko również, wolałabym zostawić te pieniądze u nas w Tczewie, ale po co !!! Ta cała władza Tczewska do wymiany. A basen to powinien, juz dawno zostać zburzony !!!

  Odpowiedz
  IP: 155.133.xx7.xx9 
 • +40

  xxa_gość

  22.11.2022, 09:25

  A w Tetce el prezidento i jego ulizany czopek - redaktor, tłumaczą motłochowi, że jest wspaniale i będzie lepiej! :)

  Cytuj
  IP: 185.167.xx5.xx6 
  +13

  Łupaszko_gość_gość

  22.11.2022, 10:10

  "a 'la long"

  Ten Repliński z tv tetka to jakaś porażka ,skąd oni go wytrzasnęli? I ta Janecka z radia ..... Repliński +Janecka =żenada tczewska ...

  Cytuj
  IP: 37.47.xx8.xx7 
  +15

  Łupaszko_gość_gość

  22.11.2022, 10:14

  "a 'la long"

  Ulizany czopek ... :) :) :) Prezencja jak na wieś przystało:)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx8.xx7 
 • +9

  znający temat _gość

  22.11.2022, 09:12

  Zarządca

  Blaszkowski jaki był , taki był ale trzymał wszystko w ryzach . Przywrócić go na zarządcę !!! Najlepiej zna wszystko od podszewki , albo zatrudnić dwóch na jego miejsce . Tylko można podziękować Poblockiemu , bo to jego sprawka . Nikogo innego !!!!!

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx4.xx1 
 • +15

  Łupaszko_gość_gość

  22.11.2022, 10:22

  "a 'la long"

  Przestańcie wciąż tęsknić za swoim byłym dyrektorem .Jaki był taki był ? Jaki był ? Na basenie był syf można było się do wszystkiego przykleić .Jaki był ? To że ratownicy i cały personel mieli "labe" za jego "panowania" nie oznacza jeszcze że był dobry .Przestańcie dzieciaki szlochać za swoim dyrektorkiem !

  Cytuj
  IP: 37.47.xx8.xx7 
  +7

  Łupaszko_gość_gość

  22.11.2022, 10:34

  "a 'la long"

  Do czego w tej dziurze dochodzi ,że prezes musi się ratownikom spodobać -oj za dobrze tam macie - odlecieliście troszkę za wysoko .. :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx8.xx7 
 • +2

  Ziomek z Tczewa _gość_gość_gość

  22.11.2022, 09:22

  W tym kraju najlepiej strajkować...

  Przypomina to sytuacje z strajkiem nauczycieli którzy oczywiście jak mówią wspierają uczniów a potem okazjue sie że na maturach było inaczej.Zamiast matur czy egzaminów to lepiej woleli strajkować.Jak oglądałeś/aś strajk nauczycieli to było widać młodych sznurków co porobili w zawodzie po pare lat i wielce rękaw sobie wyrwali na tej robocie.Że nauczycielom nie przyjdzie do głowy pomysł aby tak w wakacje strajkować ;)

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx8.xx2 
 • +4

  ..._gość

  22.11.2022, 09:44

  ...

  "Daj już sobie spokój. TB nadawał się do tej roboty jak krowa do ciągnięcia bryczki..."

  ... ja jeszcze nawet nie zacząłem :) z kimś mnie mylisz :)

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx2.xxx 
 • +5

  rodzic_gość

  22.11.2022, 09:56

  dzieci

  przestanie sobie geby wycierac dobrem dzieci- obie strony maja swoje racje ale na dzieci nikt nie patrzy pomimo frazesow

  Odpowiedz
  IP: 213.192.xx0.xx3 
 • +6

  . _gość

  22.11.2022, 10:53

  Wszystkie dzieci nasze są ;-)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx0 
 • +25

  zen_gość

  22.11.2022, 10:50

  PRECZ Z POBŁOCKIM !!!

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx1.xx8 
 • +29

  ja_gość

  22.11.2022, 11:14

  miasto widmo

  most nie zrobiony.....park w stanie agonalnym.....z basenu nici......dworzec widmo nawet kawy tam nie wypijesz ...galeria to tragedia....JAKI PAN TAKI KRAM PRECZ Z TYM PREZYDENTEM

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx7 
 • +11

  ..._gość

  22.11.2022, 11:10

  ...

  "Nie ludzie ja tu czegoś nie rozumiem w mieście gdzie powołuje się oficerów rowerowych gdzie są dwa ośrodki kultury 10 filii bibliotek, gdzie powołuje się spółki miejskie do spraw sportu -zatrudnia się ratowników na umowę zlecenie ???? To jest jakiś żart ????"

  dokładnie tak :) taki joke :)

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx2.xxx 
 • +27

  Rat_gość

  22.11.2022, 11:15

  Może dowiemy się dlaczego nie było konkursu na stanowisko prezesa, jakie doświadczenie ma prezes w zarządzaniu, ile basen stracił przez brak nauk pływania ? Ile stracił przez to ze jest zamknięty?

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xx6 
 • +12

  gość_gość

  22.11.2022, 11:20

  chcemy zostawić kase w swoim mieście

  powiem tak : można zamknąć basen szybciej niż powstanie nowy ,no można bo "2" będzie miała w zamian WF taka była wypowiedź,ale mam pytanko czy na basen chodzi tylko "2" no niestety nie ,chodzą inni mieszkańcy Tczewa na areobik na aqa spining na pływalnie i chcą chodzić ,chcą zostawić kasę w Tczewie nie w Malborku ,nie w Starogardzie

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx4 
 • +9

  Mala_gość_gość

  22.11.2022, 11:50

  I co dalej

  Jak wytłaczać dziecku któremu wykupiło się naukę pływania i czeka na to z tygodnia na tydzień bo uwielbia pływać , że dalej nie będzie chodziło.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx2.xx7 
 • +16

  lolka_gość

  22.11.2022, 11:56

  ...

  stwierdzam jednym słowem Tczew to wieś

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx7 
 • +10

  kjh_gość

  22.11.2022, 12:18

  No tak... Mariusz Krupa... Dalszy komentarz jest zbędny... Astma oskrzelowa... buahahaha...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx9 
 • +9

  Łupaszko_gość_gość

  22.11.2022, 13:14

  "a 'la long"

  To jest astma chlorowa :):):) Nowy zawód chroniony powstał :ratownik basenowy BUHAHA

  Cytuj
  IP: 37.47.xx8.xx7 
  +4

  Były ratownik_gość

  23.11.2022, 14:01

  Co tak śmierdzi? Chyba kupa. Nie to w pracy siedzi Mariusz Krupa. Pamiętasz Mariuszku? Jak układałeś grafiki tylko pod siebie. Załatwiałeś ludziom na lewo uprawnienia ratownicze. Przypomnij sobie co i ile ukradłeś przez te lata. Jak lizałeś, nie powiem co, byłemu dyrektorowi. A teraz? Skończyły się dobre czasy...

  Cytuj
  IP: 213.238.xx9.xx1 
 • +17

  staly_bywalec_basenu_gość

  22.11.2022, 12:27

  strajk

  Na tym co się dzieje najbardziej cierpią mieszkańcy... dlaczego spośród 10 ratowników na część etatu nie można zatrudnić 5 na cały etat i rozsądne wynagrodzenie? Proponuje tę 5 wybrać spośród tych, którzy na basenie nie siedzą w telefonie... Niestety pan M. Krupa z telefonem na basenie się nie rozstaje :)

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx8 
 • +5

  iga_gość

  22.11.2022, 12:44

  proszę o kontrole zasadności zwolnień lekarskich, bądź wyjaśnienie czemu pracownicy Tcsir nie są na basenie, a w innych jednostkach /firmach . tu na zdjęciach z bieżącego tygodnia. wydarzenia Dovisty na terenie Fabryki Sztuk. Pan ratownik z Tcsir bierze udział jako przedstawiciel WOPR, czy ten pan tez jest chory i pracować nie może? tnij.tcz.pl/?u=31431d oraz tnij.tcz.pl/?u=443c4d . Co się dzieje ??

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx1.xx8 
 • +5

  Gość _gość

  22.11.2022, 20:36

  Wydarzenie z firmy Dovista odbyło się w październiku

  Cytuj
  IP: 109.197.xx3.xx2 
 • +13

  Jan _gość_gość_gość_gość_gość__gość

  22.11.2022, 18:27

  x

  Con pewien czas czytam o arogancji prezeski To jest jednostka budżetowa i nie ona jest tam najważniejsza Od czego jest Rada Nadzorcza ze nie potrafi jej ustawić do pionu Pewnie są tam jakieś ,,lebiody '' nie majace o niczym pojęcia i zadowoleni że wpadnie parę złotych z Rady Wolą się nie wychylać

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx2 
 • +5

  Gość _gość

  23.11.2022, 11:16

  Kadrowa

  "dokladnie, gdzie komentarz przedstawiający prawdę? (tez go rano zdażyłem przeczytac). Kadrowa mąci, a komentarze znikaja, ktos ma niezłe znajomosci w tcz.pl"

  Możesz napisać co pisalo

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx9.xx6 
 • +13

  aa_gość_gość

  23.11.2022, 12:06

  ktos napisal, ze tam teraz rzadzi kadrowa, zamiast prezeski. kadrowa, ktorą wczesniej wywalili z urzedu miasta. taka mniej wiecej byla tresc komentarza, ktory rano przeczytalem, a ktory potem zostal usuniety.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx6.xx1 
 • +1

  Były pracownik TCSiR._gość

  23.11.2022, 13:49

  Z przyjemnością podzielę się z panią Prezes ciekawymi informacjami nt. M. K.

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx6.xx5 
 • -3

  Tczewianin_gość

  23.11.2022, 18:12

  Zamknąć Basen ratowników wyj**ac... I trzeba będzie jezdzic do Starogardu tam przynajmniej wszystko funkcjonuje jak powinno

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx6.xx4 
 • +2

  gość_gość

  25.11.2022, 12:55

  kto zapłaci odprawę i ilę p. Prezes po 2 miesiącach wirtualnej pracy, ile zabuli miasto odprawy, jaki urzędnik ponosi odpowiedzialność za taką sytuację .....

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.