Dawny Tczew świętował 12. urodziny

Dawny Tczew świętuje (fot. Dawny Tczew)
Dawny Tczew świętował 12. urodziny

zobacz galerię zdjęć: 3
Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew już od 12 lat promuje historię naszego miasta. Społecznicy podsumowali miniony rok oraz nakreślili plany na kolejne lata działalności.

Dawny Tczew - Wirtualne Muzeum Miasta to głównie portal internetowy www.dawnytczew.pl , który ma już ponad 262 tys. unikalnych odsłon.

- Umieściliśmy na nim kilkadziesiąt map i kronik, 450 artykułów o historii miasta oraz ponad 1000 zdjęć i archiwalnych dokumentów. - mówi Przemysław Zieliński, koordynator projektu.


W Internecie


Aktywną częścią portalu jest forum, które liczy ponad 1200 użytkowników, którzy napisali ponad 43,5 tys. postów w ponad 2650 tematach. Jest też miejscem powstania wielu inicjatyw. Profil DT na Facebooku obserwuje ponad 10 tys. osób z Polski i zagranicy. Rekordowy post ze zdjęciem przedstawiającym autobus marki "san" na przystanku przy Placu Piłsudskiego "polubiło" 660 osób. Od 2021 r. DT obecny jest także na Instagramie.

Rocznice i lekcje historii


- Lekcje historii lokalnej to jedna z możliwości promowania ciekawostek związanych z dziejami grodu Sambora, którą wykorzystujemy. W 2022 r. spotkaliśmy się m. in. z członkami mniejszości niemieckiej w Tczewie, a na wycieczkę po mieście zabraliśmy młodzież z Danii oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 5. Jak co roku zorganizowaliśmy obchody rocznicy rozstrzelania ofiar mordu na tzw. Świńskim Rynku w 1940 roku oraz Powstania Warszawskiego. Przed Wszystkimi Świętymi zabraliśmy tczewian na Tczewskie Zaduszki - spacer po nieistniejących cmentarzach. - dodaje Zieliński.

Dawny Tczew włączył się także w organizację Rowerowej Gry Miejskiej w ramach Tygodnia Mobilności Aktywnej - to idealna okazja dla miłośników jazdy na dwóch kółkach na spędzenie wolnego czasu z historią miasta.

Co planują?

- Wyzwania, które stawiamy sobie w 2023 roku dotyczą przede wszystkim dokończenia realizacji kilku projektów, jak drugiego wydania albumu "Mosty Tczewskie", poszerzonego o dzieje mostu Knybawskiego. - mówi przedstawiciel Dawnego Tczewa.

W trakcie realizacji jest nadal projekt pn. "Wspomnienia znad ujścia Dryboka do Wisły - dzieje Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy od czasów średniowiecznych do połowy XX w.", którego efektem będzie publikacja książkowa.

- Zachęcamy do wsparcia osoby, które chcą chcących współtworzyć historię Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy, jak i dostarczyć źródeł do badania zagadnienia. Wszelkie stare zdjęcia, wspomnienia i powieści przodków lub inne wskazówki będą mile widziane. Zajmujemy się także historią nieco nowszą, wciąż dobrze pamiętaną przez naszych dziadków oraz rodziców. Na podstawie wspomnień mieszkańców planujemy przygotowanie publikacji o życiu codziennym tczewian w czasach PRL. Będzie to nie tylko kronika tamtych czasów, ale również sposób na przekazanie wiedzy pokoleniom tczewian urodzonych już w wolnej Polsce. Nie porzucamy projektu budowy Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy, którego celem jest powstanie miejsca upamiętniającego zmarłych tczewian różnych wyznań, pochowanych na zlikwidowanych już nekropoliach. - dodaje Przemysław Zieliński.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • +4

    ..._gość

    31.01.2023, 09:21

    ....

    ....wspaniali ludzie z pasją...

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx2 
  • +1

    qq_gość

    31.01.2023, 09:54

    świętowali chyba gdzieś w delegacji bo maja jakieś takie letnie stroje :)

    Odpowiedz
    IP: 46.175.xx6.xx8 
  • -2

    MAURYCY_gość

    31.01.2023, 13:12

    Dziadki, przez których tczewski most jest w takim stanie jak obecnie. Gdyby nie darli ryja, że: "historycznie historycznie" to już most byłby ukończony i przejezdny

    Odpowiedz
    IP: 80.52.xx9.xx8 
  • -2

    ten_gość

    31.01.2023, 13:12

    Super jest to zdjęcie, z tym ogórkiem na przystanku. Fajne czasy.

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx4.xx9 
  • +6

    .._gość

    31.01.2023, 14:37

    ..

    fajne czasy z tym, że na zdjęciu nie jest to ogórek... Ogórki to były Jelcze RTO

    Cytuj
    IP: 109.207.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.