Fala bez Tczewa? "Jesteśmy otwarci na rozmowy"

Fala - zintegrowany bilet dla Pomorza (fot. mat. prasowe)
Fala bez Tczewa? "Jesteśmy otwarci na rozmowy"
Czy wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla Tczewa oznacza wyjście z systemu "Fala"? Chociaż z początkowych zapowiedzi ratusza wynikało, że darmowe przejazdy będą finansowane częściowo poprzez opuszczenie "Fali", teraz urzędnicy mówią, że są otwarci na rozmowy i odejście Tczewa nie jest przesądzone. Uczestnictwo w programie miałoby dotyczyć innych środków transportu niż miejskie autobusy.

W tym roku pomorscy pasażerowie mają zacząć korzystać z systemu Fala. Wprowadzenie wspólnego biletu było zapowiadane od jakiegoś czasu - i przekładane. Teraz - w kwietniu - mają ruszyć testy aplikacji - całość latem br. System rodzi się w bólach od kilku lat. Tczew jest - obok Gdańska, Gdyni, Słupska oraz MZK Wejherowo - udziałowcem w spółce Innobaltica, która przygotowuje jego wdrożenie.

Podczas styczniowej sesji Rady Miasta prezydent Tczewa poinformował, że urząd planuje wprowadzenie od września bezpłatnej komunikacji. Stosowne przepisy musi najpierw przyjąć Rada Miasta. W tym roku miasto płaci za organizację transportu (przy płatnych biletach) 12 mln zł - według wstępnych szacunków magistratu - bezpłatna komunikacja kosztowałby ok. 17 mln zł rocznie. Prezydent zapowiadał, że na dodatkowe środki składałoby się m. in. płatne parkowanie - dodał też, że miasto rozważa wyjście z Fali. Jeśli przejazdy w Tczewie staną się bezpłatne - nie będzie tu kasowników - które będą służyły pobieraniu opłat za przejazd Falą.

- Na dzień 26 stycznia 2023 r. skład udziałowców spółki InnoBaltica pozostaje niezmieniony, Miasto Tczew jest jednym z nich, z udziałem w kapitale zakładowym na poziomie 667 tys. zł. InnoBaltica nie otrzymała żadnych informacji odnośnie do zmian w tej materii. Informacja, która pojawiła się w mediach, dotycząca koncepcji bezpłatnej komunikacji w Tczewie, jest zaskoczeniem dla spółki, szczególnie w kontekście prowadzonych rozmów co do uruchomienia systemu Fala - czytamy w piśmie przesłanym redakcji trojmiasto.pl przez Joannę Leliwę ze spółki Innobaltica.


Po czwartkowej sesji w prezydentem Tczewa spotkał się też marszałek województwa, który pojawił się z wizytą w naszym mieście. Ostatecznie ratusz nie powiedział jeszcze ostatniego słowa ws. "Fali":

- Wprowadzenie darmowej komunikacji w Tczewie nie jest jednoznaczne z wyjściem z systemu Fala. Jest to system obejmujący rozliczenia z różnych systemów komunikacji na terenie naszego województwa, w tym kolejowej. Jesteśmy otwarci na rozmowy. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.


FALA będzie narzędziem informatycznym, które zintegruje rozproszone systemy biletowe w różnych miastach województwa i połączy je z systemami kolejowymi PKP SKM oraz Polregio. Dzięki temu pasażer, wsiadając do autobusu, pociągu, tramwaju czy trolejbusu nie będzie musiał kupować odrębnych biletów u każdego z organizatorów transportu. Rozliczać się będzie na podstawie sygnalizowania swojej obecności w pojeździe - odbijając się - wchodząc i wychodząc z pojazdu - na specjalnych czytnikach kartą komunikacyjną, kartą bankową lub smartfonem z zainstalowaną aplikacją.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

 • Sołtys_gość

  31.01.2023, 08:19

  Ile razy Poblocki chwalił FALA

  kto pamięta jak Poblocki ciągle mieszał z przetargami na komunikację Miejską bo czekamy na system FALA? a teraz wiedział że Tczewa w FALA nie będzie to ogłosił darmową komunikację. Hehe he. Lata chłop od ściany do ściany. Jak mu się udaje rządzić tyle lat? Wyborcy są idiotami czy zależą od władzy?

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx1.xx8 
 • Łupaszko_gość_gość

  31.01.2023, 10:12

  "a 'la long"

  Też się właśnie zastanawiam ,jak mu się udaje rządzić tyle lat ,ale po chwili patrzę na radę wiejką , i nie mam już więcej pytań :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx9.xx1 

  Łupaszko_gość_gość

  31.01.2023, 10:29

  "a 'la long"

  Wyborcy muszą mu ten cieżar z klaty ściągnąć bo się chłop zakiwa :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx9.xx1 
 • MAGMA_gość

  31.01.2023, 08:30

  Cytuję. "Dzięki temu pasażer, wsiadając do autobusu, pociągu, tramwaju czy trolejbusu nie będzie musiał kupować odrębnych biletów u każdego z organizatorów transportu" - za ro będzie musiał się dobijać na kasowniku przy wejściu i przy wyjściu. Tłum ludzi wchodzi i tłum wychodzi a wszyscy cisną się do kasownika.

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx9.xx8 
 • jaaa_gość_gość_gość_gość

  31.01.2023, 14:04

  odpowiedz

  Czy udalo sie tobie kiedys wyjechac poza Tczew, lub co gorsza do innego kraju ? Jezeli tak to mysle ze ciezko bylo nie zobaczyc jak taki system dziala:) I ze nie generuje to problemow wiekszych.

  Cytuj
  IP: 158.116.xx5.xx1 

  AAG _gość

  01.02.2023, 12:04

  Jak można pisać że system w innych miastach nie generuje większych problemów - jak nigdzie w Polsce takie coś nie działa powtarzam NIGDZIE

  Cytuj
  IP: 185.39.xx0.xx6 
 • rozwoj miasta_gość

  31.01.2023, 08:31

  rozdawnictwo pisowskie z kasy podatnika

  nie jestem za tym aby komunikacja miejska w Tczewie byla za darmo, poniewaz pieniadze z nieba nie spadaja, to sa koszta i to nie male jak na Tczew, a za pare lat okaze sie, ze miasto jest bankrutem, takze nie popieram rozdawnictwa, poza tym pieniadze lepiej przeznaczyc na rozwoj miasta, a propo komunikacja darmowa w malych miejsowosciach jest Ok jak Malbork, gdzie nie trzeba wiele autobusow, poza tym bez problemu mozna dosc sie wszedzie pieszo ale trzeba rowniez pamietac o seniorach i o osobach ktore na zdrowie nie moga duzo spacerowac

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx2.xx8 
 • Wujek samo zło_gość

  31.01.2023, 09:31

  Ale z ciebie pajac. Po pierwsze Pobłocki nie jest z PiS. Pieniądze są z naszych podatków, a nie z nieba. Lepiej by, zamiast wydawać 42 miliony na nową Fale - to wydać je na darmową komunikację.

  Cytuj
  IP: 104.248.xx2.xxx 

  tak_gość_gość_gość_gość_gość_g_gość

  31.01.2023, 12:22

  to że ty jeździsz samochodem to aż z monitora paruje , ale zdaj sobie sprawę że niektórzy korzystają z komunikacji miejskiej

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx6 

  ups_gość

  31.01.2023, 21:15

  smierdzi pis

  ciocia balbina spierdalaj, wyper pioswskie gowno

  Cytuj
  IP: 37.201.xx2.xx8 
 • EkO_gość

  31.01.2023, 08:47

  komedia

  Ktoś coś w ogóle ogarnia w tym mieście?

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • qq_gość

  31.01.2023, 09:58

  we wrześniu bedzie darmowe żeby głosować na naczelnika...ale juz od nowego roku niekoniecznie bo " niemogliśmy pozostawić darmowej komunikacji bo jesteśmy w systemie fala i nie bedziemy się wyłamywać bo jesteśmy jednym z udziałowców... Taki wspólny bilet to jest coś" - tępe Hu..je

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • Bloefeld_gość

  31.01.2023, 17:39

  Wiecie drodzy czytelnicy ,że Tczew jest jednym z najbiedniejszych miast na Pomorzu.Dwie strefy ekonomiczne i tyle zakładów.Brak jakichkolwiek imprez z prawdziwego zdarzenia.Niewykorzystany park i amfiteatr.Ważne dla włodarzy jest to żeby znaleźć kolejne tereny na patodeweloperke i zagraniczne markety.Tak zarządzają.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx1.xx8 
 • Kaha_gość_gość

  02.02.2023, 06:10

  Płatne parkingi

  Przeforsowanie planu płatnych parkingów ,za darmowe autobusy? Ja się pytam gdzie na wyludnionym starym mieście płatne parkingi obok lumpeksu czy kebaba?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx1 
 • mick_gość

  02.02.2023, 10:16

  Najpierw pomyśl

  Jedna rzecz to darmowy transport miejski, druga to płatne parkowanie a trzecia to system Fala. Osobiście nie jestem za darmowym transportem miejskim aczkolwiek obecne ceny tego transportu w Tczewie to szok, wolałbym aby Miasto naprawiło, zrobiła od nowa cały ten system informatyczny Karty Miejskiej bo on nie działa, w dzisiejszych czasach takie aplikacje pomagają w szybszym zakupie biletu opłacenia parkowania itp, w Tczewie możesz ja sobie pobrać i koniec. Nic więcej tą aplikacją nie załatwisz. To powinno w końcu ruszyć. Dzięki dobrze działającej albo w ogóle działającej aplikacji myślę, że część ludzi szybciej skorzystała by z autobusu ze względu na łatwość zakupu biletu czy doładowania karty miejskiej. Płatne parkowanie nie ma służyć zarobkowi a właśnie ma spowodować aby mieszkańcy częściej wybierali transport miejski. Przecież, lepiej przejechać się transportem publicznym podróżując po Gdańsku, Gdyni niż jechać autem i płacić za poszczególne parkingi. Tu koło transportu publicznego i parkingu się zamyka. Jedno jest powiązane z drugim a koszt zarówno transportu publicznego jak i płatnego parkowania musi być logiczny i spójny (dodałbym jeszcze, że w kwestii komunikacji po tczewskich ulicach przydała by się zmiana niektórych ulic na jednokierunkowe). System Fala - wyjście z tego systemu to katastrofalny błąd, wielu tczewian korzysta z przejazdu transportem publicznym do Trójmiasta i po trójmieście, spowoduje to, że właśnie ci tczewianie zaczną być w chwili uruchomienia tego systemu traktowani tak jak do tej pory mieszkańcy Gminy Wiejskiej Tczew w Tczewie. Tyle, do przemyślenia.

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx2.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.