Świadczenie dla zapewniających pomoc uchodźcom. Sprawdź zmiany

Ukraina, pomoc Ukrainie
Tczew - Świadczenie dla zapewniających pomoc uchodźcom. Sprawdź zmiany
Ubiegasz się o świadczenie z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy? Zapoznaj się ze zmianami, jakie zostały wprowadzone.

W art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.) uregulowano prawo do świadczenia z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

Zgodnie z pierwotnym brzmieniem przepisu świadczenie to przysługiwało przez okres 60 dni i dotyczyło obywateli Ukrainy legitymujących się zarówno numerem PESEL jak i innym dokumentem potwierdzającym jego tożsamość.

Pierwsza zmiana, która weszła w życie 15 kwietnia 2022 r. doprecyzowała, iż termin 60 dni liczony będzie od dnia wjazdu obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Kolejna zmiana, która weszła w życie 30 kwietnia br., wydłużyła okres wypłaty świadczenia do 120 dni od wjazdu na teren Polski. Jednocześnie, wprowadzono obowiązek wskazania przez wnioskodawcę numeru PESEL osoby przyjętej do zakwaterowania.

Efektem wprowadzonych zmian, w szczególności bezwzględnego warunku podania numeru PESEL osoby zakwaterowanej, było wykluczenie części osób z możliwości skorzystania z tego świadczenia, w szczególności w przypadku, gdy osoby zakwaterowane nie wystąpiły o nadanie numeru PESEL, opuściły lokal, zmieniły miejsce zamieszkania, wyjechały za granicę i wnioskodawca nie ma z nimi kontaktu.

Ważne terminy!

W dniu 1 lipca 2022 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy wprowadzająca istotne zmiany w zasadach ubiegania się o przedmiotowe świadczenie.
W przypadku ubiegania się o świadczenie za okres do 29 kwietnia 2022 r. wnioskodawca będzie mógł podać zamiast numeru PESEL, także inny dokument potwierdzający tożsamość obywatela Ukrainy np. numer paszportu. Złożenie takiego wniosku jest ograniczone w czasie i będzie możliwe wyłącznie w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od wejścia w życie tych przepisów tj. do 15 lipca 2022 r.

Wniosek o świadczenie pieniężne z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obejmujący okres do 30 czerwca 2022 r. (dzień poprzedzający wejście nowelizacji w życie), składa się w terminie do dnia 31 lipca 2022 r.

W pozostałych przypadkach wniosek o świadczenie składa się w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem.Ponadto, zgodnie z zapisami Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty (Dz.U z 2022r., poz. 1336) wprowadzono możliwość wydłużenia okresu pobierania świadczenia ponad ustawowy termin 120 dni, w przypadku, gdy wniosek dotyczy obywatela Ukrainy, który:

- posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
- posiada dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności;

-ukończył 60 rok życia (kobiety) albo 65 rok życia (mężczyźni);
- jest kobietą w ciąży lub osobą wychowującą dziecko do 12 miesiąca życia;
- samotnie sprawuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opiekę nad trojgiem i więcej dzieci;
- jest małoletnim wymienionym w art. 25a ust. 1 ustawy (objętym opieką tymczasową).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (14)
dodaj komentarz

 • -6

  Wolność_gość

  11.07.2022, 09:59

  Słowa

  Jak napisałem komentarz o Ukraińcach i o tym że kiedyś nie było mieszkań dla bezdomnych a teraz dla uchodźców są to już wolność słowa się skończyła. Oby ten świat upadł przez wojnę atomową bo ludzie i cały ten świat to są durnie do potęgi...

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx3 
 • +7

  kkk_gość

  11.07.2022, 12:56

  79 lat Wołyń UPA

  Gdzie informacja o rodkach zabitych na kresach przez bydło z UPA ? Czyżby informacja niepasowała do naracji o dobrych ukrach , cierpiacych przez zlych rosjan ?

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx2.xx9 
 • +2

  Taka prawda_gość_gość

  11.07.2022, 15:01

  Mała poprawka Nie Zabitych tylko BESTIALSKO ZAMORDOWANYCH TYSIĄCE KOBIET I BEZBRONNYCH DZIECI NABIJANYCH NA SZTACHETY PRAWDZIWI POLACY TEGO NIE MOGĄ Zapomnieć Niech spoczywaj w spokoju ????

  Cytuj
  IP: 178.235.xx6.xx3 
  +1

  ja_gość

  12.07.2022, 00:28

  79 lat temu

  Była wojna, Niemcy napadli na całą Europę, na terenie Polski zrobili sobie miejsce na obozy koncentracyjne dla milionów ludzi. I co? Mamy dzisiejszych Niemców nienawidzić za Hitlera? Czym oni się różnią od współczesnych Ukraińców, których chcecie rozliczać za UPA. Jedyną szansą na przetrwanie tego świata jest wzajemne przebaczenie i budowanie przyjaznych relacji. Kto mi zabroni budować przyjazne relacje z Ukraińcami, którym pomagam w Polsce?

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • +6

  Lejba_gość_gość

  11.07.2022, 13:41

  Dać uchodźcom kasy i za darmo wszystko A Polakowi podniesc jeszcze kredyty i opłaty benzyne tak ze uczciwie pracujący na chleb z margaryną nie bedzie miał A do roboty rowerem albo pieszo Banda pisowców

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx6 
 • +3

  bezsrejtu_gość_gość_gość

  11.07.2022, 15:12

  Biednych nie stać na kredyty.

  Trza było się do-edukować finansowo a nie robić sobie pętlę na szyję przy ultra-niskich stopach

  Cytuj
  IP: 84.38.xx4.xx1 
  +6

  kobieta _gość

  11.07.2022, 19:32

  mają się dobrze

  Mają się dobrze w POLSCE WSZYSTKO DLA NICH w przeklętym kraju , mogą palić papierosy na balkonach , pijane ukrainki na dworcach szczać pod ławkę , nikt im nic nie z robi bo to uchodzcy z UKRAINY. głupi Polak da się nabrać na ich los ,gdyby byli potrzebujący to by nie mieli za co kupić papierosów i piwa.

  Cytuj
  IP: 83.8.xx9.xx0 

  Niki_gość

  13.07.2022, 11:59

  Do Lejba

  Ciesz sie, że w ogóle masz co jeść i gdzie mieszkać. Nie zbombardowali ci domu tak jak im.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xx1 
 • -2

  ja_gość

  12.07.2022, 00:40

  Kłamiesz

  "Mają się dobrze w POLSCE WSZYSTKO DLA NICH w przeklętym kraju , mogą palić papierosy na balkonach , pijane ukrainki na dworcach szczać pod ławkę , nikt im nic nie z robi bo to uchodzcy z UKRAINY. głupi Polak da się nabrać na ich los ,gdyby byli potrzebujący to by nie mieli za co kupić papierosów i piwa."

  Po prostu ohydnie kłamiesz! Żyję i podróżuję. NIGDY nie widziałam ANI JEDNEGO pijanego UKRAIŃCA, za to Polaków mam pijanych na ławce w terenach rekreacyjnych codziennie na Suchostrzygach. I pod sklepem notorycznie kolesiów, co od lat od rana piją ile wlezie, w sklepie używają jakiś eufemizmów, ładnych słów, bo sami się brzydzą powiedzieć "piwo", "ćwiartkę", "półlitra". Chciałabym, żeby Polacy na emigracji, na wyjazdach zagranicznych w hotelach żyli na takim poziomie jak oni, ale zapomnij! Opisujesz swoje życie na tych dworcach, czy co? W imię czego nie mogą kupić papierosów na własny użytek i piwa w normalnych ilościach? Stuknij się w głowę.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • kobieta_gość

  12.07.2022, 09:57

  nie stuknę się w głowę..................

  TAKA JEST PRAWDA ,pijane ukrainki na dworcu CENTRALNYM w WARSZAWIE w wieżowcach w TCZEWIE zamieszkałe Ukraincy całe dnie z papierochem w ręku okupują balkon od świtu do nocy palą i smordzą ,gdzie to pracuje ,kto ich utrzymuje na pewno głupi Polak co lituje się nimi z uwagi na wojnę. Korzystanie z połączeń komórkowych tez kosztuje ,a ich na wszystko stać dzięki Polakom

  Cytuj
  IP: 83.8.xx9.xx0 
 • +1

  ja_gość_gość

  12.07.2022, 16:36

  Kłąmiesz

  "TAKA JEST PRAWDA ,pijane ukrainki na dworcu CENTRALNYM w WARSZAWIE w wieżowcach w TCZEWIE zamieszkałe Ukraincy całe dnie z papierochem w ręku okupują balkon od świtu do nocy palą i smordzą ,gdzie to pracuje ,kto ich utrzymuje na pewno głupi Polak co lituje się nimi z uwagi na wojnę. Korzystanie z połączeń komórkowych tez kosztuje ,a ich na wszystko stać dzięki Polakom"

  Kiedy ty byłaś w Warszawie na Centralnym, nie żartuj! Gdybyś jeździła do Warszawy, umiałabyś się po polsku wyrażać ("zamieszkałe Ukraińcy"? kto tak się wyraża?). Wiem, jesteś mieszkanką wieżowca, bo to czuć w każdym zdaniu. Naucz się szanować drugiego człowieka! "To" to ludzie już nawet o psie nie mówią...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA