Most Tczewski w prokuraturze. Konserwator: cięcie przęsła to niszczenie zabytku

Most Tczewski w remoncie (fot. Tcz.pl)
Tczew - Most Tczewski w prokuraturze. Konserwator: cięcie przęsła to niszczenie zabytku
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków złoży w tczewskiej Prokuraturze Rejonowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w postaci niszczenia zabytku. Chodzi o powojenne przęsło ESTB, które miało zostać zdemontowane, by Most Tczewski odbudować w kształcie sprzed zniszczeń wojennych. Jeszcze 11 października sam konserwator zezwolił na zdemontowanie 7 metrów przęsła. Czy przekazanie sprawy śledczym oznacza koniec marzeń o szybkiej odbudowie Mostu Tczewskiego?

W 2000 roku trzy oryginalne przęsła Mostu Tczewskiego - niezwykle cenne kratownice Lentza, a także wieżyczki oraz filary ocalałe z wojennej zawieruchy zostały wpisane do rejestru zabytków. W 2016 roku cały Most Tczewski trafił do rejestru, jednak ówczesna konserwator zabytków zaznaczyła, że przęsła ESTB nie stanowią wartości estetycznej i architektonicznej. Starostwo Powiatowe w Tczewie - w styczniu 2017 roku uzyskało pozwolenie na budowę - czyli demontaż powojennych przęseł ESTB i wstawianie w ich miejsce replik konstrukcji XIX-wiecznej.

Wyprodukowane po wojnie i zamontowane w 1958 roku przęsła ESTB - jako tymczasowa konstrukcja mająca na celu przywrócenie przejezdności - miały zostać zdemontowane. Ich stan był fatalny - są silnie skorodowane - w Tczewie kojarzą się m. in. z tym, że niedawno przez dziurę w konstrukcji do Wisły wpadła dziewczyna. Na szczęście przeżyła, bo w porę zaalarmowano służby. Wykonawca robót miał zabezpieczyć ponad 26-metrowy fragment przęsła - i wyeksponować go w pobliżu mostu, bądź w jednostce muzealnej. Fragment miał trafić do Politechniki Gdańskiej. W lutym br. starostwo poinformowało konserwatora o bardzo złym stanie przęseł. Przez długi czas nie było odpowiedzi ze strony gdańskiego urzędu. Tymczasem 30 września wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku wstrzymał rozbiórkę Mostu Tczewskiego.

- Nie chcemy, by część zabytkowej konstrukcji została bezpowrotnie zniszczona. Nowe ustalenia w sprawie historii mostu, każą nam bezwzględnie zachować jego fragmenty. - uzasadniał Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków na facebooku - Przęsła mostu nr: 2 i 3 mostu w wykonane konstrukcji angielskiej typu ESTB, stanowią unikatowe i prawdopodobnie jedyne zachowane w Europie przęsła mostowe tego typu (jedyne w Polsce). Należy dążyć do ich zachowania, jako wyjątkowego w skali kraju i Europy dzieła architektury i budownictwa. W latach 1944-48 w Wielkiej Brytanii wyprodukowano przęsła ESTB o łącznie długości około 11,6 km. Zachowane do dnia dzisiejszego tczewskie przęsła ESTB są najprawdopodobniej ostatnim, a zatem unikatowym przykładem zastosowania tego systemu mostowego w Europie. Opieramy się na informacjach pozyskanych w roku 2019 przez dr. inż. Waldemara Affelta z Politechniki Gdańskiej, oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Informacje te pochodzą na podstawie ustaleń przedstawicieli ośrodka naukowego Uniwersytetu w Kaiserslatuern, którzy stwierdzili, że tczewskie przęsła ESTB są najprawdopodobniej ostatnim przykładem historycznego systemu ESTB w całej Europie.

Decyzję ostro oprotestowali społecznicy ze Społecznego Komitety Odbudowy Mostu podkreślając, że tutejsze przęsła nie są jednak wcale takie unikatowe - w ciągu kilkunastu godzin znaleźli przykład innego mostu w Polsce wykonanego w tej technologii.

- Pomorski konserwator stwierdził, że to jedyne zachowane tego typu przęsło w Polsce i prawdopodobnie jedyne w Europie. Rzecznik konserwatora przekazał ten komunikat wielu mediom lokalnym oraz ogólnopolskim. Zaledwie dzień później, we wtorek wieczorem, znaleźliśmy przykład innego istniejącego do dziś przęsła ESTB w Polsce - na rzece Biebrzy w miejscowości Osowiec w województwie podlaskim . Wspomniany 60-kilkumetrowy most kolejowy ESTB istnieje w tym miejscu od 1958 roku, a w 2015 przeszedł generalny remont. Również w 1958 roku (a nie tuż po wojnie jak mylnie sugeruje informator konserwatora) dwa przęsła ESTB zostały zamontowane na moście drogowym w Tczewie - informował SKOM.


Starostwo Powiatowe w Tczewie odwołało się od decyzji konserwatora zabytków do resortu kultury. Wciąż czeka na odpowiedź. Również inicjatorzy akcji #MostTczewskiJakWesterplatte - lokalni dziennikarze i społecznicy - chcą przekonać do zmiany decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

- Obecna decyzja o wstrzymaniu prac przyczyni się do opóźnienia odbudowy Mostu Tczewskiego i zatarcia w pamięci społeczeństwa o bohaterskiej akcji polskiej armii w okresie Wojny Obronnej we wrześniu 1939 r. Wstrzymanie prac nad demontażem przęseł ESTB nie pozwala na należyte upamiętnienie tragicznych dziejów tego miejsca w czasie II Wojny Światowej i jest sprzeczne z polską racją stanu. Wobec powyższego proszę Pana Premiera o bezpośrednią interwencję w przedmiotowej sprawie tak, aby zapobiec dalszej przerwie w pracach. - czytamy w liście skierowanym do prof. Piotra Glińskiego.

Urzędnicy alarmują, że decyzja o wstrzymaniu budowy niesie za sobą nie tylko konsekwencje w postaci strat finansowych. Wstrzymanie prac - które zostały rozplanowane na konkretny termin - może skutkować katastrofą budowlaną. Demontowane przęsło stoi na tymczasowej podporze - jeśli ta runie, może okazać się, że uszkodzi nie tylko most drogowy, ale i kolejowy - po którym przebiera strategiczna linia do Warszawy. Niezabezpieczony jest też wiślany filar.

11 października Igor Strzok zgodził się na też rozbiórkę około siedmiu metrów konstrukcji ESTB po to, by można kontynuować prace przy przyczółku mostowym oraz te związane z zabezpieczeniem filaru.

Tymczasem w środę pojawiła się kolejna komplikacja związana z obudową - podczas spotkania z trójmiejskimi dziennikarzami Strzok poinformował, że zawiadomi prokuraturę o niszczeniu zabytku:

- Chodzi o niszczenie zabytkowego mostu przez Wisłę w Tczewie poprzez cięcie przęseł ESTB i utylizację w jako złom stalowy w hucie. - mówi Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku.

Mowa o łamaniu Ustawy o Ochronie Zabytków - za niszczenie zabytku grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Tczewscy prokuratorzy będą sprawdzać, czy są podstawy do wszczęcia śledztwa.

Jeszcze nie wiadomo, jak całość wpłynie na podniesie kosztów remontów i kto za to zapłaci. Nie wiadomo też, co z rozliczeniem 35 milionowej dotacji pozyskanej na obecny etap robót i czy ewentualne prokuratorskie śledztwo nie wstrzyma całkowicie robót. Dodajmy, że decyzję odnośnie ESTB - jego ochrony - bądź dalszej zgody na demontaż - może zmienić jeszcze resort kultury, do którego trafiło odwołanie ze starostwa. Jutro w tej sprawie z przedstawicielami resortu kultury ma spotkać się tczewski poseł Kazimierz Smoliński.

Wkrótce do prezydenta RP, szefa rządu i resortu kultury trafią też podpisy zebrane w ramach akcji #MostTczewskiJakWesterplatte Petycję online poparło 3,4 tys. osób. Trwa cały czas zbiórka za pośrednictwem papierowych kuponów, drukowanych co piątek w "Dzienniku Bałtyckim". Sygnatariusze akcji domagają się, by to Skarb Państwa wziął na siebie ciężar odbudowy mostu i stworzenia tam oddziału Muzeum II Wojny Światowej.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (47)
dodaj komentarz

 • +67

  j23_gość

  23.10.2019, 16:37

  Czy ten człowiek nie ma nad sobą żadnych przełożonych? Tyle lat czekamy na ten remont i teraz upierdzielą go gadkami o rzekomej wielkiej wartości kupy złomu? Dlaczego pan konserwator nie powiadamiał prokuratury jak przez lata most niszczał bo państwo polskie nie miało na niego pieniędzy?

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xx2 
 • +18

  Czyżykowiak_gość

  24.10.2019, 07:54

  Sprawa w prokuraturze do ...

  ... umorzenia, to jest oczywiste, tu nie ma żadnego czynu zabronionego. Wie też o tym konserwator wojewódzki, nad którym zbierają się czarne chmury i próbuje teraz przyjąć taktykę obrony swojego tyłka, że to niby takie cenne a jest niszczone. Słusznie j23 napisał, gdzie byli wszyscy konserwatorzy jak most przez lata niszczał i nie było praktycznie nic robione?

  Cytuj
  IP: 157.25.xx0.xx6 
  +3

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  24.10.2019, 22:22

  Urojenia !?

  Głupcom należałoby wymyśleć trudniejszy sposób rozmnażania się! Podłością być trollem PiS !! Gdzie byli aktywiści rekonstrukcji podczas rozbiórki , gdzie był poseł Smoliński hipokryzji nie ma końca !! Bez audytu powiatu tak przyjął Mirosław Augustin !! POLSKO POWSTAŃ Z KOLAN!

  Cytuj
  IP: 188.146.xx5.xx8 
 • +6

  on_gość

  23.10.2019, 17:05

  tczewscy niekompetentni i majętni

  Kto jest odpowiedzialny za remont mostu? Powinien ponieść odpowiedzialność. A może sytuacja jest specjalnie zaaranżowana żeby ktoś mógł zarobić? Konserwator i lokalni politycy się z kimś dogadali? ;) W normalnej firmie zarządzający zostałby zwolniony za taką niekompetencje albo układy. Dlaczego nie ma tak w państwowych projektach? Żałosne.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx0.xx7 
 • +17

  Yhy_gość_gość

  23.10.2019, 20:31

  Tyle że projekt remontu przyklepal pan Dzwonkowski - poprzedni starosta z PiS. Konserwator nominowany przez wojewodę Drelicha też z PiS właśnie wkopał tczewski PiS. Brawo Wy!!!

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx1 
  -12

  Łupaszko_gość_gość

  24.10.2019, 09:13

  '' a'la long"

  No i co z tego, że Dzwonkowski przyklepał, a Augustyn go wykonuje. Na moje to jak by obaj znikneli to naprawde przysłużyli by sie mieście poj**ów

  Cytuj
  IP: 37.47.xx4.xx1 
  +6

  york_gość

  24.10.2019, 13:38

  tak to jest jak wuefiści rządzą powiatem

  dalej pracować na moście a pis niech go przejmie to proste. co to jest 150 mln dla państwa 500+ ???

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • -19

  Łupaszko_gość_gość

  23.10.2019, 17:18

  '' a'la long"

  Estetycznej i architektonicznej wartości nie mają. Ich wartość to SKARB!!!!!! HISTORYCZNY!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx3 
 • +5

  Tczewianin _gość_gość

  24.10.2019, 14:52

  Czytając twoje wypociny...

  wiem kogo mial na mysli Neumann,pasujesz ,jak ulał.A tak wogole ,to oprocz ciągłego krytykowania wszystkiego i wszystkich coś jeszcze w życiu robisz?

  Cytuj
  IP: 83.25.xx9.xx4 
  +5

  Fakty nie Mity_gość_gość_gość__gość

  24.10.2019, 22:30

  Mieszane uczucia !!

  Kolejny temat będzie brzmieć Szpitale Tczewskie SA i Starostwo Powiatowe !!!! Dzwonkowski czmychnął pozostał smród !!!!!? Mirosławie Augustin to nie funkcja przewodniczącego rady powiatu, oraz nauczyciela WF ! Piekarnia nie wypaliła a teraz fotel starosty !! Wiedza kosztuje !!!!

  Cytuj
  IP: 188.146.xx5.xx8 
 • +26

  JAN_gość_gość

  23.10.2019, 17:18

  x

  Najpierw jest zgoda a potem zakaz rozbiórki paranoja ,albo celowe działanie PIS Wojewódzki konserwator podlega pod wojewodę a wojewoda jest pisowski Będą chcieli wine za niepowodzenie odbudowy zrzucić na samorząd

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx8 
 • -11

  _gość

  23.10.2019, 19:20

  to nie tak panowie !

  czy aby na pewno kiedykolwiek była zgoda na rozbiórkę??? jak tak to niech Augustyn ją pokaże mediom ;-(

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • +8

  aaa_gość

  23.10.2019, 17:26

  wspaniali właściciele projektu

  Przypuszczam, że to układ konserwator-polityk-wykonawca. Ktoś musi zarobić codziennie 100tys zł za przestój. A do tego - ogromna niekompetencja osób zarządzających projektem, za co powinny ponieść odpowiedzialność.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx0.xx7 
 • +8

  GD 1980 - maładiec_gość

  23.10.2019, 19:26

  dogadają się jak przy Gdańskiej...

  50 tysięcy zł było za 1 dzień opóźnienia przebudowy Gdańskiej. Ile Strabag zapłacił kar ?????? buhhahaha.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • +18

  qq_gość

  23.10.2019, 17:28

  Wg mnie to sam sobie bata kręci. Raz pozwala a następnie zagania do prokuratury. Chyba należy się dymisja skoro nie potrafi podejmować jednoznacznych decyzji. Chyba że ma schizofrenię to jestem w stanie zrozumieć ^_^

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx9 
 • +1

  miro_gość

  24.10.2019, 09:07

  niekoniecznie, ponieważ zgodę wydała poprzednia konserwator, więc kto inny tym się zajął.

  Cytuj
  IP: 83.13.xx4.xx8 
 • +15

  Alex _gość

  23.10.2019, 18:04

  Most

  Gdzie jest Smolinski,reprezentuje Tczew ,ale juz po wyborach czyli zasiadl w sejmie i aby od wyplaty do wyplaty i sie smieje z ludzi ,jednak film Vegi dobrze pokazuje co sie dzieje w Rzadzie Polskim.

  Odpowiedz
  IP: 188.66.xx9.xx0 
 • +9

  _gość

  23.10.2019, 18:05

  ten most jest przeklęty

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +5

  Patriota niezależny_gość_gość__gość

  24.10.2019, 22:35

  Mieszane uczucia !!

  Wielkim cudem jest być Człowiekiem! Podłością być trollem PiS i przedstawicielem PiS jak Smoliński !! Głos oddany i zabawa o Pomorze trwa !!!

  Cytuj
  IP: 188.146.xx5.xx8 
 • +5

  gościu_gość

  23.10.2019, 18:29

  most

  Będzie dym!!! Zaczyna się!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx5 
 • +19

  Yhy_gość_gość

  23.10.2019, 20:35

  Pan Gliński wpadnie na pomysł że najbardziej historyczny będzie most w stanie po wybuchu w 1939r. Rozj...cie go jeszcze z drugiej strony i styka.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +15

  er_gość_gość

  23.10.2019, 21:05

  za duzo urzedasow

  jeden wydaje pozwolenie , drugi mowi ze to nie zgodne z prawem , mam nadzieje ze jeden z urzedasow pojdzie siedziec za decyzje niezgodne z prawem i przekroczenie uprawnien

  Odpowiedz
  IP: 82.28.xx8.xx2 
 • +12

  Nick_gość_gość

  23.10.2019, 21:16

  Proponuję

  nazwać most im., "Konserwatorów wyklętych - niezłomnych".

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx6 
 • +3

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  25.10.2019, 21:55

  Most członka komisji ds. VAT !?

  A przekręt VAT był blisko posła Smolińskiego - czym bliżej latarni tym ciemniej !! Most i jego rekonstrukcja - jak pis dojdzie do władzy , szpital publiczny zamienił na spółkę SA ! Niech zamelduje prezesowi !! Sasin miał kręgosłup moralny i powiedział prawdę o moście !!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx6.xx9 
 • Jac_gość

  23.10.2019, 21:21

  Ha

  I co dalej

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx6.xx0 
 • -1

  Jah_gość

  23.10.2019, 21:29

  Paranoja. Chyba żeby zamknąć temat przydali by się bohaterzy jak w '39...

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx4 
 • +15

  Honr_gość

  23.10.2019, 22:01

  To jest Polska właśnie!

  Zamiast szybko odremontować most, tak żeby ułatwić ludziom z Lisewa i Tczewa codzienne życie, to konserwator wymyśla i robi wszystkim pod górkę generując jednocześnie kolosalne koszta. Raz daje zgodę, raz zabiera... Trochę powagi panie konserwatorze!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx7.xx0 
 • +2

  Gniot_gość_gość

  23.10.2019, 22:29

  Ten dzban kase daje na most jak taki k***a madry jest

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx0.xx2 
 • +14

  Egon Kowalski_gość

  23.10.2019, 22:57

  Ciąć dalej!

  Jeżeli zachowane miało zostać ok 26 metrów, to dlaczego wstrzymano prace, gdy przęsła zostało jeszcze ok 100m? Należy negocjować z betonowym konserwatorem dalsze skrócenie, nim ten coś wymyśli, w końcu na placu budowy firma trzyma zamrożony w tej chwili sprzęt, o czym już zresztą była mowa i kwestią czasu jest naliczenie starostwu kar szacowanych na ponad 100 tyś zł za dzień. I kto ma za to zapłacić?

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx8.xx1 
 • -7

  To.zabytek_gość

  23.10.2019, 23:14

  Także trzeba mieć

  Zgodę konserwatora na zniszczenie zabytki.Gdzie jest proszę pokazać?

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx0.xx7 
 • -1

  Tczewianin Roku_gość

  25.10.2019, 11:06

  /.../

  Wisła, zima i kra ich pogodzi...

  Cytuj
  IP: 83.20.xx4.xx1 
 • +2

  observeur_gość

  24.10.2019, 02:00

  Ciągle most i most. Jakby conajmniej chodzilo o budowe promu kosmicznego dla calej cywilizacji. Zdemontowac, zaorac, zapomniec. Sa wazniejsze sprawy niz jakis zakichany most.

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx4.xx9 
 • -8

  naprzyklad_gość

  24.10.2019, 02:50

  wyp***...

  bandytów w togach napisac konstytucje na nowo.Precz z komuną

  Cytuj
  IP: 94.254.xx0.xx7 
  -8

  Łupaszko_gość_gość

  24.10.2019, 09:18

  '' a'la long"

  Bo to teraz tak bedzie most, coraz wiecej cudzoziemców pracuje w Polsce i bilety do kina już rozdane. I od nowa most wiecej cudzoziemcow, i bilety juz rozdane i od nowa....... Ta tczewska strona to DNO!!!!!!!!!!!!!!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx4.xx1 
 • +6

  rdg_gość

  24.10.2019, 08:33

  igor strzok niech sobie w ogródku postawi nawet cały most i codziennie podziwia, ludzie chca w końcu korzystać z drogi. Z resztą wystarczy odwiedzić profil ww na fb i od razu widać, że to idiota.

  Odpowiedz
  IP: 46.77.xx0.xx7 
 • +9

  Bolek_gość

  24.10.2019, 09:14

  STOP HEJT!

  Proponuję zbiorowy pozew mieszkańców Tczewa przeciwko Igorowi Strzokowi działającemu na niekorzyść miasta i ewidentnie nie mającemu pojęcia o swojej pracy. Taki człowiek może nadaje się do pracy przy taśmie ale nie jako konserwator zabytków. Mimo to powinien ponieść surowe konsekwencje za swoje szkodliwe działania.

  Odpowiedz
  IP: 91.212.xx2.xx0 
 • +10

  Gdzie byli_gość

  24.10.2019, 09:36

  konserwatorzy?

  "... gdzie byli wszyscy konserwatorzy jak most przez lata niszczał i nie było praktycznie nic robione?"

  Czekali w ukryciu oddając pokłony jedynemu prawemu i sprawiedliwemu, posiadaczowi kota z Żoliborza. Nadeszła dojna zmiana. Wszystkie stanowiska obsadzone.

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx8.xx3 
 • +8

  Any_gość

  24.10.2019, 09:38

  Most

  Konserwator natychmiast powinien być zgłoszony do prokuratury o działaniu na szkodę państwa i podatnika ,dozywotni zakaz wykonywania zawodu bo jest niekompetentny na swoim stanowisku ten most niszczeje już kilkanaście lat dlaczego szybciej nie zgłosił pan tego do prokuratury???

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx9 
 • -1

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  24.10.2019, 22:41

  Urojenia !?

  To nie wina konserwatora zabytków , to wina inwestora który nie dopilnował spraw związanych z inwestycją !!!!!!!

  Cytuj
  IP: 188.146.xx5.xx8 
 • +3

  JAN_gość_gość

  24.10.2019, 11:41

  x

  "bandytów w togach napisac konstytucje na nowo.Precz z komuną"

  Co ma komuna do mostu nie pij tyle bo bredzisz

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx8 
 • -2

  JAN_gość_gość

  24.10.2019, 11:44

  x

  "niekoniecznie, ponieważ zgodę wydała poprzednia konserwator, więc kto inny tym się zajął."

  Ale jest ciągłość władzy chyba ze poprzednia konserwator popełniła przestępstwo Wg mnie ma to podłoże polityczne winne będzie PO a może nawet sam Tusk

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx8 
 • +4

  gosc_gość_gość_gość_gość_gość_gość

  24.10.2019, 12:24

  jakiego zabytku przecież to złom niech konserwator sobie ten złom weżmie i postawi sobie w ogrodzie jak jest taki mądry .

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx9 
 • -1

  Tczewianin _gość_gość

  24.10.2019, 14:57

  To po ...

  "Bo to teraz tak bedzie most, coraz wiecej cudzoziemców pracuje w Polsce i bilety do kina już rozdane. I od nowa most wiecej cudzoziemcow, i bilety juz rozdane i od nowa....... Ta tczewska strona to DNO!!!!!!!!!!!!!!"

  To po co bęc...e na nią wchodzisz?Czyżby syndrom poblicystycznego SM?

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx9.xx4 
 • -1

  xxx_gość

  24.10.2019, 16:05

  Aj tam, aj tam. Macie ścieżki i rowery, marudzicie. Można wkoło pedałować..

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx5.xx6 
 • -1

  Tczewiaki _gość

  26.10.2019, 06:22

  Dokładnie to most Tczewski ozdoba dla Tczewa jeden z ważniejszych zabytków. Lisewiaki i reszta mogą w koło dymać Na kilka osób nie ma co patrzeć nikt nie każe mieszkać tam gdzie psy d**ami szczekają. Konserwator złomu ESTB sie obudził, bierz to do domu i tam podziwiać, nie roboty zatrzymywać

  Cytuj
  IP: 83.20.xx7.xx4 
 • -1

  Nick_gość

  26.10.2019, 10:39

  Kto od wielu lat zrobił coś dla mieszkańców zza Wisły??? Polityka marnej jakości...

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx4.xx3 
 • -1

  szkoda gadać_gość

  26.10.2019, 21:04

  szkoda gadać

  Kilka lat temu pod Kauflandem w Tczewie kilku studentów zaczepiło mnie i żonę i prosiło o podpis pod petycją w sprawie odbudowy mostu w historycznym kształcie. Zapytałem ich, gdzie mieszkają... Na Czyżykowie - odpowiedzieli. Ile czasu Wam zajmuje dojazd do pracy? Nie pracujemy, jesteśmy studentami... A ile czasu Wam zajmuje dojazd na dworzec PKP, aby później kontynuować podróż na studia? 15 minut... A wiecie, że gdyby most wreszcie został wyremontowany w jakimkolwiek kształcie, ludzie mieszkając w Lisewie mieliby również 15 minut do dworca/pracy, zamiast kilkunastu kilometrów drugim mostem i 2x droższym biletem? Czy macie świadomość tego jak bardzo wydłuży się remont tego mostu w kształcie historycznym? Ile pieniędzy będzie to kosztowało i że z takim finansowaniem zawsze jest problem? Zero odpowiedzi... Ludzie!!! Chyba zgłupieliście w tym moim kochanym Tczewie... Most jest dla ludzi i ma spełniać określoną funkcję!!! Jeśli jej nie spełnia to należy go zburzyć i postawić nowy!!! Na siłę wszyscy politycznie poprawni Tczewianie starają się zrobić z Tczewa miasto turystyczne. Fragmenty murów tutaj, wiatrak tam, most tutaj, a no jeszcze nasza słynna berlinka co nie? Przecież trzeba być ...(nie chcę przekląć)... aby sądzić, że ktokolwiek odwiedzając pomorskie będzie zjeżdżał z Gdańska do Tczewa aby zobaczyć jakieś mury czy kawałek mostu albo kawałek głupiej brukowanej drogi, tylko dlatego że ktoś wpisał ją na listę zabytków!!! Gratuluję wszystkim po kolei włodarzom Tczewa, którzy w międzyczasie popierali tą bezsensowną ideę, a teraz rozkładają ręce widząc brak finansowania. W tym wszystkim żal mi tylko tych wszystkich ludzi, którzy na tym cierpią za Wisłą. Powiedzcie im, że to nie Wasza wina... Bo przecież chcieliście dobrze... Ale wyszło jak zwykle...

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.