W jaki sposób napisać pozew o alimenty?

(fot. mat. prasowe)
W jaki sposób napisać pozew o alimenty?
Pozew o alimenty pisze się w sytuacji, kiedy chce się uzyskać pomoc finansową związaną z kosztami utrzymania dziecka. Chodzi o to, żeby wymóc na rodzicu, który nie poczuwa się do łożenia na potomka, by podjął się tego obowiązku. Zwykle o alimenty wnioskuje matka dziecka, jednakże nie jest to reguła. 

Z czego powinien składać się pozew o alimenty? 
Pozew o alimenty, który składa się do sądu, zawiera wiele szczegółowych danych, zarówno swoich jak też dziecka bądź dzieci oraz pozwanego. Powód bądź powódka powinien/ powinna podać kwotę o jaka wnioskuje, datę do której pieniądze o które się wnioskuje powinny zostać wpłacone, ważne będzie uzasadnienie, dlaczego domagasz się wnioskowanej kwoty. Do pozwu należy dołączyć cały szereg dokumentów i załączników, będą to m.in. odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, rachunki na wydatki za dziecko, kopia umowy o pracę bądź też PIT za poprzedni rok rodzica, odpis skrócony aktu małżeństwa oraz odpis wyroku rozwodowego. W przypadku, kiedy dziecko zostało poczęte w wyniku wolnego związku, potrzebne będą oświadczenie o uznaniu dziecka bądź wyrok ustalający ojcostwo. 

Jaki jest koszt całkowity pozwu o alimenty?
Strona, która domaga się świadczeń nie jest obciążona żadnymi kosztami. Pozwany zostaje obciążony kosztami procesu. Opłata za pozew o alimenty - https://kancelariaea.pl/jak-napisac-pozew-o-alimenty/  - jest obowiązkowa,  w sytuacji, kiedy strona wychodzi z pismem o obniżenie bądź też zniesienie świadczenia, wtedy kiedy jest nią płacący alimenty ponosi koszt. 


Czy i na jakich warunkach, ojciec dziecka może pozwać o alimenty matkę?
Powodem nie musi być jedynie matka, choć jest to sytuacja mniej spotykana, jednak ojciec również występuje z pozwem o alimenty. Procedura jest ta sama, musi skierować pismo do Sądu Rejonowego właściwego według miejsca zamieszkania pozwanego rodzica, bądź też miejsca zamieszkania dziecka, które jest osobą uprawnioną do uzyskania świadczenia alimentacyjnego. Pozew o alimenty można wysłać pocztą, koniecznie listem poleconym. 

Czy proces o zasadzenie alimentów może odbyć się w trybie zaocznym? 
Art.339 Kodeksu Postępowania Cywilnego reguluje, że wyrok może odbyć się w trybie zaocznym podczas posiedzenia niejawnego, bez obecności pozwanego ojca, kiedy ten w wyznaczonym przez sąd terminie nie złożył odpowiedzi na pozew. 

Czy można zmniejszyć i zwiększyć kwotę alimentów? 
Rodzic który płaci alimenty - https://kancelariaea.pl/prawo-rodzinne-sprawy-rodzinne/alimenty/ - ma możliwość złożenia pisma o zmniejszenie ich kwoty. Warunkiem obniżenia będzie zmiana stosunków, pomiędzy płacącym alimenty oraz otrzymującym je. Pozew ten może zostać wniesiony przez płacącego alimenty bądź też za pośrednictwem pełnomocnika. Pozew składa się w biurze podawczym bądź też wysyła listem poleconym pod adres właściwego Sądu Rejonowego, bez względu czy alimenty zostały zasądzone na drodze:ugody, umowy czy też ustanowione wyrokiem sądu. Z żądaniem o zmniejszenie kwoty alimentów, można wystąpić wielokrotnie, za każdym razem, kiedy dojdzie do istotnej zmiany stosunków. 

Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy okazuje się, że świadczenie alimentacyjne nie pokrywa w zupełności wszystkich wydatków związanych z wychowaniem dziecka. Wniosek o podwyższenie alimentów podobnie jak ten o ich zasądzenie zwolniony jest z opłat sądowych. Sąd Rejonowy musi uznać, że wniosek o podwyższenie alimentów jest zasadny, Sąd przyglądając się sytuacji ekonomicznej powoda musi podjąć decyzję, czy będzie on w stanie wywiązać się z obowiązku, jakim byłyby wyższe alimenty. Wniosek o podwyższenie alimentów musi być prawidłowo uargumentowany, należy jasno przedstawić fakt obniżenia dochodów bądź też zwiększenie kosztów związanych z utrzymaniem potomstwa np. konieczność opłaty za dodatkowe zajęcia. 
Więcej informacji na stronie: Kancelariaea.pl

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • +3

    Khhh_gość

    04.03.2022, 14:50

    A w praktyce większość matek z obowiązku alimentacyjnego robi dla siebie potencjalne źródło dochodu. W wykazywaniu hipotetycznych kosztów utrzymania maloletnich są mistrzami olimpijskimi. Dziękuję za uwagę

    Odpowiedz
    IP: 31.0.xx2.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.