Śledczy umorzyli śledztwo ws. sprzedaży działek przy Rokickiej

Biurowiec Trans Polonii (fot. tcz.pl)
Tczew - Śledczy umorzyli śledztwo ws. sprzedaży działek przy Rokickiej
Prokuratura Rejonowa w Malborku umorzyła śledztwo prowadzone w kierunku ewentualnego przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez urzędników, związanego ze sprzedażą działek przy ulicy Rokickiej, zakupionych przez Trans Polonię. Śledczy nie dopatrzyli się znamion przestępstwa.

Jak to się zaczęło? W 2016 roku jeden z ówczesnych radnych sugerował, że Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego mogło stracić blisko 3 mln zł na transakcji sprzedaży biurowca i przyległych działek przy ulicy Rokickiej. Przyznał na łamach lokalnej prasy, że na początku 2016 roku sprawę zgłosił do CBA. Po zawiadomieniu do CBA w 2017 sprawę transakcji badała Prokuratura Rejonowa w Malborku pod kontem zgodności z prawem. Kilkanaście dni temu śledztwo zostało umorzone:

- Zebrany w sprawie materiał dowodowy nie dał podstaw do stwierdzenia, aby związku ze sprzedażą ww. działek doszło na przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. - tłumaczy Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.


Przypomnijmy - w kwietniu 2014 roku nieruchomość została sprzedana Trans Polonii - za kwotę blisko 2,5 mln zł. Tymczasem dwa lata później w raporcie Komisji Nadzoru Finansowego znalazł się zapis, że dokonano wpisu do hipoteki na wspomnianych nieruchomościach, zarządzanych przez należącą do Trans Polonii spółkę TRN Estate. Tutaj jednak wartość nieruchomości - na hipotekę ustanowioną pod zawarte przez spółki kredyty - została ustalona na blisko 5,4 mln zł. Firma zatem wykazała dla banku wartość nieruchomości o 2,9 mln zł wyższą niż w chwili zakupu. Spółka tłumaczyła wtedy, że zmiana wynika z poniesionych nakładów na rzecz wyremontowania biurowca.


Dodatkowo w międzyczasie uchwałą Rady Miejskiej zmieniono przeznaczenie terenów, umożliwiając zabudowę mieszkaniową, co wzbudziło kontrowersje. Trans Polonia tłumaczyła wtedy, że nie zamierza wykorzystywać zakupionego terenu na cele inne niż związane z działalnością pomocniczą wobec podstawowej działalności Grupy Kapitałowej Trans Polonia S.A., którą jest transport i logistyka substancji płynnych - a na przyległej działce rusza budowa parkingu dla ciężkich pojazdów.

Co sprzedaży terenu przyległego ówczesny szef TTBS wyjaśniał m. in. że teren jest mocno uzbrojony - m. in. z magistralą ciepłowniczą - zatem może być przeznaczony głównie na cele składowe. Władze TTBS tłumaczyły, że decyzja oo sprzedaży została potwierdzona przez radę nadzorczą spółki i zgromadzenie wspólników, a cenę ustalił powołany rzeczoznawcza. Ówczesny prezes dodawał, że dzięki przeprowadzonej transakcji udało się pozyskać środki na budowę kolejnego budynku mieszkalnego, który poszerzył zasób lokalowy TTBS.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +21

  RzecznikObywatelski_gość

  28.05.2019, 10:04

  Przekroczenia uprawnień nie było, ok. Ale wyraźne działanie na szkodę miasta już tak. Zbyt tanio sprzedane, ale Beton ma się dobrze

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx0 
 • +8

  Maciej_gość

  28.05.2019, 11:22

  To nie koniec, to początek.

  Sprawa pójdzie wyżej, Malbork za mały, a najlepszym dowodem jest wycofanie z sądu przez spółkę i jej prezesa prywatnych aktów oskarżenia przeciwko byłemu radnemu.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx7.xx1 
 • +8

  JAN_gość_gość

  28.05.2019, 10:46

  x

  Nawet przez chwilę nie pomyślałem ze kogos w tej sprawie skażą Magistrala ciepłownicza nie obniża wartości działki bi jest blizko ul Rokickiej

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx8 
 • +2

  Dikembe_Mutombo_gość

  28.05.2019, 11:32

  To, że wartość wierzytelności hipotecznej jest większa od wartości samej nieruchomości nie jest niczym nadzwyczajnym i nieprawidłowym. Ktoś, kto uważa, że to powinny być wartości wymierne nie ma pojęcia o prawie rzeczowym, czy rynku usług finansowych i powinien zająć się czymś innym, np. hodowlą gołębi.

  Odpowiedz
  IP: 95.48.xx2.xx5 
 • +6

  wracaj do Afryki i tam czaruj _gość

  28.05.2019, 12:43

  Miasto straciło, czy nie?

  Działki sprzedano bez przetargu po 60 zł. za metr kwadratowy. Budynek i dzialki kupila spółka, ktorej prezesem jest syn jednego z byłych prezesów spółek miejskich Dzisiaj można na nich stawiać bloki takie, jak na osiedlu Bajkowym.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx7.xx1 
  +1

  Dikembe_Mutombo_gość_gość

  28.05.2019, 14:27

  Afryka, Afryką, ale jeśli sprzedaż była poprzedzona wyceną rzeczoznawcy to wszystko jest legalne (tak jak kupno 15ha przez Morawickiego za 700 tys.). A co do syna byłego prezesa i zmiany miejskiego planu zagospodarowania - wskaż przepis, który zabrania sprzedaży działek synom byłych prezesów, albo zakazuje zmiany przeznaczenia gruntów w takich sytuacjach. To, że moralnie jest to sprawa śmierdząca (przynajmniej w mojej opinii) nie jest równoznaczne z tym, że jest to przestępstwo. Trzeba się z tym pogodzić i wrócić do wydawania blach w starostwie.

  Cytuj
  IP: 95.48.xx2.xx5 
 • +4

  ŁUPASZKO_gość_gość_gość

  28.05.2019, 12:49

  "a'la long"

  Nierozumiem -sprzedaje się biurowiec i działki firmie ,którą zatrudnia większość pracowników na swojej działalności i nie ponosi przez to większego trudu i odpowiedzialności ,a dla POBŁOCKIEGO i jego świty to jest cudowna firma której należy się wszystko i co poprosi -bezsens -precz z Pobłockim!!!!!!!!!!!! !!!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx0 
 • -3

  ŁUPASZKO_gość_gość_gość

  28.05.2019, 12:52

  "a'la long"

  Nie rozumiem :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx0 
 • +2

  CIEKAWSKI_gość

  06.10.2019, 18:00

  Działki, naprawdę wszystko OK?

  No cóż, w mediach rozpisują się o wielkości wpływów PO na organa ścigania - taśmy są też - z głosami prominentnych polityków PO o tym gdzie mają mieszkańców Tczewa i kodziarzy. Zdziwiony jestem tylko, ze mieszkańcy pozwalają sobie na to. Na takie chamskie i prostackie zwroty i określenia. Ludzie, czy rzeczywiście tacy jesteście? Przecież wystarczył by tylko jeden zbiorowy protest sądowy aby takiego chama przećwiczyć. Ktoś powinien to bydło przećwiczyć . A swoją drogą obca prokuratura ponownie zaczyna badać kombinacje z tymi waszymi działkami na Rokickiej. No, no, decydenci, kombinatorzy, niektóre rzeczy teraz na pewno ujrzą światło dzienne, chyba już pora ?????

  Odpowiedz
  IP: 95.41.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA