Zegarki przestawimy jeszcze 5 razy

Zegar
Tczew - Zegarki przestawimy jeszcze 5 razy
Koniec zmiany czasu przegłosowany. Ostatnie przestawienie zegarków czeka nas jednak dopiero w 2021 r. Europoseł PiS Ryszard Czarnecki wolałby, żeby stało się to szybciej. Zdradza jednocześnie, że Polska postawi na czas letni.

Zmiana nie nastąpi więc z dnia na dzień, bo zmiany przepisów unijnych potrzebują czasu. I to mimo faktu, że pierwotnie (kilka lat temu, na początku prac na ten temat) mówiło się o wejściu w życie nowych przepisów już w marcu 2019 r..

- Też chcielibyśmy, żeby odejście od zmiany czasu nastąpiło szybciej, ale lepszy rydz niż nic. Do tej pory było nic - dodaje w rozmowie z money.pl Ryszard Czarnecki, europarlamentarzysta PiS. I dodaje, że bardzo cieszy się z decyzji podjętej przez europarlament.


Jak dodaje, o zniesieniu zmiany czasu mówiło się już od 3 kadencji, a teraz wreszcie podjęto w tej sprawie decyzję. - Jest problem natury technicznej, bo kraje europejskie leżą obecnie w 3 strefach czasowych. Dlatego potrzeba trochę czasu, żeby zdążyły się dostosować - mówi nam Czarnecki.

-Teraz będą musiały się odbyć trójstronne rozmowy z Radą UE i Komisją Europejską, czyli tak zwany "trilog" - mówi money.pl europoseł PSL Andrzej Grzyb, który w pracach nad zmianą dyrektywy uczestniczył bardzo aktywnie. Roboczo nazywa ją "czasowstrzymywaczem".


-Później piłeczka jest już po stronie państw członkowskich. - Do końca marca 2020 roku kraje będą musiały się w tej kwestii opowiedzieć - mówi nam Andrzej Grzyb. Jak dodaje, zmiany w dyrektywie oznaczają, że kraje członkowskie są praktycznie zobowiązane do przyjęcia nowych przepisów i nie należy spodziewać się, by którykolwiek z nich odmówił implementacji.

- Zanim zmiana czasu zostanie formalnie zniesiona, państwa członkowskie muszą jeszcze poddać przepisy konsultacjom, które potrwają około roku - wyjaśnia europarlamentarzysta.


Tym samym ostatnia zmiana czasu powinna nastąpić w ostatni weekend marca 2021 roku, a dokładniej - 28 marca 2021 roku.

Uwaga! W ten weekend przestawiamy zegarki!

Zmiana czasu z zimowego (astronomicznego) na letni nastąpi w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. r.. Wskazania zegarów przesunęliśmy z godziny 2:00 na 3:00 w nocy.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -2

  Niewyspany_gość

  29.03.2019, 08:34

  Czy może ktoś mi wyjaśnić?

  Właściwy czas to czas zimowy, więc dlaczego postawiono ostatecznie na czas letni?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx7 
 • +3

  Zegarmistrz światła_gość

  29.03.2019, 09:17

  Po to byś

  latem nie miał jasno o 2 a ciemno po 20. Natomiast jak już przestaniemy przestawiać zegary i zostanimy przy letnim, to wolę, by zimą było ciemno o 8 jak i tak jestem w pracy i jaśniej bęedzie do 17.

  Cytuj
  IP: 195.60.xx6.xx6 
 • polonistka_gość

  29.03.2019, 08:49

  polonista plakal jak to czytal i nie chodzi o cebule w okół.....

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx6 
 • +2

  Tczewianin Roku_gość

  29.03.2019, 12:19

  Astronomia to taka nauka...

  I to astronomia wskazuje o jakiej porze Słońce jest w zenicie i na nic tu swawola Domorosłych Zegarmistrzów. Właściwym czasem jest czas zimowy. Podejrzewam jednak, że konkretne decyzje zapadną dla całej UE.

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx7.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA