Rok temu ruszyła petycja w sprawie Mostu Tczewskiego. Co udało się osiągnąć?

(fot. SKOM)
Tczew - Rok temu ruszyła petycja w sprawie Mostu Tczewskiego. Co udało się osiągnąć?
Minął rok od momentu zainicjowania przez tczewskich dziennikarzy i Społeczny Komitet Odbudowy Mostu akcji #MostTczewskiJakWesterplatte. Przez minione 12 miesięcy udało się zmienić w kwestii mostu bardzo wiele, choć równie wiele jest nadal do zrobienia, aby osiągnąć szczęśliwy finał. Na dokończenie inwestycji potrzeba ok. 200 mln zł. SKOM przygotował raport związany z ostatnim rokiem.

Społeczny Komitet Odbudowy Mostu przypomina, że jeszcze rok temu tczewskie starostwo znajdowało się w sytuacji, kiedy po zakończeniu etapu II A musiałoby cyklicznie ubiegać się o kolejne dotacje z rezerwy subwencji ogólnej na etap II B, później na III i na końcu na IV. Każdy z tych etapów szacunkowo zająłby 3 lata. Rok temu dziennikarze i społecznicy uznali, że proces ten jest zdecydowanie zbyt wolny. Mogłoby dojść do sytuacji, w której w momencie oddania mostu do użytku okazałoby się, że trzeba wyremontować te części mostu, które były odnawiane w pierwszej kolejności. Z tego powodu powstała petycja www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl , której celem było przekonanie rządzących, aby to Skarb Państwa przejął Most Tczewski i odbudował go nie w 10 lat w wielu etapach, ale w kilka lat w formie jednego, ostatecznego etapu. Jednocześnie inicjatorzy apelowali o utworzenie na moście muzeum - ich największym marzeniem było stworzenie muzeum centralnego, np. w formie filii Muzeum II Wojny Światowej.

Warto przypomnieć, że pierwsza petycja SKOM-u związana z akcją bannerową "Chcę wyglądać jak dawniej" była zorganizowana w kwietniu 2013 r., a pierwsze owoce przyniosła dwa lata później, w maju 2015 r., kiedy to ówczesny starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski przekonał konserwatora zabytków do zmiany wariantu odbudowy mostu na historyczny. Z tego powodu SKOM jest przekonany, że w przypadku zeszłorocznej akcji największe owoce dopiero nadejdą.

Co udało się osiągnąć przez rok?


- We wrześniu i październiku 2019 r. inicjatorzy zebrali około 4 tysięcy podpisów mieszkańców, którzy poparli petycję.

- Petycję poparło wiele osób publicznych, w tym parlamentarzyści, samorządowcy z całego Pomorza, dyrektorzy różnorodnych placówek i instytucji oraz ludzie kultury: aktorzy i muzycy.

- W lutym tego roku inicjatorzy złożyli osobiście petycję w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, w Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego, w Ministerstwie Infrastruktury, Ministerstwie Kultury oraz w Sejmie.

- W maju i czerwcu tego roku na prośbę SKOM-u głos w sprawie Mostu Tczewskiego zabrało jedenastu kandydatów na prezydenta RP. Wyjątkiem był prezydent Andrzej Duda, który do dziś nie przesłał społecznikom żadnego bezpośredniego komentarza. Zamiast tego odpowiedź przesłała jedynie Kancelaria Prezydenta.

- Latem tego roku udało się osiągnąć pierwszy cel petycji - Muzeum II Wojny Światowej otrzymało zielone światło od ministra kultury Piotra Glińskiego na utworzenie na prośbę inicjatorów petycji filii o nazwie Muzeum Mostów Tczewskich. Dyrekcja gdańskiej placówki jest bardzo zainteresowana mostem i deklaruje współpracę ze społecznikami.

- W lipcu pomorskie posłanki Małgorzata Chmiel i Agnieszka Pomaska podchwyciły pomysł inicjatorów akcji i zrealizowały kolejny cel petycji - stworzyły specustawę na temat przejęcia przez Skarb Państwa Mostu Tczewskiego. Miałoby się to odbyć wzorem półwyspu Westerplatte, którego przejęcie zostało zrealizowane w analogiczny sposób latem 2019 r. Specustawa póki co znajduje się w sejmowej poczekalni. Dużo w tej kwestii zależy od marszałek Elżbiety Witek.

- SKOM podkreśla, że nigdy nie upierał się, że specustawa jest jedynym wyjściem, choć prawdopodobnie najprostszym. Inicjatorzy akcji deklarują, że jeśli rząd zaproponowałby inne, skuteczne rozwiązanie, będą je wspierać. Takie rozwiązanie zostało w lipcu przedstawione przez posła Kazimierza Smolińskiego. Poseł z Tczewa poinformował, że na szczeblu rządowym są finalizowane decyzje w sprawie Mostu Tczewskiego. Rządowa propozycja miałaby polegać na przekazaniu z budżetu centralnego 100% środków potrzebnych na dokończenie całej odbudowy i co najważniejsze - bez wkładu własnego samorządu. Inwestycja miałaby się zakończyć już w 2023 roku pod warunkiem, że ruszy najpóźniej w roku 2021. Jednocześnie most nadal miałby być w rękach powiatu tczewskiego. Poseł obecnie informuje, że decyzji wciąż nie ma, ponieważ rząd czeka na rozliczenie etapu II A, które jest procedowane w Ministerstwie Infrastruktury.

Inicjatorzy akcji #MostTczewskiJakWesterplatte dziękują wszystkim tym, którzy wspierają ich działania - mieszkańcom powiatu tczewskiego, miasta Tczewa, Lisewa Malborskiego, obecnemu staroście tczewskiemu Mirosławowi Augustynowi, byłemu staroście Tadeuszowi Dzwonkowskiemu oraz posłom i senatorom, którzy bezpośrednio lub pośrednio wspierają działania zmierzające do ostatecznej odbudowy cudu techniki, jakim jest Most Tczewski: są to Małgorzata Chmiel, Beata Maciejewska, Kacper Płażyński, Agnieszka Pomaska, Kazimierz Smoliński, Ryszard Świlski, Michał Urbaniak.

SKOM dziękuje również obecnemu Pomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków za to, że popiera wierną odbudowę Mostu Tczewskiego według stanu sprzed wybuchu II wojny światowej. Społecznicy mają nadzieję, że kość niezgody, jaką jest powojenne przęsło ESTB, będzie wkrótce łączyć, a nie dzielić. SKOM czeka na nową decyzję konserwatora i liczy na to, że jakakolwiek ona nie będzie, rząd przeznaczy odpowiednie środki na to, by wizję konserwatora sfinansować.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +6

  Dron_gość

  10.09.2020, 08:43

  Niekończąca się opowieść

  Petycjami mostu nie uratujecie. Obecnie wygląda on jak na tym zdjęciu z samolotami z '39. Wstyd i hańba! Napiszcie lepiej do Toma Cruisa żeby nakręcił u nas kolejna część MI i go wysadził, więcej będzie z tego pożytku niż zwracanie się do polityków itp.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx8 
 • +4

  Jacek_gość

  10.09.2020, 10:23

  Rozebrać i zezłomować. Ile jeszcze ma trwać ten cyrk?

  Odpowiedz
  IP: 31.186.xx5.xx4 
 • -1

  Fran_gość_gość_gość_gość_gość_gość

  10.09.2020, 12:04

  Tak jest rozebrać i po problemie nie mordy sobie wycierac mostem jak są wybory

  Cytuj
  IP: 5.173.xx1.xxx 
  +1

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  11.09.2020, 00:45

  Urojenia !?

  Grupa nawiedzonych społeczników fantazjuje ,bez logiki ! Nie mając wiedzy technicznej , ekonomicznej !! Niech wyłożą własną kasę i po sprawie !! Ten most nigdy już nie będzie historyczny , chyba że na zdjęciach !! Przyjmijcie to do świadomości ! Skoro rządząca partia nie podjęła tematu to wasza iluzja jest dla naiwnych !!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx7.xx2 
 • -1

  Jony von fentyl_gość_gość_gość_gość

  10.09.2020, 14:30

  .

  Kuwa znowu. O tym. Moście pociąć to wp***u zostawić kawałek na pamiątkę i tyle a nie 10 lat zamknięty 5 lat zbierają pieniądze kawałek zrobią. Szukają dalej kasy a jak za następne 5 lat znajdą to tamto wyremontowane nadawać się będzie znowu do remontu i to taka niekanczaca się historia

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx0.xx0 
 • Oooooo_gość

  11.09.2020, 10:50

  Most

  To właśnie polska nieudolność. Wysadzić w powietrze w 1939r. to wiedzieli jak to zrobić. Ale odbudować już nie.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx9.xx0 
 • Oooooooo_gość

  11.09.2020, 10:55

  Most

  Bardzo dziękuję polskiej propagandzie za usunięcie komentarza. Prawda boli. !!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx9.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.