Zapraszają na film o zbrodni na duchownych Kapituły Pelplińskiej

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Zapraszają na film o zbrodni na duchownych Kapituły Pelplińskiej
Muzeum Piaśnickie w Wejherowie i Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie zapraszają na pokaz filmu "Pelplin", opowiadający o niemieckiej zbrodni na duchownych Kapituły Pelplińskiej, która miała miejsce jesienią 1939 roku.

Pokaz odbędzie się w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Pelplinie 13 listopada 2019 o godz. 19.00 (film trwa 25 minut).

WAŻNE! Wstęp na pokaz filmu jest wolny za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Darmowe wejściówki są dostępne w biurze Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie.


Po filmie zapraszamy na dyskusję o historii z udziałem ks. Wincentego Pytlika - dyr. Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie oraz pani Teresy Patsidas - zastępcy Dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego.

Film "Pelplin" zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie w ramach cyklu "Młyny historii". Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. w Pelplinie wczesną wiosną tego roku. W rolę statystów zaangażowanych było kilkunastu mieszkańców gminy, których nazwiska zobaczymy w napisach końcowych. Film po raz pierwszy został pokazany podczas konferencji o "Zbrodni pomorskiej 1939", która odbyła się w Wejherowie na początku września tego roku.

Film "Pelplin" opowiadający o niemieckiej zbrodni na duchownych Kapituły Pelplińskiej jesienią 1939 roku, jest kolejnym filmem pokazującym tragiczną historię okresu II wojny światowej na naszych ziemiach. Niedawno w Ośrodku Kultury w Pelplinie został wyświetlony filmu "Szpęgawsk", który pokazał rozmiar zbrodni nazistowskich Niemiec na Kociewiu. Film "Pelplin" pokazuje natomiast tragiczne wydarzenia jesieni 1939 roku w Pelplinie dot. zbrodni na kapłanach. W filmie wykorzystano fragmenty filmu zrobionego 10 lat temu "Pelplińska jesień 1939 roku" (świadectwa śp. Zofii Szukalskiej i śp. Jadwigi Lotkowskiej oraz Franciszka Soleckiego).

Filmy o zbrodni niemieckiej w Pelplinie i na Kociewiu:


Film dokumentalny "Pelplińska jesień 1939 roku" (rok produkcji 2009). Producent Agencja ATM z Warszawy i Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
"Pelplin" z cyklu "Młyny historii" (2019). Producent Muzeum Piaśnickie w Wejherowie
"Szpęgawsk 1939 - Zbrodnia Pomorska" (2019). Producent Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historyczneg

Drukuj
Prześlij dalej