Narodowe Czytanie już 2 września - tym razem "Wesele"

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
02
09.2017
Sobota
Narodowe Czytanie już 2 września - tym razem "Wesele"
Prezydent Miasta Tczewa - Mirosław Pobłocki oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają w sobotę, 2 września 2017 roku, o godzinie 11:00, na teren rekreacyjny przy ulicy Żwirki (obok fontanny) na Suchostrzygach, do wzięcia udziału we wspólnym czytaniu fragmentów "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

W tym roku, w drodze głosowania, to właśnie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, zostało wybrane do wspólnej lektury podczas kolejnej edycji Narodowego Czytania - polskiej akcji społecznej objętej patronatem medialnym pary prezydenckiej: Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy.

Zależy nam, by tego dnia tczewianie na nowo odkryli niepowtarzalną nastrojowość "Wesela", jego refleksyjność, obecną na kartach dramatu symbolikę, ironię, a także prawdziwą i nierzadko bolesną ocenę Polski oraz Polaków. - mówi Krzysztof Korda, dyrektor MBP


Organizatorzy zadbają o wyjątkową scenerię oraz dodatkowe atrakcje, które wzbogacą wspólne czytanie dramatu z podziałem na role. Suchostrzycki plac rekreacyjny, na potrzeby inscenizacji "Wesela", zamieni się tego dnia w podkrakowskie Bronowice, przy weselnym stole zasiądzie Para Młoda oraz zaproszeni przez nią goście. Każdy mieszkaniec Tczewa będzie mógł poczuć się jak uczestnik młodopolskiej biesiady. Na przybyłych gości czekać będą niespodzianki, wśród nich między innymi występ Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej "Torpeda" oraz Zespołu "Frantówka", quiz dotyczący znajomości czytanego tekstu, a także okoliczności jego powstania, jak również wystawa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, w szczególności jego najsłynniejszemu utworowi dramatycznemu.

A zatem "wesele" czas zacząć...
Zapraszamy i liczymy na Państwa obecność!!!

O "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego:
Narodziny Wesela, najbardziej reprezentatywnego utworu w całym dorobku literackim Stanisława Wyspiańskiego, wiążą się z wydarzeniami mało doniosłymi, w pewnym sensie anegdotycznymi. Genezę dramatu stanowi - zgodnie z tytułem utworu - autentyczne wesele młodopolskiego poety, dramatopisarza - Lucjana Rydla oraz przedstawicielki stanu chłopskiego - Jadwigi Mikołajczykówny, na które obok mieszkańców Bronowic oraz bliskich pary młodej, zaproszeni zostali również reprezentanci krakowskiej elity artystycznej. Uczestniczący w bronowickiej biesiadzie Wyspiański, zamiast korzystać
z weselnych atrakcji przez całą noc przyglądał się uważnie rozgrywającym się wypadkom, przysłuchiwał rozmowom weselników, analizował zachowania, a także sposób bycia zaproszonych gości. Już wówczas rodził się prawdopodobnie w głowie artysty pomysł stworzenia dramatu, łączącego w sobie autentyczne motywy weselne, interesujące dialogi oraz realistyczne epizody z rozbudowaną problematyką społeczno-polityczną, wątkami historycznymi, jak również elementami symboliczno-wizyjnymi. Materiałem literackim stali się dla Wyspiańskiego żywi ludzie, uczestnicy pamiętnego wesela bronowickiego.

16 marca 1901 roku w krakowskim Teatrze Miejskim odbyła się prapremiera Wesela w reżyserii Antoniego Walewskiego, z tekstem oraz wskazówkami inscenizacyjnymi Stanisława Wyspiańskiego. Symboliczny dramat o wymowie ideowej okazał się być dziełem przełomowym, utworem, który diametralnie zmienił dotychczasową pozycję artystyczną oraz materialną autora.

Swoją akcję prowadzi również Starostwo Powiatowe w Tczewie i starosta Tadeusz Dzwonkowski.


Godz. 10.00 Plac Hallera - czyta w ramach konkursu młodzież ze szkół
Punkt prowadzi: I LO i Katolik
Prowadzenie: Starosta Powiatu Tczewskiego - Tadeusz Dzwonkowski i dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie - Jadwiga Andrzejewska.
Nagłośnienie, baner na scenie /do wielokrotnego wykorzystania/, podkład muzyczny z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
Przesłuchania konkursowe,
Ogłoszenie wyników i podsumowanie.
Ciąg dalszy akcji "NARODOWE CZYTANIE" od godziny 12.00 w różnych punktach miasta:
1. DWORZEC PKP

Punkt prowadzi: Zespół Szkół Ekonomicznych
Czytają: Policja, Straż, ZHP x2,
2. SZPITAL MIEJSKI
   Punkt prowadzi: I Liceum Ogólnokształcące
Czytają: Policja x2, Kurkowe Bractwo, Straż x2,
3. POMNIK ŚW. JANA PAWŁA II przy kościele NMP na Suchostrzygach
    Prowadzenie punktu: II LO 
Czytają: Policja, Kurkowe Bractwo, Straż x2, Jola Jank
4. SKWER CZYŻYKOWO  Skwer koło Gimnazjum Nr 1
    Prowadzenie punktu: Zespół Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich
Czytają: Policja, Straż x2, przedstawiciele telewizji Tetka x2,
5. AUTOBUS
    Prowadzenie i czytanie w autobusie: Towarzystwo Kulturalne "BRAMA", pasażerowie i media.(2-3osoby)

Prosimy o przygotowanie dowolnego fragmentu dzieła, odczyt max do 5 min.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

  • Twardy 44_gość

    31.08.2017, 08:09

    Teraz jest internet.

    Książki czytają frajery i lewaki! Naczytają się i potem chcą sprowadzać terrorystów! Prawdziwi faceci chodzą na pakernie i walą w ryj takich!

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx7.xxx 
  • Henry_gość

    31.08.2017, 08:14

    Jak wesele, to wesele...!

    A czy będzie również chocholi taniec?

    Odpowiedz
    IP: 83.238.xx9.xx0 
  • kik_gość

    31.08.2017, 13:46

    Będzie, ale dopiero przed wyborami

    Cytuj
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • kik_gość

    31.08.2017, 13:44

    Czytajcie na Suchostrzygach bo na Bajkowym śmierdzi tak, że nie da się wytrzymać

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • mz_gość

    01.09.2017, 09:35

    na Suchostrzygi też dolatuje

    Cytuj
    IP: 83.17.xx1.xx7 
  • Czujna_gość

    02.09.2017, 12:01

    Kopiuj-wklej notka wysłana do mediów? Moglibyście chociaż zredagować ten tekst, żenada...

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx1.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.