"Fabryka Sztuk" zaprasza na "Trupa"

Cztery aktorki podczas spektaklu

odbyło się
28
01.2011
Piątek
Tczew - "Fabryka Sztuk" zaprasza na "Trupa"
Ta sztuka każdemu ma poprawić humor. Jest straszno i śmieszno zarazem. Teatr Złe Siostry oraz "Fabryka Sztuk" Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie zapraszają na "Trupa", czyli próbę czytaną sztuki Barbary Świąder.

Sztukę będzie można obejrzeć w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły (Tczew, ul. 30 Stycznia 4) w najbliższy piątek (28 stycznia) o godz. 18.30. Dlaczego warto wybrać się do "Fabryki Sztuk"?

- Przede wszystkim dla czterech fantastycznych kobiet, które co prawda nie są aktorkami, ale świetnie odtwarzają swoje role. Po drugie, warto zobaczyć ciekawą sztukę autorstwa teatrolog Barbary Świąder. Po trzecie to doskonały sposób na poprawienie sobie nastroju, nie tylko po "Blue Monday" - tym najgorszym poniedziałku w roku, ale po całym ponurym tygodniu. - zachęca do obejrzenia sztuki Alicja Gajewska, dyrektor CWRDW.

Teatr Złe Siostry to żeńska grupa, która postała w Tczewie w 2009 roku pod nazwą Barba Luna. Tworzą ją połączone koneksjami rodzinno-towarzyskimi kobiety pod przewodnictwem teatrologa Barbary Świąder, która sztukę napisała, a jej próbę czytaną wyreżyserowała. Każda z aktorek grupy zawodowo zajmuje się inną dziedziną: Wiesława Dolina-Niżyńska (Adela) jest graficzką, Sławomira Dąbrowska-Kopecka (Irmina) - nauczycielką, a Joanna Świąder (Pola) - iberystką i tłumaczką. Premiera próby "Trupa", która odbyła się 8 listopada 2009 roku w Fabryce Sztuk Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły jest pierwszą realizacją teatru. Została pokazana również w innych miejscach - m.in. w Klubie Żak w Gdańsku w ramach cyklu PC Drama.

Obsada:

Adela - Wiesława Dolina-Niżyńska
Irmina - Sławomira Dąbrowska-Kopecka
Pola - Joanna Świąder
Reżyseria: Barbara Świąder

Trzy kobiety i jeden nieboszczyk... I to mężczyzna…

"Trup" to debiut dramaturgiczny Barbary Świąder. Akcja sztuki rozgrywa się w ciągu dwóch dni poprzedzających pogrzeb tytułowego truposza. Trzy kobiety i jeden nieboszczyk... I to mężczyzna. On nie mówi już ani słowa, one wręcz przeciwnie - gadają bez przerwy. Jedna mało, druga więcej, a trzecia najwięcej. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że te trzy niewiasty są siostrami. Kochają się i nienawidzą. Nie mogą bez siebie żyć, ale też nie mogą na siebie patrzeć. Śmierć, miłość, nienawiść, drobne złośliwości, krzątanie się przy garach, zrzędzenie, mydło i ogórki kiszone - czegóż tu nie ma! "Trup" pokazuje życie ludzkie w pełni - od narodzin aż po zgon i z powrotem. Pogrzeb staje się pretekstem do swoistego sabatu rodzinnego i rozrachunku z życiem. Trzy kobiety wyciągają z zakurzonych zakamarków rodzinne traumy, ale i śmiesznostki - kłócą się o drobiazgi i próbują przemilczeć to, co najważniejsze. Jest i straszno, i śmieszno. Samo życie!

Barbara Świąder

Teatrolog, organizator życia kulturalnego, dziennikarka, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, autorka sesji zdjęciowych i klipu dla zespołu Von Zeit. Była redaktorem i szefem działu kultury Gazety Wyborczej "Trójmiasto" oraz kierownikiem Sceny Teatralnej Klubu Żak w Gdańsku, gdzie zrealizowała kilkadziesiąt autorskich projektów teatralnych. Jest współtwórcą Alternatywnej Szkoły Teatralnej Żak. Autorka książki "W metafizycznej dziurze. Teatr Witkacego w Zakopanem". Laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za rok 2003 oraz nagrody Yach za debiutancki filmik "Halucynacje Hrabiego von Zeit" na XVI Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2007. "Trup" jest jej debiutanckim dramatem.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +1

  aga_piet

  24.01.2011, 20:34

  Widziałam - polecam :)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  monia_gość

  26.01.2011, 08:27

  Sztuka rewelacyjna! Miałam przyjemność obejrzeć ją w zeszłym roku. Brawo dla Pań! Gorąco polecam!

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx5 
 • +1

  kaśka_gość

  26.01.2011, 08:38

  ?

  a w jakiej cenie będą bilety? bo tu o nich nie ma mowy?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx6 
 • +1

  _gość

  26.01.2011, 11:09

  Wstęp na sztukę jest bezpłatny

  Cytuj
  IP: 109.207.xx7.xx3 
 • +1

  rad_gość

  26.01.2011, 15:19

  Ooo...

  W końcu w tym Tczewie coś ciekawego się dzieje. Myślę, że się wybiorę na to przedstawienie. Zapowiada się interesująco.

  Odpowiedz
  IP: 83.12.xx9.xx1 
 • Marcin Derbis_gość

  26.01.2011, 20:52

  Jak zwykle ciekawa propozycja CwRdW. Pozostałe powinny sie uczyć ekspresji w działaniu zwłaszcza Dom Kultury na Wyszyńskiego.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx7.xx0 
 • Kystyna_gość

  28.01.2011, 21:22

  Trup

  Oprócz pani Doliny-Niżynskiej, której głos rzeczywiście przykuwał uwagę , reszta to porażka!

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx0.xx3 
 • Ag gość_gość

  29.01.2011, 22:30

  polecam

  trzeba było słuchać o czym mówią a nie tylko wsłuchiwać się w tempr głosów. Również byłam i polecam !

  Odpowiedz
  IP: 83.9.xx6.xx2 
 • aga_piet

  01.02.2011, 22:32

  tembr :)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia