V Off Jazz Festiwal

V Off Jazz Festival

odbyło się
06
10.2011
Czwartek
Tczew - V Off Jazz Festiwal

zobacz galerię zdjęć: 3
Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w dniach 6-8. października organizuje kolejną, piątą już edycję OFF JAZZ FESTIVAL-u. Impreza stanowić ma off-jazzową propozycję, łączącą jazz z innymi gatunkami muzycznymi (m.in. muzyką elektroniczną, folkową, popową) oraz propozycję edukacyjną - w tym roku publiczność będzie mogła wziąć aktywny udział w tworzeniu improwizowanego utworu muzycznego.

Na festiwalu usłyszymy polsko-ukraińską mieszankę folku, jazzu i elektroniki, laureatów Fryderyka w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata - trio DagaDana. W październiku 2011 ukazuje się nowy, długo wyczekiwany album grupy "Dlaczego nie", który pokazuje również wpływy marokańskie. Koncert w Tczewie będzie częścią międzynarodowej trasy zespołu, na której znajdują się takie miejsca jak Paryż, Singapur czy Dżakarta.

Ponadto wystąpi wrocławska grupa Mikromusic - jedna z najciekawszych formacji młodego pokolenia na polskiej scenie muzycznej, charakteryzująca się stylistyką nu-jazzową. Wizytówką zespołu jest hipnotyzujący głos wokalistki Natalii Grosiak. Podczas festiwalu nie zabraknie również tczewskiego akcentu w postaci Adama Wendta z triem - Power Set.

Kolejna muzyczna niespodzianka, której nie można przegapić to Czary Mary - projekt w składzie: Mikołaj Trzaska, Tomasz Gadecki i Rafał Mazur, jeden z najciekawszych projektów na polskiej scenie muzyki jazzowej i improwizowanej. Muzycy w powyższym składzie nigdy wcześniej się nie spotkali - ani na koncercie, ani nawet na próbie. Koncert w Tczewie będzie początkiem tria Czary Mary. Z muzyką bez żadnych ustaleń i nut na koncercie może wydarzyć się wszystko.

Krystyna Stańko, to kolejna artystka V Off Jazz Festival - jedna z najlepszych polskich wokalistek, która zaprezentuje jazzowe aranżacje utworów Petera Gabriela, towarzyszyć jej będą znani muzycy Dominik Bukowski, Irek Wojtczak, Piotr Lemańczyk, Marcin Gawdzis oraz Cezary Konrad.

Warsztaty dla publiczności wraz z mini koncertem na skrzypce elektryczne, wokale, efektory, sekwencery i loopery, poprowadzi Degradazia, czyli projekt Wojtka Grabka - multiinstrumentalisty, który ostatnio wydał swój debiutancki album "8" pod patronatem Programu 3 Polskiego Radia oraz Dagi Gregorowicz z zespołu DagaDana.

Festiwalowy klimat będzie można poczuć również w Piwnicy Kulturalnej (Piwnica CKiS), w piątek po koncertach odbędzie się tam festiwalowe jam session.

Program

Czwartek 6. października, godz. 19:00

DAGADANA
DEGRADAZIA (GRABEK & Daga Gregorowicz) - koncert oraz warsztaty z udziałem publiczności

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z możliwościami obróbki dźwięku na żywo, poznają wykorzystywane przez muzyków instrumenty oraz wezmą aktywny udział w tworzeniu improwizowanego utworu muzycznego.

Piątek 7. października, godz. 19:00

MIKROMUSIC
ADAM WENDT Power Set

+ Jam session (Piwnica Kulturalna)


Sobota, 8. października, godz. 19:00

CZARY MARY
Mikołaj Trzaska - sax, klarnet
Rafał Mazur - bas
Tomek Gadecki - sax

KRYSTYNA STAŃKO Secretly Koncert
Muzyka Petera Gabriela

Bilety:

Karnet na 3 dni festiwalu - 40 Pln

pojedynczy bilet - 15 Pln


Przedsprzedaż i rezerwacja stolików Centrum Kultury i Sztuki ul. Wyszyńskiego 10 Tczew.,tel. 58 531-07-07

Info: www.ckis.tczew.pl

Info o artystach:

DAGADANA (ДаґаДана), jest polsko-ukraińskim trio, łączącym różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę tworzą niepowtarzalny język zespołu. Pełne humoru koncerty, pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców. Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne plastikowe brzmienia, transowy kontrabas oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta DAGADANY na oczarowanie słuchacza dźwiękami, których nigdy dosyć.

Międzykulturowy projekt powinien przypaść do gustu każdemu słuchaczowi otwartemu na słowiańską duszę, szaloną z jednej, łagodną z drugiej strony. Debiutancki album "Maleńka" został doceniony przez wielu recenzentów a Polskie Radio "Trójka" udzieliła mu patronatu. Niedawno DAGADANA gościnnie wystąpiła na płycie "20 lat" zespołu Raz Dwa Trzy, a obecnie kończy pracę nad kolejnym albumem, który ma się ukazać na jesieni 2011 roku. Więcej na dagadana.pl , myspace.com/dagadana

MIKROMUSIC - "Grupa jest zupełnie inna niż cała nasza krajowa scena muzyczna" - powiedział o nich Marek Niedźwiecki. To fakt. Mikromusic to jedna z ciekawszych formacji młodego pokolenia na polskiej scenie muzycznej. Wyróżnia się stylistyką nu-jazzową, muzycy sięgają do takich stylów jak jazz, trip hop, pop. Od początku zespołowi kibicowali czołowi polscy muzycy, nierzadko wspierając pracę nad płytami. Na debiutanckim krążku "Mikromusic" pojawiło się wielu cenionych artystów m.in. Leszek Możdżer, multiinstrumentalista Sambor Dudziński, akordeonista Piotr Dziubek. Formacja została doceniona przez kapitułę Nagrody Kulturalnej "Gazety Wyborczej". Zespół otrzymał nagrodę "WARTO" za swoją najnowszą płytę - SOVA. Album uznawany jest za stylistyczną rewolucję zespołu. Występowali m.in. przed Macy Gray, Lurą. Mikromusic ma na koncie trzy krążki - "Dobrze jest" (2006), "Sennik" (2008) oraz "Sovę" (2010). Więcej na www.mikromusic.pl i www.myspace.com/mikromusicKRYSTYNA STAŃKO - Czapki z głów!... Od tych słów zaczyna się recenzja najnowszego albumu Krystyny Stańko pt. "Secretly" w Jazz Forum , płyty ocenionej na 5 gwiazdek!!!
Wokalistka zafascynowana twórczością Petera Gabriela zaprosiła do współpracy znakomitych instrumentalistów:

Dominik Bukowski- wibrafon, marimba, xylosynth, kalimba
Piotr Lemańczyk- kontrabas
Cezary Konrad- perkusja
Marcin Gawdzis- trąbka
Irek Wojtczak- klarnet basowy, flet, sksofon

Brzmienie zespołu jest na wskroś jazzowe i wpisuje się we współczesne nurty tej muzyki. Nie brakuje partii improwizowanych , do których twórczość Petera Gabriela jest jak się okazuje wspaniałym tworzywem. Interpretacje Krystyny Stańko i towarzyszących jej artystów nadają jej szczególnej, jazzowej poetyckości , a wspólną cechą pozostaje przestrzeń i magia tej muzyki. Podczas koncertów można usłyszeć ciekawe wersje : SKY BLUE, MERCY STEET, THE RHYTHM OF THE HEAT, RED RAIN i inne. Ciemna, welwetowa barwa głosu artystki, oryginalne instrumentarium, często odważne aranżacje to znak rozpoznawczy tego niezwykłego projektu. "Secretly" jest rodzajem hołdu Krystyny Stańko dla wybitnego twórcy , którego trudno zdefiniować, który wymyka się jednoznacznym ocenom. Takim artystą jest niewątpliwie Peter Gabriel! Więcej na www.krystynastanko.com i www.myspace.com/krystynastanko


CZARY MARY - Trio w składzie Tomasz Gadecki saksofony, Rafał Mazur gitara basowa, Mikołaj Trzaska saksofony, klarnety. Prawdopodobnie jeden z najciekawszych projektów na polskiej scenie muzyki jazzowej i improwizowanej. Muzycy w powyższym składzie nigdy wcześniej się nie spotkali - ani na koncercie, ani nawet na próbie. Koncert w Tczewie będzie początkiem tria Czary Mary. Z muzyką bez żadnych ustaleń i nut na koncercie może wydarzyć się wszystko. Nawet ci którzy znają muzyków z innych składów, nie powinni być pewni czego się spodziewać.
Pewne jest jedno - będzie to niezwykła wyprawa w nieznane z czarodziejami instrumentów. Więcej na www.trzaska.art.pl .

ADAM WENDT Power Set - Zespół prezentuje nurt jazzu elektrycznego. Niekonwencjonalne instrumentarium (elektronicznie przetwarzany dźwięk saksofonu, linia basu realizowana przez keyboard), zróżnicowany, dynamiczny repertuar, oryginalne kompozycje (A.Wendt) oraz komunikatywność wypowiedzi muzycznej - to główne atrybuty zespołu. Projekt ten to ukłon w stronę wielkich mistrzów światowej sceny jazzowej, takich jak np. : Eddie Harris, J.C. Adderley, Stanley Turrentine, Miles Davis. W dorobku zespołu są 3 płyty CD: Adam Wendt Power Set (2007), Power Set Live Power (2010), Big Beat Jazz (2011).

SKŁAD:
Adam Wendt - saksofony, leader
Przemysław Raminiak - instrumenty klawiszowe
Marcin Jahr - perkusja

Więcej na adam-wendt.pl .

DEGRADAZIA (GRABEK & Daga Gregorowicz) - koncert na skrzypce elektryczne, wokale, efektory, sekwencery i loopery oraz warsztaty z udziałem publiczności. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z możliwościami obróbki dźwięku na żywo, poznają wykorzystywane przez muzyków instrumenty oraz wezmą aktywny udział w tworzeniu improwizowanego utworu muzycznego.

WojtekGrabek - multiinstrumentalista, który łączy dźwięki skrzypiec z alternatywną muzyką elektroniczną. W muzyce za jedyną barierę uznaje własną wyobraźnię. Ukończył klasę skrzypiec PSM im. Karłowicza w Katowicach. Zwycięzca przeglądu Głośnik 2009, zdobywca drugiej nagrody w konkursie Miller Fresh Sound&Laif 2008, finalista przeglądu Łowimy Talenty. Supportował duet Layo&Buschwacka oraz Stanisława Soykę. Koncertuje w Polsce i zagranicą, m.in. w Niemczech, Austrii i na Słowacji. Z solowym projektem GRABEK wydał płyty "mono3some" oraz "8". Współpracuje z Dagą Gregorowicz w projekcie DEGRADAZIA oraz z Tomaszem Ragaboy Osieckim.

Daga Gregorowicz - wokalistka, członkini zespołów DAGADANA, DEGRADAZIA, LISTONOSZ, twórczyni muzyki wokalno elektronicznej. Ukończyła Studium Piosenkarskie im. C. Niemena w Poznaniu w klasie wokalno-aktorskiej. Wraz z polsko-ukraińskim trio DAGADANA nagrała płyty "Wygadana EP", "Maleńka" oraz "Dlaczego nie?". Z Tomaszem Gwincińskim nagrała płytę Klub Samotnych Serc Pułkownika Tesko. Współpracowała z takimi muzykami jak Gaba Kulka, Karim Martusewicz, Tomasz Duda, czy Maciej Szajkowski. Od 2008 roku kolaboruje z artystką Martą Filipiak tworząc muzykę do jej wernisaży i etiud filmowych. Udźwiękawia filmy animowane oraz programy dla dzieci na Ukrainie. Koncertowała w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech, Rumunii czy Maroko.
Więcej na www.myspace.com/degradazia i www.myspace.com/wojtekgrabek
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  gość _gość

  20.09.2011, 10:33

  ale super DAGADANA i MIKROMUSIC w Tczewie :))))))))

  Odpowiedz
  IP: 79.184.xx9.xx2 
 • +1

  kaim_gość

  20.09.2011, 21:51

  :)

  Najpiękniejszy kobiecy głos jaki kiedykolwiek słyszałem...Mikromiusic ,pani Natalia w "burzowej" poprostu ścina z nóg...I gdyby nie radiowa trójka, to nigdy nie dowiedział bym się o takim zespole...nie mogę się doczekać.

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx2.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia