Gdy dziecko znika? Jak reagować na zaginięcia

(fot. mat. prasowe)
Gdy dziecko znika? Jak reagować na zaginięcia
Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak zaprasza na cykl spotkań skierowanych do osób dorosłych: rodziców, opiekunów, nauczycieli, profesjonalistów i wszystkich tych, którzy troszczą się o dobro dzieci. Inicjatywa ma na celu budowanie świadomości oraz kształtowanie lepszego zrozumienia problematyki związanej z życiem młodych.

Spotkania są okazją do nawiązania dialogu oraz wymiany wiedzy, doświadczeń i praktycznych narzędzi, które pomogą dorosłym zrozumieć wyzwania, przed którymi stoją dzieci i nastolatki. To również zachęta do wspólnego działania dla dobra dzieci oraz poszukiwania rozwiązań dla aktualnych problemów.

Już 23 maja br. o godz. 18:30 odbędzie się webinar na temat zaginięć dzieci. Statystyki jednoznacznie pokazują, że problem ten nie jest wcale zjawiskiem marginalnym, gdyż rocznie dotyczy ponad 2 tys. rodzin. Spotkanie będzie okazją do poznania przyczyn zaginięć dzieci i nastolatków, poznania sposobów zapobiegania takim sytuacjom oraz skutecznego reagowania, gdy już do nich dojdzie.

Podczas webinaru dowiemy się, jakie sygnały może wysyłać dziecko przed ucieczką lub zaginięciem i na co powinni zwrócić szczególną uwagę rodzice, aby wcześnie zareagować. Krok po kroku przedstawione zostaną procedury zgłaszania zaginięcia dziecka, a także informacje o wsparciu, jakie mogą otrzymać rodziny dzwoniące pod numer 116 000, czyli Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka prowadzony przez Fundację ITAKA.


Dowiemy się także, jak wygląda współpraca Policji z innymi podmiotami w sytuacjach zagrożenia życia i/lub zdrowia zaginionych dzieci oraz czym jest system Child Alert i w jakich przypadkach jest uruchamiany.

Ekspertki wskażą, jak środowisko oraz osoby najbliższe mogą wspierać rodzinę dziecka zaginionego. Zwrócona zostanie także uwaga na rolę edukacji dzieci na temat bezpieczeństwa, w tym w internecie, która zwiększa ich świadomość bez wzbudzania niepotrzebnego strachu.

Ekspertki:

Izabela Jezierska-Świergiel - od ponad 14 lat związana jest z Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Jest wiceprezesem fundacji, pełni także funkcję rzecznika prasowego organizacji. W fundacji zajmuje się realizacją kampanii profilaktycznych, a także koordynacją pracy Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka 116 000.
mł. insp. Małgorzata Puzio-Broda - radca w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, ekspert Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP. Policjantka o wieloletnim stażu w formacji, od ponad 10 lat zaangażowana w działania związane z poszukiwaniem osób zaginionych oraz promowaniem zachowań ukierunkowanych na zapobieganie temu zjawisku. Uczestniczyła m.in. w realizacji unijnego projektu "Przygotowanie systemu Child Alert w Polsce". Członek Police Expert Network on Missing Persons (PEN-MP) - Policyjnej Sieci Ekspertów ds. Zaginięć Osób, funkcjonującej przy Grupie Roboczej ds. Egzekwowania Prawa (LEWP) Rady UE.
Webinar poprowadzi Monika Kamińska - dyrektorka Zespołu Komunikacji Społecznej w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka.

Zapraszamy! Bądź z nami i przyłącz się do rozmowy o bezpieczeństwie dzieci.

Link do webinaru Gdy dziecko znika. Jak zapobiegać i reagować na zaginięcia dzieci?

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +5

  czarnyhumor_gość

  21.05.2024, 17:33

  No jak to reagować? Jako ojciec trójki dzieci (13l, 9l, 6l) wyprawiłbym imprezę z okazji uwolnienia się od przestępczej omerty!

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx8.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.