Powszechny Spis Rolny (od 1 września do 31 października 2010)

Powszechny Spis Rolny (fot. GUS)

odbyło się
01
09.2010
Środa
Tczew - Powszechny Spis Rolny (od 1 września do 31 października 2010)
Od 1 września do 31 października na terenie całego kraju zostanie przeprowadzony Powszechny Spis Rolny. Będzie to pierwszy spis realizowany od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i jednocześnie pierwszy przeprowadzony na tym samym terenie i w tym samym zakresie tematycznym we wszystkich 27 państwach członkowskich UE. Już od 9 do 23 sierpnia trwać będzie obchód przed-spisowy mający na celu weryfikację lokalizacji gospodarstw rolnych oraz danych adresowych ich właścicieli.

Spisem zostanie objętych około 600 mieszkańców Tczewa. Są to osoby zameldowane w Tczewie, ale należące do nich grunty rolne nie muszą znajdować się na terenie naszego miasta. W Tczewie pracować będzie dwóch rachmistrzów spisowych, każdy z nich zaopatrzony zostanie w odpowiednia legitymację. Zanim przystąpią do pracy, przejdą przeszkolenie i złożą przyrzeczenie, zobowiązując się do zachowania tajemnicy spisowej. Wszystkie zbierane i gromadzone w spisie dane indywidualne i dane osobowe są poufne i podlegają szczególnej ochronie, są objęte tajemnicą statystyczną.

Istnieją trzy możliwości uczestniczenia w spisie:

- poprzez Internet (na stronie www.stat.gov.pl) w terminie od 1.09 do 17.10.2010 r.
- poprzez ankieterów statystycznych (telefonicznie) w terminie od 8.09 do 31.10 2010 r.
- podczas wizyty rachmistrza spisowego w terminie od 8.09 do 31.10 2010 r.

Spisem objęte zostaną m.in.

-ogólna charakterystyka gospodarstwa rolnego
- użytkowanie gruntów i powierzchnia zasiewów
- zwierzęta gospodarskie
- ciągniki, maszyny rolnicze, urządzenia
- zużycie nawozów
- pracujący w gospodarstwie rolnym
- struktura dochodów gospodarstwa rolnego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego oraz korzystanie z programów wsparcia dla rolnictwa
- metody produkcji rolniczej (wpływ rolnictwa na środowisko).
Badanie dotyczyć będzie stanu na dzień 30 czerwca 2001 r. lub okresu od 1 lipca 2009 r. do 30 czerwca 2010 r. (czyli umownego roku gospodarczego).

Celem spisu jest:

- dostarczenie informacji dla EUROSTATU i innych organizacji międzynarodowych
- zapewnienie bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych dla potrzeb krajowych
- analiza zmian, jakie zaszły w rolnictwie w latach 2002-2010
- aktualizacja bazy gospodarstw rolnych.

Podczas spisu rolnego nie będą stosowane formularze papierowe. Po raz pierwszy w spisie będzie użyty formularz elektroniczny. Rachmistrze spisowi zostaną wyposażeni w terminale mobilne z zainstalowanymi na nich aplikacjami spisowymi.

Aby ułatwić przygotowanie się do spisu, przygotowana została ulotka zawierająca wykaz podstawowych zagadnień, o które może zapytać rachmistrz (plik znajduje się poniżej).
 
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +2

  _gość

  09.08.2010, 12:01

  Powodzenia!

  Pozdrawiam wszystkich rachmistrzów i życzę powodzenia w ciężkiej pracy!

  Odpowiedz
  IP: 194.165.xx8.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.