Zbigniew Szczepanek "Zamki w Polsce i na Kresach" - obrazy wybitnego akwarelisty w CKiS

Zbigniew Szczepanek

odbyło się
09
04.2010
Piątek
Tczew - Zbigniew Szczepanek "Zamki w Polsce i na Kresach" - obrazy wybitnego akwarelisty w CKiS
Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na wystawę wybitnego polskiego akwarelisty - Zbigniewa Szczepanka - "Zamki w Polsce i na Kresach". Wernisaż wystawy odbędzie się 9 kwietnia 2010r, o godz. 18.30 w Galerii CKiS, Tczew, ul. Wyszyńskiego 10.

Zbigniew Szczepanek po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni był nawigatorem na ORP "Błyskawica" i ORP "Gryf". Następnie wykładał astronawigację w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej i Wyższej Szkole Morskiej. Swoje wspomnienia opisał w książce "Podszczypywanie chwały", gdzie wojskową rzeczywistość ukazał w sposób barwny i niezwykle dowcipny. Malarstwo początkowo traktował jako hobby, a przygodę z akwarelą rozpoczął dopiero w 1975 roku. Ministerstwo Kultury i Sztuki doceniło jego talent i w 1980 roku otrzymał uprawnienia wykonywania zawodu. Obecnie jest uznawany za jednego z najwybitniejszych europejskich malarzy specjalizujących się w technice akwareli - jest autorem około 40 indywidualnych wystaw artystycznych w Polsce, Norwegii, Niemczech, Jugosławii. Jego prace znajdują się w galeriach i u prywatnych kolekcjonerów w większości państw Europy, USA oraz w Południowej Afryce. Zbigniew Szczepanek jest autorem czterech albumów Zamki Pomorza, Warmii i Mazur, Zamki Śląska, Zamki Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza oraz Zamki na Kresach zawierających 900 obrazów przedstawiających 180 zamków. Na temat jego prac oraz techniki Franciszek Starowieyski powiedział: Zbigniewa Szczepanka uważam za jednego z najlepszych akwarelistów w Europie. To bardzo trudna technika. Podczas malowania nic nie da się poprawić, skorygować jak w malarstwie olejnym, lecz trzeba zaczynać od nowa. A Szczepanek umie tworzyć - jak to się mówi - z pierwszego uderzenia.

Wystawa - niezwykła malarska wędrówka po zamkach polskich i kresowych będzie czynna tylko
do 7 maja 2010 r. Wstęp wolny!
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +4

  hehehe

  07.04.2010, 10:37

  ...

  super, przyjdę na pewno :)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.