Afrykańska przygoda - spektakl dla dzieci od 1 do 4 lat

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
04
03.2018
Niedziela
Afrykańska przygoda - spektakl dla dzieci od 1 do 4 lat
Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
4 marca 2018 (niedziela) godz. 16.00
Sala widowiskowa CKiS (scena)
Bilety: dzieci do 3 lat - bezpłatnie, dzieci od 4 do 10 lat - 12 zł, dorośli - 15 zł (Ilość miejsc ograniczona)

Spektakl przygotowany specjalnie dla najnajów, czyli najmłodszych widzów teatralnych, w wieku od 1 do 4 lat.
Jacuś we śnie przenosi się na Czarny Ląd. Spotyka tam żyrafę, małpy, słonia, z którymi przeżywa wspaniałe przygody. Chłopczyk, choć nie umie mówić, doskonale daje sobie radę - dzięki odwadze i radosnemu usposobieniu. Małe dzieci z zaciekawieniem oglądają jego przygody, ponieważ Jacuś używa dobrze im znanych sygnałów słownych: bam, hopa, opla, patataj...

Zaprojektowana na kształt pokoju dziecinnego przestrzeń teatralna umożliwia najmłodszym swobodny odbiór przedstawienia. Maluszki nie siedzą w tradycyjnych fotelach, lecz na rozsypanych na miękkiej wykładzinie poduszkach. Łagodna kolorystyka scenografii oraz urokliwa muzyka oparta na rytmach afrykańskich z elementami dziecięcej kołysanki dopełniają ten pełen ciepła i spokoju spektakl dla milusińskich.

Teatrem można zarażać od najmłodszych lat i my to właśnie robimy. Nawet jeśli niektóre dzieci nie zrozumieją tego, co chcemy przekazać, to wyniosą w sobie piękny obraz, piękną muzykę. Na zakończenie spektaklu mali widzowie przychodzą do nas na scenę i nurkują w kolorowym tunelu z materiału, dotykają zabawek, stoją w świetle reflektorów. Na własnej skórze doświadczają tej zaczarowanej krainy - Mariola Fajak-Słomińska w rozmowie z Violiną Janiszewską
 
Przez długi okres swojej historii teatr nie uznawał dzieci do lat czterech za widzów teatralnych. Współcześnie zaczyna się to zmieniać. W 2006 roku poznańskie Centrum Sztuki Dziecka, opierając się na doświadczeniach bolońskiego teatru La Barca i wybitnego aktora Roberta Frabetti, zainicjowało cykl przeglądów spektakli dla najmłodszych w połączeniu z konferencjami naukowymi. Zaowocował on rosnącą ilością przedstawień uwzględniających zaobserwowane przez psychologów zasady percepcji tak małego odbiorcy sztuki. Na tym etapie rozwojowym najważniejsze dla dziecka są ekspresywne bodźce zmysłowe - barwa, dźwięk, forma - uruchamiające jego funkcje poznawcze. Dziecko nie potrafi jeszcze skupić się na dłuższej, skomplikowanej historii, jego uwagę przyciąga wyrazisty szczegół.
"Afrykańska przygoda" Marioli Fajak-Słomińskiej i Janusza Słomińskiego - spektakl bez słów, posługujący się językiem dziecięcych dźwięków, barwnych obrazów, nastrojowej muzyki - ma na celu pobudzenie wszystkich zmysłów małego widza poprzez łagodne, spokojne wciągnięcie go do uczestnictwa w teatralnej iluzji. Służy temu bardzo kameralny charakter spotkania dający poczucie bezpieczeństwa (mała sala, przytulne siedzenia, stały bliski kontakt z rodzicami).

scenariusz: Mariola Fajak-Słomińska
reżyseria: Mariola Fajak-Słomińska i Janusz Słomiński
muzyka: Paweł Dudzik
scenografia: Jolanta Brejdak
obsada: Jolanta Darewicz, Joanna Tomasik, Agnieszka Grzegorzewska
inspicjent: Agnieszka Grzegorzewska

czas trwania: 30 minut

Drukuj
Prześlij dalej