Festiwal Filmowy Tofifest - "Klasyka Polskiego Offu"

TOFIFEST (fot. mat. prasowe )

odbyło się
17
09.2017
Niedziela
Festiwal Filmowy Tofifest - "Klasyka Polskiego Offu"
Serdecznie zapraszamy, po raz trzeci, na spotkanie z Festiwalem Tofifest! W tym roku objazd Tofifest po Polsce również rozpocznie się w Tczewie, dlatego też premierowo będzie można zobaczyć program objazdowy przygotowany na koniec roku 2017 i na rok 2018.

17 września 2017r. (niedziela) godz. 17.00
sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki
Wstęp wolny!

Zapraszamy na filmy z tzw. klasyki kina offowego, czyli kina nie związanego z żadną wytwórnią filmową, często powstającego z potrzeby wyrażania myśli artystycznej przy małym użyciu środków finansowych. To filmy, które posiadają duszę, gdzie twórcy nie muszą liczyć się ze zdaniem innych, więc często jest to kino nie idące na żadne kompromisy.


Cały festiwal Tofifest wyróżnia oryginalność i niepokorność, jak możemy przeczytać w informacji Dyrektor Festiwalu Kafki Jaworskiej.

"Niepokorność to kręgosłup ideologiczny festiwalu, to odwaga pokazywania dorobku nieszablonowych twórców, wciąż niepoznanych kinematografii, zaskakującego łączenia w programie różnych esencji X Muzy."

My zobaczymy tylko małą część Festiwalu, ale będziemy mogli poczuć jego ducha!

Zapraszamy na rozmowę z Jarosławem Jaworskim, który jest m.in. odpowiedzialny za układanie całego programu Tofifest. Podczas spotkania będzie można posłuchać o tegorocznej edycji Festiwalu odbywającej się w Toruniu, w październiku, oraz o tajemnicach powstawania niektórych filmów.

Czy warto do nas przyjść? Przekonajcie się sami.

Program pokazu:
Autononstop reżyseria i scenariusz: Dominik Matwiejczyk; 2004, thriller, 15 min
W pewien mroźny dzień, autostopowicz zatrzymuje przypadkowe auto. Zachowanie kierowcy budzi w nim niepokój, dodatkowo pogłębiony przez znalezienie w schowku pistoletu... Jeden z najpopularniejszych filmów na festiwalach offowych tamtych lat. Wielokrotnie wyróżniany, charakteryzujący się typowym dla Dominika matwiejczyka zdolnością do utrzymania dystansu pomiędzy grozą a śmiechem.
 
Melodramat reż. Filip Marczewski, 2005, obyczajowy, 19 min.
Jeden z najbardziej utytułowanych filmów krótkometrażowych wyprodukowanych w Polsce w pierwszych latach XXI wieku. Otrzymał ponad 60 nagród na światowych i krajowych festiwalach filmowych, w tym nominację do studenckiego Oscara. Opowieść o czternastoletnim, dojrzewającym emocjonalnie i seksualnie chłopcu. Historia erotycznej fascynacji starszą siostrą, przyjaźni z koleżanką z podwórka i skomplikowanych relacji z narzeczonym siostry. Wszyscy tu tęsknią i poszukują ciepła, uczucia, a przede wszystkim - miłości.
 
Marco P. i złodzieje rowerów reż. Bodo Kox, 2005, komedia, 33 min
Pierwszy, doceniony przez widzów i krytykę film wyreżyserowany przez Bodo Koxa. "Marco P." to najbardziej utytułowany film offowy 2005 i 2006 roku w Polsce. 

Tytułowy Marco jest prawdziwym fanatykiem kolarstwa. Na punkcie swojego roweru ma absolutnego fioła. Pewnego dnia złodzieje z osiedlowej mafii kradną jego ukochany rower. Marco wpada w depresję, ale narasta w nim chęć zemsty. Postanawia na własną rękę odnaleźć złodziei i srogo ich ukarać...
 
Film, że mucha nie siada reż. Michał Poniedzielski, 2006, animacja, 2 min.
Rzecz dzieje się w kuchni. W czasie, gdy grupka much pałaszuje bliżej niezidentyfikowaną żywność z talerza na stole, szpanująca mucha lata po całym pomieszczeniu, wykonując skomplikowane akrobacje w powietrzu. Jej przedstawienie kończy się...
 
Sezon na kaczki reż. Julia Ruszkiewicz, 2006, dramat, 19 min
Znakomicie sfotografowana i opowiedziana historia tragicznego wypadku. Świetnie podpatrzony świat dzieci - i pytanie: jak powiedzieć rodzicom o tym, że zrobiło się coś złego - bardzo złego.
 
X2 (razy dwa) reż. Bartosz Paduch, 2005, dramat, 10 min.
Błyskotliwa etiuda, która nikogo z widzów nie pozostawia obojętnym, wielokrotnie nagradzana w kraju i poza granicami. Przesłuchanie w komisariacie. Zatrzymani mają po dwadzieścia kilka lat, jeden ma irokeza i jest punkiem, drugi jest "dresiarzem". Okazuje się, że noszą to samo nazwisko... Czy coś ich może łączyć?
 
Kapelusz reż. Agnieszka Smoczyńska, 2003, dramat, 10 min
Jeden z najciekawszych filmów krótkometrażowych pierwszej dekady XXI wieku. Opowiadanie o miłości, szacunku i zrozumieniu między ojcem i synem. Lata 30. XX wieku, Kraków. Chłopiec i jego ojciec wychodzą z domu. Zwykły kapelusz stanie się powodem niezwykle ważnego wydarzenia w ich życiu. Film jest adaptacja opowiadania Kazimierza Brandysa.
 
Łączny czas projekcji: 108 minut

Drukuj
Prześlij dalej