Wystawa - Chińskie hafty i wycinanki

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
01
02.2017
Środa
Wystawa - Chińskie hafty i wycinanki
Fabryka Sztuk serdeczne zaprasza na wystawę Chińskie hafty i wycinanki. Obrazy - wachlarze - parasolki. Wernisaż odbędzie się w środę 1 lutego o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4.

Na wystawie zaprezentujemy haftowane obrazy, parasolki, wachlarze i wycinaki. Od wielu pokoleń uważano, że technika haftu, bogato zdobione wachlarze i piękne parasolki pochodzą z Chin. Ponieważ trudno to udowodnić ostrożniejsi uczeni mówią, że Chiny są prawdopodobnie jedną z ojczyzn wielu technik, w tym również hafciarskiej, i takich wyrobów jak wachlarze i parasolki.

Hafciarstwo ręczne od wielu stuleci było ważną częścią tradycyjnej sztuki i rzemiosła chińskiego. Wiadomo, że hafciarstwo było uprawiane w całych Chinach i od stuleci najlepsze wyroby hafciarskie pochodzą z Suzhou (prowincja Anhui), Hunan, Sichuan i Guandong. Miasto Suzhou w prowincji Jiangsu położone 70 km na zachód do Szanghaju, zostało założone w 574 r. p.n.e. i prawie od początku słynęło ze swoich wyrobów hafciarskich. W X w. istniała tu znana w całych Chinach szkoła hafciarska. Wyroby hafciarskie z miasta Suzhou słyną z pięknych wzorów i delikatnych kolorów, są wykonywane z wielkim mistrzostwem różnymi ściegami. W odróżnieniu od Suzhou hafciarstwo na terenie Hunan jest popularne w całej prowincji. Prowincję tę zamieszkują, obok Chińczyków, znane mniejszości narodowe takie jak Tujia, Miau, Dong, Yao. Każda z tych mniejszości słynie z jakiegoś rękodzieła. Hafty z tej prowincji wyróżnia kolorystyka: biel, czerń i szarość, umiejętność oddawania kontrastów i charakterystyczne ściegi. Kompozycje hafciarskie łączą pustą i pełną przestrzeń, czym przypominają tradycyjne chińskie malarstwo. Hafciarstwo z prowincji Guangdong (najbardziej na południe wysunięta prowincja położona nad Morzem Południowochińskim, stolicą jest miasto Kanton) skupia się głównie w mieście Chaozhou. Hafty mają intensywne kolory i są wykonane różnymi ściegami o różnych splotach. Tworzą zawiłe wzory, ale o symetrycznym układzie. Podstawowe kolory - jasne i ciemne. Hafty te trochę przypominają malarstwo zachodnie. Większość haftów z terenu Sichuanu pochodzi ze stolicy prowincji miasta Chengde. Sichuan to najgęściej zaludniona prowincja Chin. Głównymi produktami są tutaj satyna i jedwab. Hafty wyróżniają się równym ściegiem, delikatnym kolorem i są stosowane do dekoracji kołder, narzut, nakryć, powłoczek na poduszki, szat, bucików i malowanych parawanów.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z wyżej wymienionych prowincji. Poszczególne hafty są kopiami współczesnego malarstwa olejnego i tradycyjnego malarstwa chińskiego.


Tradycyjnie wycinaki służyły i nadal służą do wyrażania życzeń pomyślności i nadziei na lepszą przyszłość. W czasie obchodów tradycyjnych świąt chińskich związanych z porami roku, także w czasie uroczystości ślubnych, urodzinowych czy pogrzebowych, wszędzie są umieszczane wycinanki z życzeniami i przekazywane solenizantom.

Wycinaki są nieodłącznym elementem chińskiej kultury. Jest to jedna z najpopularniejszych sztuk zdobniczych i jako ważny element kultury w 2009 r. wycinanki zostały uznane przez UNESCO za Chińskie Dziedzictwo Narodowe.

dr Henryk Brandys

Wystawa jest własnością Ministerstwa Kultury Chińskiej Republiki Ludowej. Została udostępniona dzięki uprzejmości Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie.



Wystawa będzie czynna do 28 lutego br.

Fabryka Sztuk zaprasza!

www.fabrykasztuk.tczew.pl

Drukuj
Prześlij dalej