O godach w Fabryce Sztuk

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
06
12.2019
Piątek
Tczew - O godach w Fabryce Sztuk
Narodzenie Pana Jezusa, Chrzest Pański i Objawienie - to obecnie trzy różne święta, a jeszcze w II wieku obchodzono je tego samego dnia. Dopiero w IV wieku Boże Narodzenie stało się osobnym świętem, ale nie od początku obchodzone było 25 grudnia. Bywało i tak, że przypadało nawet 18 lub 19 kwietnia albo 20 maja.

- Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się obrzędowości związanej z tymi świętami, co zaowocowało wystawą "Boże Narodzenie w polskiej tradycji". Pokazujemy, że są to radosne święta, które kiedyś wypełnione były zabawami, psotami i wróżbami, zwłaszcza tymi o charakterze matrymonialnym. Ludzi obowiązywało również wiele nakazów i zakazów, np. aż do 6 stycznia nie można było prać, liczba potraw na wigilijnym stole winna być nieparzysta, w wigilię nie wolno było tkać, używać ostrych narzędzi i siadać na ławach bez uprzedniego dmuchnięcia, by nie uszkodzić dusz zmarłych osób, które tego dnia nawiedzały domostwa. Niektóre z tych zwyczajów przetrwały w szczątkowej formie do dnia dzisiejszego, inne zostały ubogacone - wyjaśnia Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk.

Na wystawie zobaczymy szopki bożonarodzeniowe, stroje kolędnicze, płaskorzeźby i obrazki malowane na szkle o tematyce bożonarodzeniowej. Pochodzą one ze zbiorów Fabryki Sztuk oraz Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, Muzeum Narodowego w Gdańsku / Oddziału Etnografii, Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Z kolei przepiękną podłaźniczkę oraz inne świąteczne ozdoby wykonała Danuta Sroka.

Wystawę można zwiedzać od 6 grudnia do 2 lutego 2020 roku w kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15. Wstęp wolny!


Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA